26.11.2021.

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA iesaista Latvijā dzīvojušus ārzemniekus stāstu projektā “Sākt ar mākslu – Start with Art”

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA no 2021. gada jūlija līdz novembrim īstenojis projektu “Sākt ar mākslu – Start with Art”. Tā rezultātā izveidotas astoņas īsfilmas, kurās ar saviem stāstiem par muzeja kolekcijas priekšmetiem dalās projekta dalībnieki no Baltkrievijas, Austrālijas, Lielbritānijas, Itālijas, Ķīnas, Vācijas, kā arī Latvijā dzīvojoši krievi.

Īsfilmas tapušas latviešu un angļu valodā ar dalībnieku personīgo interpretāciju par Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA pastāvīgajā ekspozīcijā aplūkojamajiem darbiem, aicinot iepazīt tos no nebijuša un unikāla skatpunkta.

Projekta “Sākt ar mākslu – Start with Art” mērķis jau sākotnēji bija radīt iespēju iesaistīt muzeja kolekcijas priekšmetu interpretēšanā ne tikai izstāžu kuratorus un mākslas vēsturniekus, bet arī dažādas Latvijā dzīvojošās ārzemnieku kopienas, tādā veidā apvienojot kultūras zināšanas ar akadēmiskajām zināšanām.

Īsfilmu “Sākt ar mākslu – Start with Art” atskaņošanas saraksts latviešu valodā.

Astoņu projekta dalībnieku vidū ir mākslas, kultūras un filoloģijas studenti, literāti un topošie audiovizuālās jomas speciālisti. Viņus visus vieno interese par kultūru un tās procesiem, vizuālo mākslu un radošā vēstījuma izveidi. Viena no stāsta autorēm Emma Beikere dalās: "Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA iepazīšana no stāstnieka skatpunkta bija patiesi vērtīga un atklāsmju pilna. Mani apbūra vairāki mākslinieki, par kuriem iepriekš nebiju neko zinājusi, piemēram, gleznotājs Hanss Makarts un nenogurdināms ceļotājs un mistiķis Nikolajs Rērihs. Nemaz nerunājot par kādu citu atklājumu – keramiku. Iesaku apskatīt brīnišķīgo keramikas lustru! Šajā projektā bija grūti izvēlēties tikai vienu mākslas darbu, jo muzejā ir tik daudz stāstu, kas gaida to izstāstīšanu.

Mani apbūra vairāki mākslinieki, par kuriem iepriekš nebiju neko zinājusi, piemēram, gleznotājs Hanss Makarts un nenogurdināms ceļotājs un mistiķis Nikolajs Rērihs.

Trīs mēnešu laikā tika attīstītas un stiprinātas zināšanas par mākslas mediāciju, stāstījuma veidošanu un digitālo stāstniecību. Sadarbībā ar valodnieci Aigu Veckalni dalībnieki apguva iemaņas, kā sagatavot audiovizuālam saturam atbilstošu un interesi piesaistošu vēstījumu. Aiga par projektu saka: "Tā ir lieliska iespēja apvienot dalībnieku pieredzi un skatījumu, krāšņo muzejā pieejamo mākslas kolekciju un stāstniecības spēku. Īsfilmu pamatā ir dalībnieku asociācijas par mākslas darbos attēlotajām tēmām, notikumiem, tēliem, kā arī viņu pieredze, vēsturiskās un vizuālās atsauces. Mani aizrāva iesaistīto ārvalstnieku radošās idejas, un esmu priecīga, ka ar šiem stāstiem varēs iepazīties ikviens."

Īsfilmu pamatā ir dalībnieku asociācijas par mākslas darbos attēlotajām tēmām, notikumiem, tēliem, kā arī viņu pieredze, vēsturiskās un vizuālās atsauces.

Īsfilmas radītas sadarbībā ar video studiju “Later” un būs aplūkojamas pie dalībnieku izvēlētajiem mākslas darbiem divās muzeja pastāvīgās ekspozīcijas telpās – Eiropas mākslas galerijā un Rēriha gleznu galerijā, kā arī muzeja sociālo tīklu kanālos YouTubeInstagram un Facebook.

Īsfilmu “Sākt ar mākslu – Start with Art” atskaņošanas saraksts angļu valodā.

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA ir kultūras apmaiņas un satikšanās vieta, kas tiecas būt saskarsmes krustpunkts starp Austrumiem un Rietumiem un starp dažādām sociālām grupām. Muzejs ir nacionāli lielākā un plašākā ārzemju mākslas darbu mājvieta Latvijā, kas ļauj atklāt daudzveidīgus tematus, stāstus, atmiņas un sarunas, uzsverot mākslas un kultūras nozīmi cilvēku dzīvēs.

Projekts īstenots pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammai “KultūrELPA”.

PROJEKTA AUTORES: Krista GabrāneSandra Ķempele

PROJEKTA DALĪBNIEKI: Emma Beikere (Emma Baker), Paulīne Lantermane (Pauline Lantermann), Kristīne Romanova (Кристина Романова), Izabella Koltone (Izabela Colton), Džiordžia Žanga (Giorgia Zhang), Viktorija Petriščeva (Виктория Петрищева), Džiovanni Dominoni (Giovanni Dominoni), Lūks Velšs (Luke Welsh)