Preses relīzes

Pastaiga medijiem Latvijas Bankas simtgades izstādē VĒRTĪBU ZĪMES

Norises laiks 06.10.2022.
Publicēts 04.10.2022.
Pastaiga medijiem Latvijas Bankas simtgades izstādē VĒRTĪBU ZĪMES Pastaiga medijiem Latvijas Bankas simtgades izstādē VĒRTĪBU ZĪMES

Ceturtdien, 2022. gada 6. oktobrī, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina mediju pārstāvjus uz preses pastaigu Latvijas Bankas simtgades izstādē “VĒRTĪBU ZĪMES”.

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

Izstāde iepazīstina ar Latvijas Bankas kolekcijas monētām, kas regulāri tiek izlaistas sākot ar 1996. gadu, un rosina novērtēt naudu ne vien kā racionālās saimnieciskās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, bet arī kā paliekošu kultūrvēsturisku simbolu, latviešu tautas vēstures un garīgo vērtību iemiesojumu. Monētu veidošanā piedalījušies visu paaudžu un nozaru Latvijas mākslinieki, pētot, izzinot un eksperimentējot, lai īstenotu neparastus risinājumus, pielietojot unikālus materiālus un visjaunākās tehnoloģijas. Katra Latvijas izdotā naudas zīme top kā miniatūrs mākslas darbs, kas iekodē universālu vēstījumu šodienai un nākotnei.

80 izvēlētās mākslinieciski augstvērtīgākās un oriģinālākās kolekcijas monētas apkopotas 8 tematiskās grupās: “MŪSU RĪGA”, “MŪSU ZELTS”, “MŪSU LATVIJA”, “MŪSU VĒSTURE”, “MŪSU PAMATI”, “MŪSU KULTŪRA”, “MŪSU PASAKAS UN TEIKAS”, “MŪSU PASAULE”. Paplašinātu dimensiju projektam piešķir Artūra Analta speciāli radītā audiovizuālā instalācija “MŪSU NĀKOTNE” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Kupola zālē un vērienīgais vides objekts “MŪSU SAULE” pie muzeja fasādes, kuru veido 369 bērnu un jauniešu zīmējumi.

Ekspozīcija, kura no š. g. 9. oktobra līdz 2023. gada 15. janvārim būs skatāma LNMM galvenās ēkas 4. un 5. stāva izstāžu zālēs, kļūs par vizuāli piesātinātu piedzīvojumu – tās inovatīvie risinājumi raisīs emocijas, būs saistoši un izglītojoši visu paaudžu apmeklētājiem.

Mediju pastaigā piedalīsies:

Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore – raksturos projekta nozīmību;

Jānis Blūms, Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas priekšsēdētājs, Naudas apgrozības pārvaldes vadītājs – iezīmēs Latvijas Bankas simtgades programmu sabiedrībai, kā arī ieskicēs monētu dizaina komisijas galvenos darbības principus un aktuālos projektus;

Inese Baranovska, izstādes kuratore, LNMM Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja – pastāstīs par izstādes ieceres attīstību;

Laimonis Šēnbergs, mākslinieks, dizaingrafiķis, Latvijas Bankas monētu dizaina komisijas pārstāvis – dalīsies savā daudzgadīgajā pieredzē, apgūstot sākumā maz zināmos monētu kalšanas specifiskos noslēpumus un meklējot labākās kaltuves, kas bija gatavas eksperimentēt un realizēt Latvijas mākslinieku novatoriskās idejas;

Artūrs Analts, dizainers – atklās izstādes māksliniecisko koncepciju;

Anna Pūtele, izstādes izglītības programmas kuratore – iepazīstinās ar bērnu zīmējumu konkursu un rezultātu, kā arī ar tiešsaistes izglītības programmas “No-zīmes” papildinājumu, ko Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izveidojis sadarbībā ar Latvijas Banku.

Mediju tūri moderēs izstādes kuratore Inese Baranovska.

Pēc ievada uzrunām klātesošie kopā ar izstādes veidotājiem dosies iepazīties ar ekspozīciju. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Lai vienotos par interviju norisi citā dienā, lūgums sazināties ar LNMM komunikācijas speciālisti Luīzi Mizgu, zvanot pa mobilo tālruni
(+371) 28 365 425 vai rakstot uz e-pastu .

