Romana Sutas mākslas darbi Romana Sutas mākslas darbi
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs

Romana Sutas mākslas darbi

Romans Suta (1896-1944) bija ārkārtīgi radoša un daudzpusīga personība – viņš ne tikai gleznoja, noformēja un ilustrēja grāmatas, veidoja teātra izrāžu un kino filmu vizuālo noformējumu, bet arī vadīja savu mākslas studiju, rakstīja presē apcerējumus par mākslu, nodibināja un darbojās porcelāna apgleznošanas darbnīcā Baltars, izstrādāja dizaina projektus mēbelēm un interjeru iekārtojumam.

Romana Sutas mākslas darbu kolekciju veido gandrīz 2000 muzeja priekšmetu, to vidū autora gleznas, apgleznoti porcelāna priekšmeti (darbnīcā Baltars un M.S.Kuzņecova fabrikā darinātie trauki), tušas zīmējumi, akvareļi, grāmatu ilustrāciju un trauku skices, kostīmu un dekorāciju meti teātra izrādēm un kinofilmām, pēc viņa metiem darinātas mēbeles. Minētā kolekcija sniedz samērā pilnīgu pārskatu par Romana Sutas mākslu, par veikumu katrā viņa darbības jomā un ilustrē visus viņa daiļrades posmus. Skaitliski lielākās darbu grupas ir trauku un scenogrāfijas skices.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja kolekciju veido apmēram 4000 Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas mākslas darbi, tai skaitā gleznas, apgleznoti porcelāna priekšmeti, tušas zīmējumi, akvareļi, trauku, kostīmu un skatuves noformējumu meti, kā arī memoriālās mēbeles, sadzīves priekšmeti un arhīva materiāli – fotogrāfijas, vēstules, apbalvojumi, izstāžu katalogi un citi dokumenti.

Kā muzeja kolekcijas pērles var izcelt Romana Sutas kluso dabu ar pīpi (1923.) – darbu, kas tapa franču kubisma iespaidā 1920.gadu sākumā, Aleksandras Beļcovas gleznu ”Pilsētas iespaidi. Berlīne”, kas ir liecība par abu mākslinieku ceļojumu uz Berlīni 1922.-1923.gadā un tajā ir nolasāma Beļcovas īslaicīgā aizraušanās ar futūrismu.

Porcelāna kolekcijas pērle ir Aleksandras Beļcovas šķīvis “Konstrukcija” (1926., darbnīca “Baltars”), kas tika izvēlēts SBM muzeja reklāmai un iekļauts arī tā zīmola attēlā.

Muzeja gaitenī esošais drēbju pakaramais kādreiz atradās Rīgas leģendārajā Natālijai Sutai piederējušajā kafejnīcā SUKUBS. Tas ir arī redzams muzeja kolekcijā esošajās fotogrāfijās ar Beļcovas kafejnīcai gleznoto panno un interjera iekārtojuma un sienu gleznojumu fragmentiem.