02.02.2024. 17.00
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Lekcija:
Vācu mākslinieku grupa - nācarieši

Iepazīstoties ar izstādi “Sapņu gūstekņi. Vācu romantisms no Latvijas un Igaunijas mākslas kolekcijā”, piedāvājam apmeklēt lekciju, ko vadīs Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA glezniecības kolekcijas glabātāja un izstādes kuratore Ksenija Rudzīte. Lekcijā tiks pievērsta uzmanība tēmai - nācarieši, kurai romantisma mākslā tiek piešķirta īpaša, tomēr sabiedrībai mazāk zināma nozīme.

Pieminot izstādē pārstāvētos autorus un mākslas darbu piemērus, lektore Ksenija Rudzīte dalīsies stāstījumā par Itālijā dzīvojošiem vācu māksliniekiem, kurus dēvēja par Svētā Lūkas brālību jeb nācariešiem. Sarunā tiks atklāts vairāk par nosaukuma izcelsmi, kas veidojusies atsaucoties uz senajām mākslinieku ģildēm Vācijā un Nīderlandē, kā arī citiem mākslas vēsturē pazīstamiem nācariešiem.

Romantisma laikā Romā dzīvojošie jaunie vācu mākslinieki sapņoja par reliģiskās mākslas atdzīvināšanu Vācijā un sajūsminājās par agrīno renesansi. Viņi gleznoja reliģiskās tēmas agrīnās renesanses stilā, taču ar romantismam raksturīgo domāšanu. “Nācariešu” pasaules uztvere, viņu izsmalcinātā, ar simboliku piepildītā glezniecība ietekmēja laikabiedrus, tostarp arī vācbaltu māksliniekus.

Uz jautājumiem, kāpēc jaunie mākslinieki pameta Vīnes mākslas akadēmiju un dzīvoja līdzīgi mūkiem vienā no Romas klosteriem, kāpēc viņus devēja par nācariešiem un kā viņu daiļrade iedvesmoja nākamas paaudzes gleznotājus, atbildes uzzināsim lekcijā.

Papildu informācija

  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Norise pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Noderīga informācija par muzeja pieejamību atrodama šeit.
  • Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.

Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori

Norises valoda

Krievu  

Norises ilgums

60 – 90 minūtes 

Dalības maksa

Ieejas biļete muzejā saskaņā ar cenrādi

Gada biļetes īpašniekiem dalība pasākumā ir bez maksas
 

Pieteikšanās

Dalība ar iepriekšēju pieteikšanos, vietu skaits ierobežots
Vita Ozoliņa
T: (+371) 67 225 209
E:  

Jaunumu vēstkopa

Iknedēļas mākslas muzeju jaunumu saņemšana e-pastā

Norises vieta

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA 
Doma laukums 6, Rīga 

Saistītās izstādes

Sapņu gūstekņi Sapņu gūstekņi
07.10.2023. - 11.02.2024.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Vācu romantisms no Latvijas un Igaunijas mākslas kolekcijām