Rotaļāsimies?
Izstāde bērniem. Rotaļlietu attēlojums mākslā
No 2020. gada 5. septembra līdz 1. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva izstāžu zālēs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) norisināsies izstāde bērniem “Rotaļāsimies?”, veltīta rotaļlietu attēlojumam mākslā.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) piedāvā ģimenēm otro mākslas projektu īpaši bērnu auditorijai, turpinot 2018. gadā aizsākto iniciatīvu – izstādi “Kurš kuram draugs?”. Šoreiz projekta autori saturiski pievēršas rotaļāšanās tēmai un tās atspoguļojumam Latvijas profesionālajā mākslā, aicinot uz sarunu par rotaļāšanās būtību un attīstību digitālajā laikmetā, kā arī rosinot domāt par tādām vērtībām kā draudzība, rūpes un atbildība. Tā būs saistoša un daudzpusīga izstāde, ko pavadīs izglītības pasākumi, kuru mērķis ir mazināt sociālās, intelektuālās un fiziskās barjeras muzeja apmeklējuma laikā.

 

21. gadsimta pedagoģijas un psiholoģijas teorijas nešaubīgi uzsver rotaļāšanās aktivitāšu būtisko nozīmi bērna izaugsmē, iepazīstot apkārtējo vidi un veidojot attiecības ar ģimeni un sabiedrību. Rotaļāšanās ir radošuma pilna nodarbe, kas sasaucas ar izstādes eksponātu tapšanas stāstiem un veicina dzīves pamatprasmes – pārliecību, komunikāciju un kritisko domāšanu. Ekspozīcijas nosaukums un tematika mērķtiecīgi aicina mazos muzeja apmeklētājus uz draudzīgu satikšanos ar viņiem aktuālu un tuvu vizuālo un emocionālo pasauli – lelles un lācīši mākslas darbos, radoši uzdevumi, rotaļlietu vēstures galvenie notikumi.

 

Izstādes vēstījums iezīmē arī trauslo robežšķirtni mūsdienās starp spēlēšanos fiziskajā un digitālajā vidē, ģimenēm sastopoties ar jauniem izaicinājumiem, jo 21. gadsimta bērnība norisinās jaunu tehnoloģiju, vērtību un dzīvestila apstākļos. Neskatoties uz to, kopējā ekspozīcijas noskaņa apstiprina, ka apskaujama un samīļojama rotaļlieta ir laimīgas bērnības nemainīgais fundaments, ko pauž arī mākslinieku portretētie bērni un viņu rotaļdraugi. Īpaši izceļas meiteņu un viņu leļļu pasaule, kas atklājas izteiksmīgos, pat amizantos, daudznozīmīgos un laikmetīgos attēlojumos.

 

Izstādei atlasīti darbi no LNMM krājuma, Zuzānu kolekcijas un citām privātkolekcijām, aptverot laika periodu no 20. gadsimta sākuma līdz 21. gadsimta sākumam. Ekspozīcijā redzams izcilu meistaru – Jāzepa Grosvalda, Oto Skulmes, Niklāva Strunkes, Aleksandras Beļcovas, Līvijas Endzelīnas, Leo Kokles, Aleksandras Briedes – veikums, kā arī mūsdienās strādājošu mākslinieku – Edvarda Grūbes, Jura Dimitera, Ievas Jurjānes, Frančeskas Kirkes, Sarmītes Māliņas un Kristapa Kalna, Elīnas Brasliņas – radītais.

 

Mākslas muzeja izglītības darba komanda saskata kā sevišķi svarīgu nepieciešamību jaunākajiem apmeklētājiem stāstīt par dažādajiem procesiem, kas notiek muzejā. Projekts palīdzēs bērniem saprast, kā norisinās eksponātu atlase izstādēm un kā vislabāk tos iepazīt, kā mākslas priekšmeti tiek saglabāti un restaurēti. Turpinot pirmajā izstādē uzsākto iekārtojuma tradīciju – ņemt vērā konkrētās mērķauditorijas intereses, uztveres spējas un paradumus –, veidotāji piedāvā bērniem sastapties ar viņiem piemērotu eksponātu izvietošanas augstumu, pavadošo tekstuālo apjomu, kā arī atsevišķām telpām radošām un interaktīvām nodarbēm. Pasākumu programma iekļaus unikālas radošās darbnīcas, aizraujošas tikšanās un sarunas ģimenēm ar bērniem un jaunajiem vecākiem.

