Maketu konkursā “Piezīmes par pašsaprotamām lietām” uzvar Ernests Kļaviņš, Kate Krolle, Reinis un Krista Dzudzillo
No 8. līdz 23. oktobrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas 4. stāva mazajās zālēs Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmas TÊTE-À-TÊTE 2016 ietvaros norit projektu (maketu) konkursa izstāde “Piezīmes par pašsaprotamām lietām”.

Latvijas mākslinieku darbus vērtēja žūrija, kuras sastāvā darbojās Juris Dambis, Gvido Princis, Agrita Maderniece, Māra Lāce, Aleksejs Naumovs, Helēna Demakova un mecenāti Boriss un Ināra Teterevi. Par labākajiem tika atzīti trīs pieteikumi – Ernesta Kļaviņa darbs “Platons un Dēmokrits”, Kates Krolles “Aiz trejdeviņām jūrām, aiz trejdeviņiem kalniem zem zemes gaisma plūst”, Kristas un Reiņa Dzudzillo darbs “MMXVIII”. Katrs uzvarētājs saņems naudas prēmiju 1000 eiro. Mākslinieki varēja darboties brīvi, nedomājot par konkrētu vietu pilsētvidē, bet savā maketā atspoguļot ideju, kuru vēlāk iespējams adaptēt pilsētvides apstākļos.

 

Projektu konkursa izstādes nosaukums “Piezīmes par pašsaprotamām lietām” ir aizgūts no vidējās paaudzes latviešu mākslinieka Armanda Zelča mākslas darba, kurš atrodas topoša Laikmetīgās mākslas muzeja krājuma valsts daļā. Latviešu literatūras un kultūras kritiķe Anda Baklāne par šo darbu rakstīja, ka ”ļaujot vaļu filozofēšanai, varam sacīt, ka Zelča salocītais, savu asti ķerošais velosipēds simbolizē mūžīgo atgriešanos, cikliskumu. (..) Tas it kā apspēlē tēmu izgudrot jaunu velosipēdu“. Šo objektu raksturo konstruktīva mākslinieciskā valoda savienojumā ar paradoksus ieraugošu prātu, kuru cita starpā ietekmējuši mūs ieskaujošās virtuālās pasaules nospiedumi.

 

Uz šo paradoksus un cikliskumu rādošo projekta ideju aicināja atsaukties 19 Latvijas māksliniekus, kuriem bija jāiesniedz publiskās mākslas projektus (maketus) mērogā 1:10. Tas nozīmē, ka potenciāli īstenojamā mākslas darbā netiek atspoguļoti situatīvi elementi, kas saistīti ar konkrētām sociālām vai kādām citām norisēm, bet tiek sagaidīti interesanti, daudznozīmīgi, vispārinoši pieteikumi, kurus iespējams arī īstenot zem klajas debess.

 

Konkursa maketus veidoja Vents Āboltiņš un Anete Dambrova, Reinis un Krista Dzudzilo, Kristaps Epners, Atis Jākobsons, Ernests Kļaviņš, Kate Krolle, Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns, Laura Prikule, Līga Spunde, Reinis Suhanovs, Evita Vasiļjeva un grupa “3/8” (Kristiāna Marija Sproģe, Jānis Dzirnieks, Jānis Krauklis, Rihards Rusmanis).

 

Mākslas programma TÊTE-À-TÊTE ir viens no veidiem, kā Borisa un Ināras Teterevu fonds veicina kultūras un mākslas attīstību un pieejamību Latvijā. Kopš 2013. gada fonds rīko arī ikgadēju mākslas programmu “Māksla publiskā telpā”. 2014. gadā Borisa un Ināras Teterevu fonds un ABLV Charitable Foundation dibina Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fondu ar mērķi par dibinātāju līdzekļiem partnerībā ar Latvijas Republikas valdību un Kultūras ministriju veikt Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja būvniecību. Vairāk par programmu: www.TaT.lv.

 

PROJEKTU ATBALSTA:

Saistītās izstādes
Saistītās preses relīzes