Par izstādi

Latvijas Bankas (LB) simtgadei veltītā izstāde, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM), aicina novērtēt naudu ne vien kā racionālās saimnieciskās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, bet arī kā paliekošu kultūrvēsturisku simbolu, latviešu tautas vēstures un garīgo vērtību iemiesojumu. Leģendārā sudraba piecu latu monēta, tautā dēvēta par Mildu – Riharda Zariņa spilgts mākslinieciskais veikums – ikvienam latvietim asociējas ar valsts neatkarību, tā turēta cieņā un godā, mantota paaudzēs un aizvien ir Latvijas atpazīstamības zīme.

1991. gada 13. martā tika pieņemts lēmums “Par Latvijas Republikas naudaszīmju izgatavošanu” un dibināta Naudas zīmju sižetiskā risinājuma komisija, kurā ļoti aktīvi darbojās dizaina grafiķis Laimonis Šēnbergs – vēlāk Latvijas Bankas mākslinieciskais konsultants, faktiski visu Latvijas Bankas lata un pirmo eiro kolekcijas monētu tapšanu virzošs profesionālis. Valsts naudas zīmju dizaina koncepcijā tika definēti divi būtiskākie uzdevumi: pirmais – jāatsakās no standartizētiem paņēmieniem un jāmeklē jauni oriģināli mākslinieciski izteiksmes līdzekļi, otrais – nacionālās valūtas grafiskajam dizainam jābūt netradicionālam, kas lakoniski precīzi vizualizē 20. un 21. gadsimta Latvijai ievērojamus sižetus.

Izstāde iepazīstina ar Latvijas Bankas kolekcijas monētām, kas regulāri tiek izlaistas sākot ar 1996. gadu. To veidošanā piedalījušies visu paaudžu un nozaru Latvijas mākslinieki, pētot, izzinot un eksperimentējot, lai radītu neparastus risinājumus, pielietojot unikālus materiālus un visjaunākās tehnoloģijas. Katra Latvijas izdotā naudas zīme top kā miniatūrs mākslas darbs, kurā iekodēts universāls vēstījums šodienai un nākotnei. Latvijas Bankas kolekcijas monētas ir ieguvušas plašu starptautisku atpazīstamību un balvas konkursos, tās vienmēr atrodas pasaules numismātu uzmanības fokusā, bet galvenais – tie ir kodolīgi stāsti par mūsu vēsturi, kultūru un vērtībām.

Augstos mākslinieciskos kritērijus nodrošina Latvijas Bankas monētu dizaina komisija, kas darbojas kopš 1993. gada 12. novembra. Katrai monētas iecerei tiek rīkots konkurss, un mākslinieku pieteiktās idejas tiek rūpīgi izvērtētas. Komisijas darbā līdztekus bankas vadošajiem darbiniekiem piedalās Latvijā pazīstami mākslas, kultūras, vēstures un zinātnes eksperti, kuri iesaka tēmas, ierosina monētu izstrādes veidus, izvēlas māksliniekus monētu dizaina izstrādes konkursam, novērtē veikumu un monētu kaluma paraugus. Savā laikā monētu dizaina komisijā ir darbojušies eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga, dzejnieks Imants Ziedonis, mākslinieks un mākslas vēsturnieks Imants Lancmanis, mākslinieks Ilmārs Blumbergs, arhitekts Modris Ģelzis, mākslinieks Kristaps Ģelzis un akadēmiķis Jānis Stradiņš. Nenovērtējams ir ilggadējās Latvijas Bankas Monētu daļas vadītājas Marutas Brūkles un, protams, Laimoņa Šēnberga ieguldījums, apgūstot sākumā maz zināmos monētu kalšanas specifiskos noslēpumus un meklējot labākās kaltuves, kas gatavas eksperimentēt un realizēt Latvijas mākslinieku novatoriskās idejas. Pašlaik Latvijas Bankas monētu dizaina komisiju vada Naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms, tajā darbojas grafikas dizainers Edgars Zvirgzdiņš, Latvijas Bankas galvenā projektu vadītāja Ieva Bela, mākslinieki Sandra Krastiņa, Ivars Drulle, Artūrs Analts, Laimonis Šēnbergs, arhitekte un izstāžu kuratore Ieva Zībārte, mākslas zinātniece Ramona Umblija, Latvijas Universitātes asociētais profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis Vjačeslavs Kaščejevs un literatūrzinātniece Janīna Kursīte.