 

Informējam, ka izstādes interaktivitāte bērnudārzu un sākumskolas grupām pilnībā pieejama tikai kopā ar muzeja gidu. Ja grupa izvēlas izstādi apmeklēt bez muzeja gida, aicinām informēt par sava apmeklējuma datumu un laiku, rakstot vai zvanot - ekskursijas@lnmm.lv, (+371) 67 324461.

 

IZSTĀDI ORGANIZĒ:

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

 

IZSTĀDI ATBALSTA:

 

IZSTĀDES KURATORES:

Laura Dravniece, LNMM izglītības programmu kuratore

Anna Pūtele, LNMM izglītības programmu kuratore

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Sākot ar 14. oktobri ikvienam muzeja apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs (vizieris).
  3. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  4. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  5. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  6. Nodarbību laikā lūgums lietot tikai personīgos darba instrumentus un materiālus (krītiņus, zīmuļus, dzēšgumijas, spilvenus sēdēšanai).
  7. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.
Saistītie pasākumi
news-image
12 Sep 14:30
SIETSPIEDES APDRUKAS DARBNĪCA: Aveņu rozā lācīša darbnīca
Darbnīca piedāvās ģimenēm iepazīt izstādi “Rotaļāsimies?” un apdrukāt sietspiedes tehnikā līdzpaņemto tekstila priekšmetu ar vienu no mākslas ekspozīcijā redzamajiem rotaļu draugiem - Jāzepa Grosvalda gleznoto lācīti.
news-image
20 Sep 13:00
DARBNĪCA BĒRNIEM: Burtu pasaulītē
Izstādes “Rotaļāsimies?” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz darbnīcu “Burtu pasaulītē”.
news-image
25 Sep 17:30
NODARBĪBA VECĀKIEM: Kā mācīties un iedvesmoties no bērnu rotaļām?
Izstādes bērniem “Rotaļāsimies?” ietvaros piedāvājam nodarbību vecākiem par rotaļāšanās nozīmību bērnu un vecāku attiecībās.
news-image
04 Okt 12:00
RADOŠĀ DARBNĪCA BĒRNIEM: Kas dzīvo rotaļistabā?
Izstādes “Rotaļāsimies?” ietvaros Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz radošo darbnīcu bērniem kopā ar mākslinieci Elīnu Brasliņu.
news-image
10 Okt 14:30
SIETSPIEDES APDRUKAS DARBNĪCA: Debesu zilā lācīša darbnīca
Darbnīca piedāvās ģimenēm iepazīt izstādi “Rotaļāsimies?” un apdrukāt sietspiedes tehnikā līdzpaņemto tekstila priekšmetu ar vienu no mākslas ekspozīcijā redzamajiem rotaļu draugiem - Jāzepa Grosvalda gleznoto lācīti.
news-image
18 Okt 12:00
PAPĪRA LEĻĻU DARBNĪCA ĢIMENĒM: Paradīzes putni
Izstādes “Rotaļāsimies?” ietvaros aicinām ģimeni uz kopīgu darbošanos leļļu mākslinieces-dizaineres Ināras Liepas vadībā.
news-image
23 Okt 17:30
LEKCIJA VECĀKIEM: Digitālā bērnība
Stāsta Latvijas Universitātes profesore Zanda Rubene.
news-image
01 Nov 12:00
RADOŠĀ DARBNĪCA ĢIMENĒM: Rotaļlietu SPA
Izstādes “Rotaļāsimies?” ietvaros aicinām uz radošu aktivitāti ģimenēm ar bērniem, kurā kopā ar mākslinieci Diānu Dimzi-Dimmi ikviens varēs aprūpēt un salabot savu iemīļoto rotaļu draugu.
Saistītās preses relīzes
Saistītās galerijas