Muzeja ēkas restaurācija un rekonstrukcija

Rīgas biržas nams ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka celta laikā no 1852. līdz 1855. gadam, atdarinot Venēcijas renesanses palaco formas, kas simbolizē bagātību un pārpilnību. Veidota pēc vācu izcelsmes Pēterburgas arhitekta Haralda Jūliusa Boses (Harald Julius Bosse, 1812–1894) projekta. Grezni veidotajā interjerā, ar plašu zeltījuma un mākslīgā marmora pielietojumu, izceļas galvenā zāle pirmajā stāvā (tagad muzeja Lielā izstāžu zāle), galerijas 3. un 4. stāva līmenī (tagad Eiropas un Āzijas mākslas galerijas), kā arī svētku zāles 4. stāvā (tagad Eiropas mākslas galerija). Visas šīs telpas pirmo reizi ēkas pastāvēšanas vēsturē ir pilnībā atvērtas publikai.

No 2008. līdz 2011. gadam Rīgas biržā notika liela apjoma rekonstrukcijas un restaurācijas darbi, lai atgrieztu ēkai iepriekšējo spožumu. Rīgas biržas nams ir bijis ne vien funkcionāli augstā līmenī atbilstošs laikmeta prasībām, bet arī viens no greznākajiem pilsētā. Ja pirmā stāva darījumu telpas bijušas salīdzinoši askētiskas, tad galvenā kāpņu telpa un augšēja stāva anfilāde izcēlās ar izsmalcinātu interjeru, ko bagātīgi papildināja masā veidota mākslīgā marmora apdare, greznas mēbeles un citi interjera priekšmeti.

Būtisks nosacījums ēkas pārbūvju realizācijai bija Valsts kultūras pieminekļa statuss, kas paredz restaurēt un saglabāt ēkā esošo vērtīgo interjera detaļu kopumu, pieļaujot vien nenozīmīgas plānojuma izmaiņas. Pēc rekonstrukcijas un restaurācijas ēka un telpu izkārtojums pārveidots tā, lai nodrošinātu pieejamību apmeklētājiem ar kustību traucējumiem, kā arī īpaši padomāts par ģimenēm ar maziem bērniem. Rīgas biržas ēkas telpas tagad ir piemērotas muzeja pastāvīgās ekspozīcijas vajadzībām, kā arī nodrošina atbilstošu mikroklimatu dažāda mēroga starptautisku izstāžu organizēšanai. Ēkā atrodas moderni aprīkotas izstāžu zāles, dažādas ekspozīcijas, muzejpedagoģiskās telpas, semināru un konferenču telpas.

Rīgas biržas ēka ir viens no objektiem, kas tika atjaunota līdz Latvijas Republikas simtgades jubilejai programmā „Mantojums – 2018: kultūras infrastruktūras uzlabošanas programma 2006.–2018. gadam.” Ēkas rekonstrukciju un restaurāciju muzeja vajadzībām pasūtīja VAS „Valsts nekustamie īpašumi”. Būvniecības ģenerāluzņēmējs ir pilnsabiedrība „Piegādātāju sabiedrība RBS SKALS” un „RBS SKALS būvvadība”. Projekta autors ir SIA „Arhitektoniskās izpētes grupa”.