LEKCIJA VECĀKIEM: Digitālā bērnība
image
23.10.2020 17:30
Stāsta Latvijas Universitātes profesore Zanda Rubene.

Lekcijas laikā piedāvājam bērniem pavadīt laiku izstādē “Rotaļāsimies?” kopā ar muzejpedagogu.

Lūgsim vecākus informēt (ekskursijas@lnmm.lv) par bērnu vecumu un skaitu, kas ieradīsies līdzi uz lekciju!

 

Lekcija būs ieskats jaunākajos pētījumos par bērnu audzināšanas specifiku digitālās kultūras situācijā. Digitālās paaudzes audzināšana (Parenting the Digital Generation) pēdējos gados ir kļuvuši par vienu no sociālo zinātņu aktualitātēm, ko apliecina gan šai problemātikai veltītais Eiropas starptautiskais zinātniskās sadarbības tīkls –  COST Action, IS1410 The digital literacy and multimodal practices of young children (Mazu bērnu digitālā pratība un multimodālās prakses),  kas  tika uzsākts 2015. un tiks noslēgts 2019. gadā, gan Eiropas Komisijas iniciētais pētījums “Bērni (0-8) un digitālās tehnoloģijas: kvalitatīvs interpretatīvais pētījums” (2017), kurā piedalījās 21 valsts, tai skaitā Latvija, ko pārstāvēja LU PPMF Pedagoģijas zinātniskais institūts.

 

Pētnieki ir secinājuši, ka labklājības sabiedrībā tehnoloģiju lietotājs, kurš vēl 21. gs. pirmajā dekādē bija vidēji 6–13 gadus vecs, otrajā dekādē jau ir kļuvis 3–4 un nu jau 0 gadus vecs. Tiek postulēta jauna, nebijuša sociāla fenomena – digitālais mazulis – rašanās.  Skārienjūtīgo ierīču straujā invāzijas dēļ mainās sociālie paradumi ģimenē, līdz ar to bērni savu pieredzi konstruē atšķirīgi  no iepriekšējām paaudzēm.

 

Izglītības zinātņu pētnieki aktīvi pievērsušies digitālo mazuļu audzināšanas izpētei, taču pētījumi prasa laiku. Bet tikmēr bērni aug, un vecākiem un pedagogiem trūkst pieredzes un kompetences šajā jomā. Jo neviens vēl pirms dažiem gadiem nevarēja atbildēt uz jautājumu: kā rīkoties, ja mazulis vēlas darboties ar ekrānmedijiem? Tādu zināšanu sabiedrībā vienkārši nebija. Visi medijpedagoģiskie padomi, kas izstrādāti vairāku gadu desmitu laikā, ir bijuši piesaistīti lasīt un rakstīt prasmei, domājot par apmēram 6 gadus vecu bērnu. Turklāt tehnoloģiju straujā attīstība maina pedagoģiskos nosacījumus arī komunikācijā ar pusaudžiem.

 

Šī lekcija ļaus reflektēt par bērnības fenomena īpatnībām digitālajā kultūrā, audzināšanas modeļu un principu transformācijām tajā, kā arī sniegs padomus vecākiem un pedagogiem 0 līdz 16 gadus vecu bērnu audzināšanā un mediju lietošanas paradumu veidošanā.

 

PAR LEKTORI

Zanda Rubene (Dr. paed., Mg. phil.) ir LU profesore, Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes prodekāne zinātnes jomā. Studējusi filosofiju un pedagoģiju Latvijas Universitātē. Stažējusies Leipcigas, Tībingenas un Hamburgas universitātēs Vācijā. Lektore ir bijusi Eiropas starptautiskā zinātniskās sadarbības tīkla “Mazu bērnu digitālā pratība un multimodālās prakses” koordinatore Latvijā, publicējusi zinātniskus rakstus par bērnu un jauniešu audzināšanu digitālajā kultūrā. Lasa studiju kursus filozofijā, ētikā, izglītības filozofijā, kritiskajā domāšanā, medijpedagoģijā, bērnības pētījumos.

 

MĒRĶAUDITORIJA:

Pieaugušie. Aicināti visi interesenti!

 

NORISES VIETA:

LNMM galvenā ēka / Konferenču zāle (1. stāvā).

 

DALĪBAS MAKSA:

10,00 EUR.

 

NEPIECIEŠAMA IEPRIEKŠĒJA PIETEIKŠANĀS:

Vietu skaits ierobežots.

T: (+371) 67 324461

E: ekskursijas@lnmm.lv

 

 

VESELĪBAS UN DROŠĪBAS PASĀKUMI MUZEJĀ:

  1. Lūdzam neapmeklēt muzeju, ja Jums ir elpceļu infekcijas slimības simptomi, noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai stingra izolācija. Muzejam ir tiesības personām ar elpceļu infekcijas slimības pazīmēm liegt ieeju muzejā un aicināt tās atstāt muzeju.
  2. Sākot ar 14. oktobri ikvienam muzeja apmeklētājam no 13 gadu vecuma obligāti jāvalkā sejas maska vai sejas vairogs (vizieris).
  3. Muzejs rekomendē veikt bezkontakta norēķinus vai izmantot maksājumu kartes, kā arī reģistrēties lietotnē Mobilly, lai ērti un ātri iegādātos biļetes telefonā.
  4. Lūdzam ievērot 2 metru distanci no citiem apmeklētājiem un muzeja darbiniekiem.
  5. Aicinām rūpēties par roku dezinfekciju. Muzejs nodrošina virsmu, izmantoto materiālu un aprīkojuma dezinfekciju.
  6. Nodarbību laikā lūgums lietot tikai personīgos darba instrumentus un materiālus (krītiņus, zīmuļus, dzēšgumijas, spilvenus sēdēšanai).
  7. Aicinām iepazīties ar vispārīgajiem piesardzības pasākumiem LNMM apmeklējumam mājas lapas sadaļā COVID 19.

 

LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Jums ir tiesības iebilst pret savas un sava nepilngadīgā bērna fotogrāfijas izvietošanu ar LNMM saistītos resursos, nosūtot elektronisko vēstuli uz e-pasta adresi: lnmm@lnmm.lv. Lūdzu, norādiet konkrētas fotogrāfijas saiti un/vai atsūtiet ekrānšāviņu, kā arī sniedziet par sevi informāciju, lai mēs Jūs varētu identificēt kā datu subjektu.

Saistītie pasākumi
Saistītās izstādes