Eiropas mākslas galerija Eiropas mākslas galerija
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Eiropas mākslas galerija

Eiropas mākslas galerija izvietota bijušā Rīgas biržas nama greznākajās telpās ceturtajā stāvā.

Te kādreiz rīkoja balles, mirdzēja spoguļi, no balkona skanēja mūzika, klāja bagātīgus galdus un svinēja dzīvi. Galerijai apzināti piešķirta 19. gadsimta noskaņa, jo tieši šis gadsimts ir ēkas interjeru veidošanas un arī aizrautīgas kolekcionēšanas laiks Rīgas vāciskajā vidē.

Telpu funkcijas ir pilnībā mainītas, bet historisma stila interjerā saglabāta sendienu krāšņuma un dzīves baudīšanas ideja. Masīvkoka starpsienas, smagnējas, pulētas, skaistām lietām piepildītas vitrīnas, krāšņie zelta rāmji sasaucas ar sienu zeltījumu, mākslīgo marmoru un pēc senām metodēm drukātām tumšzaļām tapetēm, parketu, spoguļiem un kroņlukturiem. Tas viss pieder ne tikai pie Rīgas ziedu laikiem, bet precīzi raksturo arī muzeja kolekciju specifiku. Saspēle starp ēku un muzeja kolekciju veidota tā, lai skatītājam būtu grūti atrast robežu.

Glezniecības ekspozīcija veidota, hronoloģiski sistematizējot mākslinieciski kvalitatīvākos 16.–19. gadsimta darbus pēc nacionālo skolu un žanru principa. Nacionālo skolu izvērsums ir aptuveni proporcionāls darbu skaitam kolekcijā kopumā.

Šeit skatāmas holandiešu, flāmu, vācu, Itāļu un austriešu un citu mākslinieku gleznas. Kolekcijas lepnums ir 17. gadsimta Ziemeļeiropas glezniecība. To papildina askētiskas viduslaikos veidotas svēto koka figūras un vitālām formām bagātā 19. gadsimta itāļu tēlniecība.

Blakus galerijā eksponēta Eiropas 18.–20. gadsimta porcelāna kolekcija, kur dominē vācu fabriku 19. gadsimta izstrādājumi, kā arī dāņu, zviedru un franču (Sevras) porcelāna, keramikas un stikla 20. gadsimta pirmās trešdaļas dizaina paraugi. Īpaši izceļama Eiropā pirmās porcelāna fabrikas – Meisenes kolekcija.

Izstaigā ekspozīciju platformā “Google Arts & Culture”