Izstādes koncepcijas ideja – atklāt monētas kā svarīgus Latvijas tēla un valstisko vērtību simbolus, unikālus mākslas objektus, visu mūsu kopīgas vērtības, kas izceļ nozīmīgus notikumus un personības, veido ilglaicīgu saikni starp pagātni, tagadni un nākotni. 80 izvēlētās mākslinieciski augstvērtīgākās un oriģinālākās kolekcijas monētas apkopotas 8 tematiskās grupās: “MŪSU RĪGA” (800-gades monētu cikls), “MŪSU ZELTS”, “MŪSU LATVIJA” (monētu programma “Latvija. Laikmetu grieži un laikmetu vērtības”), “MŪSU VĒSTURE”, “MŪSU PAMATI”, “MŪSU KULTŪRA”, “MŪSU PASAKAS UN TEIKAS”, “MŪSU PASAULE”. Izstādes māksliniecisko veidolu izstrādājis dizainers Artūrs Analts, kura 2018. gadā tapusī “Medus monēta” ir jauns solis monētu dizaina tehnoloģiju attīstībā un guvusi augstus starptautiskus novērtējumus. Neparastais izstādes formāts parāda kolekcijas monētas kā brīnišķīgas miniatūras mākslas pērles, akcentējot to pārlaicīgo garīgo vērtību. Ekspozīciju papildina katrai tēmai veltītie “IEDVESMAS SKAPJI” un “PROCESA STENDS”, kas palīdz apjaust monētu garo tapšanas ceļu no izpētes, radošiem meklējumiem un ideju atlases līdz to realizācijai. Līdztekus mākslinieku skicēm un monētu ģipša modeļiem skatāmi arī asociatīvi vēsturiski objekti, dokumenti un artefakti no dažādām Latvijas atmiņu institūcijām.

Paplašinātu dimensiju izstādei piešķir Artūra Analta speciāli radītā audiovizuālā instalācija “MŪSU NĀKOTNE” LNMM Kupola zālē un vērienīgais vides objekts “MŪSU SAULE” pie muzeja fasādes, kuru veido 369 bērnu un jauniešu zīmējumi, kas atlasīti īpaši rīkotā konkursā un atspoguļo mūsu valsts nākotnes paaudzes pasaules redzējumu un pamatvērtības – ģimeni, draugus, mīlestību, dzimteni, dabu, planētas ekosistēmu, mieru. Zeltītā diska forma asociējas ar monētu un sauli – cerības, dzīvības, mūžīgas kustības, iedvesmas un garīguma simbolu.

Izstādes INTERAKTĪVAJĀ TELPĀ gan mazs, gan liels var ņemt rokās zīmuli, taktili sajust monētu reljefu, paņemt līdzi piemiņai savu zīmējumu, iepazīties ar ekspertu stāstiem un tuvāk apskatīt vides objektam “MŪSU SAULE” konkursā atlasītos zīmējumus.

Izstāde kļūs par vizuāli piesātinātu piedzīvojumu – tās inovatīvie risinājumi raisīs emocijas, būs saistoši un izglītojoši visu paaudžu apmeklētājiem.

Teksts: Inese Baranovska

Norises vieta:
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
4. stāva izstāžu zāles un Kupola zāle (5. stāvā)
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Sadarbības partneri:
Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Nacionālais dabas muzejs, Latvijas Kara muzejs, Latvijas Ugunsdzēsības muzejs, Latvijas Arhitektūras muzejs, Rakstniecības un mūzikas muzejs, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejs, Rīgas Porcelāna muzejs, UAB “Lietuvos monetų kalykla” (Lietuva)

Izstādes kuratore:
Inese Baranovska, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 830 900,
E:

Izstādes mākslinieciskās koncepcijas autors:
Artūrs Analts, “Variant Studio

Izstādes grafiskā identitāte:
Edgars Zvirgzdiņš, grafikas dizainers

Izstādes izglītības programmas kuratore:
Anna Pūtele, izstāžu kuratore / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 324 461,
E:

Izstādes tehniskā realizācija:
Dizaina birojs “Yes We Can


Saistītās izstādes

VĒRTĪBU ZĪMES VĒRTĪBU ZĪMES
09.10.2022. - 22.01.2023.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Monētas stāsta, atklāj un pārsteidz!