28.05.2024.

DMDM vadītājai Inesei Baranovskai piešķirts Polijas Republikas ārlietu ministra apbalvojums “Bene Merito

2024. gada 14. maijā Polijas Republikas vēstniecības Politikas un ekonomikas lietu nodaļas vadītājs Lukašs Cudnijs (Łukasz Cudny) vēstnieces Monikas Mihališinas vārdā pasniedza goda zīmes “Bene Merito”. Prestižo apbalvojumu ieguvusi arī DMDM vadītāja Inese Baranovska.

Bene Merito” goda zīme dibināta 2009. gadā, un to piešķir Polijas ārlietu ministrs pateicībā par nopelniem personām, kas stiprinājušas Polijas pozīcijas starptautiskā arēnā. Šī goda zīme pasniegta pārstāvjiem no dažādām jomām – plašsaziņas līdzekļu un žurnālistu loka, zinātniskajām un akadēmiskajām aprindām, kultūras institūcijām u.c.

Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam un tā struktūrvienībai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam ir izveidojusies cieša sadarbība ar dažādām radnieciskām kultūras organizācijām Polijā, kā, piemēram, Nacionālo Mākslas muzeju Varšavā, Lodzas Tekstilmākslas muzeju, Polijas Tēlniecības centru Oroņsko, Martas Magdalēnas Abakanovičas-Kosmovskas un Jana Kosmovska fondu Varšavā u.c. Tās ir gan izstāžu apmaiņas, gan speciālistu dalība starptautiskās zinātniskās konferencēs, gan dalīšanās profesionālajā pieredzē.

No 2019. gada 10. aprīļa līdz 30. jūnijam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā norisinājās vērienīgā izstāde “Magdalēnas Abakanovičas Visumā. Tekstils un tēlniecība”. Leģendārās poļu mākslinieces daiļrades retrospekcija Latvijā pulcēja vairāk nekā 7000 interesentu. Tā bija pirmā reize, kad divas Magdalēnas Abakanovičas daiļrades šķautnes – trīsdimensiju tekstildarbi, saukti par “abakaniem”, un unikālās skulptūras – tika eksponētas vienotā ansamblī. Savukārt 2022.–2023. gadā daudzi darbi, kas viesojās Rīgā, bija iekļauti mākslinieces neordinārajai personībai veltītajā izstādē Teita Modernās mākslas muzejā (Tate Modern) Londonā, Lielbritānijā.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs lepojas par tā vadītājai Inesei Baranovskai piešķirto apbalvojumu – prestižo goda zīmi “Bene Merito”.