Kabuki 歌舞伎. Japānas 19. gadsimta ukijo-e Kabuki 歌舞伎. Japānas 19. gadsimta ukijo-e
26.08.2020. - 27.09.2020.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Kabuki 歌舞伎. Japānas 19. gadsimta ukijo-e

Izstāde Liepājas muzejā

2020. gada 26. augustā Liepājas muzejā (Kūrmājas prospektā 16/18) atklāta izstāde “Kabuki 歌舞伎. Japānas 19. gadsimta ukijo-e”, kas parāda kabuki teātra aktiera attēlojumu Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā esošajos Japānas Edo perioda krāsainajos kokgriezumos jeb ukijo-e.

Izstāde plašākā mērogā līdz š.g. 26. jūlijam norisinājās Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA un iemantoja lielu apmeklētāju atsaucību un interesi. Liepājas muzejam atlasītajos ukijo-e mākslas darbos būs redzami populārāko kabuki izrāžu attēlojumi, dažādas kabuki dejas, krāšņi dekorēti tērpi un izteiksmīgs, aktieru emocijas paspilgtinošs grims un žesti. Tā būs Japānas Edo laikmeta (1603–1868) dzīve caur kabuki aktieru tēlojumu. 

Ukijo-e ir japāņu grafikas paveids, ko burtiski var tulkot kā “mainīgās pasaules ainas”. Mākslinieki pamatā izvēlējās attēlot kabuki teātra aktierus, skaistas sievietes, sumo cīkstoņus, kareivjus, ainas no vēstures un tautas pasakām, ceļojumu skatus, ainavas, dabu un dzīvniekus, kā arī erotiska rakstura darbus, tādā veidā parādot Edo perioda dinamisko, enerģijas pilno populāro kultūru, kas uzplauka lielākajās Japānas pilsētās. 

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijā esošās ukijo-e pamatā saistāmas tieši ar kabuki teātra tēmu – aktieru portreti, sižeti no lugām un ainas no izrādēm, aktieri dažādos kostīmos, ieņemot kādu nozīmīgu sava varoņa pozu, un aizkulišu dzīve. 

Kabuki ir tradicionālā japāņu teātra forma, kas radās un attīstījās Edo laikmetā, un apvienoja sevī dziedāšanu, mūziku, deju un drāmu. Līdz ar nō un bunraku teātriem kabuki ir atzīts par vienu no Japānas trim galvenajām klasiskā teātra formām un ir iekļauts UNESCO nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā. Kabuki sākotnēji attīstījās kā teātris, kas pauda vidusšķiras jeb tirgotāju intereses, savas izrādes veidojot par sadzīviskām tēmām, vēsturiskiem notikumiem un morāli ētisko problēmu risināšanu. Kabuki teātra aktieru attēlojums bija vispieprasītākais ukijo-e mākslinieku un aktieru cienītāju vidū. 

Ekspozīciju galvenokārt veido trīs 19. gadsimtā ražīgu un komerciāli veiksmīgu ukijo-e autoru darbi – Utagava Kuņisada (歌川国貞 / Utagawa Kunisada, 1786–1865), kurš bija arī viens no vadošajiem tendenču noteicējiem savā jomā, Kuņisadas skolnieks un aktīvs kabuki aktieru attēlotājs Tojohara Kuņičika (豊原国周 / Toyohara Kunichika, 1835–1900) un Utagava Kuņijoši (歌川国芳 / Utagawa Kuniyoshi, 1797–1861), viens no pēdējiem lielajiem Japānas ukijo-e meistariem.

Izstāde “Kabuki 歌舞伎. Japānas 19. gadsimta ukijo-e” Liepājas muzejā gaidīs savus apmeklētājus līdz 27. septembrim.


Norises vieta

Liepājas muzejs, Kūrmājas prospekts 16/18

Izstādes kuratore

Kristīne Milere, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore

Saistītās izstādes

Kabuki 歌舞伎 Kabuki 歌舞伎
29.02.2020. - 26.07.2020.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Japānas 19. gadsimta ukijo-e