Laikmeta refleksijas Laikmeta refleksijas
28.04.2023. - 28.05.2023.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Laikmeta refleksijas

Rietumu Bankas Latvijas glezniecības kolekcija

No 2023. gada 28. aprīļa līdz 28. maijam Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) aicina apmeklēt izstādi “Laikmeta refleksijas”, kas iepazīstina ar Latvijas mākslinieku 20. gadsimta darbiem no Rietumu Bankas glezniecības kolekcijas.

Katrai mākslas kolekcijai ir savs vēsturiskais sākums. Rietumu Bankas kolekcija ir tikai nedaudz jaunāka par pašu banku, kam 2022. gadā apritēja 30 gadu, un tās var uzskatīt par vienaudzēm. Mākslas kolekciju veido gan Eiropas un Amerikas, gan Latvijas mākslinieku darbi. Šai izstādei izvēlēta tieši Latvijas mākslinieku 20. gadsimta gleznu izlase, jo tā atspoguļo sava laikmeta realitātes pārdzīvojumu un ir būtiska Latvijas mākslas vēstures daļa, kas uz neilgu laiku tagad pieejama publiski, jo ikdienā mākslas darbi atrodas bankas darba telpās.

Ainava un klusā daba ir vienas no populārākajām kolekcijas glezniecības tēmām, kas raksturo arī kultūrvidi. Mežu tāles, upes līči, jūras krasts un pilsētu skati, tāpat kā priekšmeti un ziedi spēj aktīvi paust radošās personības garu. Šie motīvi iedvesmojuši Konrādu Ubānu, Aleksandru Beļcovu, Ludolfu Libertu, Eduardu Kalniņu, Leo Svempu, Rūdolfu Pinni, Valdi Kalnrozi, Imantu Vecozolu un daudzus citus. Savukārt cilvēks visās savās izpausmēs vienmēr interesējis Jāni Ferdinandu Tīdemani, Jāni Pauļuku un Džemmu Skulmi. Saikne, kas vieno šos darbus, ir personiska un subjektīva, kā jau tas privātkolekcijās mēdz būt, kad pragmatiskie apsvērumi iet roku rokā ar iracionālu impulsu – patīk, un viss.

Izvēle akcentēt kultūras vērtības jubilejas reizē ir likumsakarīga – Rietumu Banka ir ilggadēja dažādu mākslas projektu atbalstītāja. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar banku īstenojis tādas vērienīgas izstādes un katalogu izdošanu kā “Gaismas metafizika. Ivana Aivazovska glezniecība” (2021), “Leons Baksts un viņa laiks” (2016), līdz šim lielāko Faberžē juvelieru nama darbu skati Latvijā (2012), “Ārzemju mākslas muzeja 20. gs. sākuma beļģu mākslas kolekcija” (2010), 19.–20. gadsimta krievu glezniecība no LNMM kolekcijas “Patiesība un skaistums” (2009), “Indonēzijas kultūras un amatniecības dienas” (2009), “Sevras porcelāns. 18.–21. gadsimts” festivāla “Francijas pavasaris” ietvaros (2007) un citus.

Izstādes laikā Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA piedāvās vairākus izglītojošos pasākumus, kas paredzēti gan bērniem, gan pieaugušajiem un senioriem. Mazākie muzeja apmeklētāji varēs piedalīties radošajās darbnīcās 21. un 27. maijā. 7. maijā uz “Sarunu muzejā” aicinās izstādes kuratore Vita Birzaka, savukārt seniori būs gaidīti ekskursijā pa izstādi Starptautiskajā muzeju dienā 18. maijā.


Izstādes kuratore

Vita Birzaka,
Ārzemju mākslas departamenta vadītājas vietniece /
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA, LNMM

Izstādes scenogrāfija

Kristians Brekte, mākslinieks

Norises vieta

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA /
Lielā izstāžu zāle
Doma laukums 6, Rīga