22.12.2023. 17.30
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Romantisma saloni:
Mūžības meklējumos

Astoņi piektdienas vakaru saloni, 19. gadsimta pietuvinātā manierē, sniegs iespēju iepazīties ar vācu romantisma laika, dzīvesstilu, mūziku, kristietību, poēziju un mākslu. Salonu vakarus vada Mākslas muzeja Rīgas Birža vadītāja, mākslas vēsturniece Mag. art. Daiga Upeniece.

Līdz Lielajai Franču revolūcijai Eiropas mākslinieki visbiežāk nostājās sabiedriskās domas avangardā, slavinot antīkās pasaules brīvības cīnītājus un glorificējot revolūcijas korifejus (piemēram, “Marata nāve”). Taču pēc Revolūcijas terora un Napoleona kariem Eiropas mākslinieku vidū sastopama vilšanās līdzšinējos ideālos, turklāt nozīmīga mākslinieku daļa apzināti izvēlējās atgriezties pie Viduslaiku un Agrās Renesanes mākslas kanona gan stilistiski, gan sižetiski.

Atsevišķi Baltijas gleznotāji 20. gadsimta 30 gados uzturēja ciešus kontaktus ar Romas vācu gleznotāju “nācariešu” kopienu, no kuras daži autori izvēlējās atsaukties idejai atdzīvināt viduslaiku mākslinieka - mūka romantisko aicinājumu. Kas Romas rita latīņu liturģijā bija tik atraktīvs, lai fascinētu Ziemeļeiropas protestantus? Salonā demonstrēsim antīko liturģisko tērpu lietošanas praksi, kas, tāpat kā pēc Napoleona kariem, arī pēc Otrā Vatikāna koncila (1962-65) kļuvusi par kontraversu izaicinājumu kristietības modernizācijas procesa vienpusīgai interpretācijai.

Romantisma salona sestajā vakarā tiksimies ar Laterāna Pontifikālās Universitātes filiāles Rīgas Augstākā reliģijas zinātņu institūta asociēto profesoru Andri Priedi, kurš dalīsies stāstījumā par romantiķu ideāliem un saikni ar kristietību.

Sarunas notiks Portretu salonā Ziemassvētku noskaņā. Noslēgumā paredzētas arī nelielas svinības.

Andris Priede, Dr. hist. eccl., ir Latvijas Universitātes Teoloģijas fakultātes Baznīcas un reliģiju vēstures katedras docents un vadošais pētnieks, Laterāna Pontifikālās Universitātes filiāles Rīgas Augstākā reliģijas zinātņu institūta asociētais profesors, darbojas Rīgas Metropolijas Sakrālās mākslas komisijā. Izglītību ieguvis Latvijas Mākslas akadēmijā un Romas Pontifikālā Gregora universitātē Itālijā. Zinātniskas darbības joma: baznīcas vēsture ar specializāciju Austrumu kristietībā un mākslā, katoliskajā reformā un protestantiskajās reformācijās.

Papildu informācija

  • Biļetes var iegādāties muzeja kasē vai iepriekš piesakoties. Iepriekš pieteiktās biļetes muzeja kasē jāizpērk vismaz trīs dienas pirms noteiktā salona datuma. Ja biļete netiek izpirkta, rezervācija tiek anulēta.
  • Muzejā vēlams ierasties aptuveni 15 minūtes pirms norises sākuma, lai nesteidzīgi varētu izmantot kases un garderobes pakalpojumus.
  • Norise pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Noderīga informācija par muzeja pieejamību atrodama šeit.
  • Informējam, ka LNMM publiskie pasākumi tiek filmēti un fotografēti, lai regulāri un mērķtiecīgi informētu sabiedrību par muzeja piedāvājumu, darba rezultātiem un aktualitātēm. Vairāk par privātuma politiku šeit.

Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori

Norises ilgums

90–120 minūtes

Dalības maksa

20,00 EUR pieaugušajiem
15,00 EUR studentiem, pensionāriem

Norises valoda

Latviešu

Materiāli līdzņemšanai

Nav nepieciešami

Pieteikšanās

Dalība ar iepriekšēju pieteikšanos, vietu skaits ierobežots
Ieva Velberga
T: (+371) 67 226 467
E:

Atbalsta

Jaunumu vēstkopa

Iknedēļas mākslas muzeju jaunumu saņemšana e-pastā

Norises vieta

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA /
Portretu salons
Doma laukums 6, Rīga