Video sērijas:
Vienas gleznas stāsts II
“Vienas gleznas stāsts II” ir izglītojoši video stāsti, kas atklāj norises Latvijas mākslā no laika pēc Otrā pasaules kara līdz 80. gadu beigām.
Lai raksturotu šo periodu, atlasītas spilgtas astoņu autoru kompozīcijas: Ausekļa Baušķenieka “Dieva ausī. Pašportrets” (1980), Birutas Baumanes “Grupas portrets” (1969), Bruno Vasiļevska “Baltā siena” (1988), Džemmas Skulmes “Tautas dziesma” (1969), Jāņa Pauļuka “Felicita ar avīzi” (1945), Līvijas Endzelīnas “Mātes blūze” (1985), Maijas Noras Tabakas “Kāzas Rundālē” (1974), Miervalža Poļa “Sapņojums” (1982).
Visas šīs gleznas vieno padomju ēras sociāli politiskais konteksts, kas piedāvāja latviešu māksliniekiem absolūti jaunus eksistēšanas apstākļus ar lielu valsts kontroli pār radošo procesu un stingrām prasībām atbilstoši sociālistiskā reālisma ideoloģiskiem uzstādījumiem. Tomēr, neskatoties uz cenzūras ierobežojumiem, mākslinieki centās saglābāt savu iekšējo brīvību un ar mākslas palīdzību pasargāt sevi no agresīvās padomju vides. Tieši tādēļ izvēlētie darbi atspoguļo tik daudz dziļi subjektīvu pārdomu.
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja projekts “Vienas gleznas stāsts II” tapis partnerībā ar advokātu biroju “Ellex Kļaviņš”. Sadarbības projektu mērķis ir piedāvāt mūsdienīgu izglītojošu izziņas materiālu kultūras entuziastiem, padarot mākslu saprotamāku un pieejamāku ikvienam.
Video pieejami Latvijas Nacionālā mākslas muzeja “YouTube” kanālā latviešu, angļu un krievu valodās.