Latvijas Nacionālais mākslas muzejs saņem dāvanu no Ukrainas labdarības projekta META HISTORY Latvijas Nacionālais mākslas muzejs saņem dāvanu no Ukrainas labdarības projekta META HISTORY
29.09.2022.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs saņem dāvanu no Ukrainas labdarības projekta META HISTORY

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un Ukrainas Nacionālais mākslas muzejs ir pirmās mākslas institūcijas, kas saņēmušas dāvinājumu no Ukrainas labdarības projekta META HISTORY – NFT mākslas darbu, kas tapis abu kultūru mijiedarbībā.

Kopumā 14 pasaulē atzīti un iecienīti mākslas muzeji saņems unikālu NFT jeb neaizstājamo blokķēžu žetonu, kas ataino kādas pazīstamas muzeja gleznas stilu “Borodjankas gaiļa” 3D modelī. Tā ir digitāla kopija slavenajam keramikas mākslas darbam, vienam no nedaudzajiem objektiem, kas palika neskarts pēc Krievijas iebrukuma nelielā pilsētiņā pie Kijevas šī gada martā. Borodjankas gailis kļuvis par simbolu ukraiņu izturībai un drosmei. Pateicoties mākslas valodai, kas saprotama bez vārdiem, tas kļūs arī par tautu vienotības simbolu.

Uz 3D modeļa virsmas attēlotas tādu slavenu mākslinieku kā Žana Mišela Baskija (Jean-Michel Basquiat), Hieronīma Boša (Hieronymus Bosch), Džeksona Polloka (Jackson Pollock), Gerharda Rihtera (Gerhard Richter), Takaši Murakami (Takashi Murakami), Īva Kleina (Yves Klein) un Andreasa Gurska (Andreas Gursky) gleznas. Katrs gailis tiks dāvināts muzejam, kurā glabājas attēla oriģināls. To vidū ir Pompidū centrs, Prado muzejs, Ņujorkas Modernās mākslas muzejs, Vitnija Amerikas mākslas muzejs, Gugenheima muzejs, Jaunais Laikmetīgās mākslas muzejs, Čikāgas Laikmetīgās mākslas muzejs, Barselonas Modernās mākslas muzejs, Ukrainas Nacionālais mākslas muzejs, Berardo Kolekcijas muzejs un KUMU mākslas muzejs.

Pirmie muzeji, kas 2022. gada 30. septembrī saņēma dāvinājumu no META HISTORY, ir Latvijas Nacionālais mākslas muzejs — lielākā profesionālās mākslas krātuve Latvijā — un Ukrainas Nacionālais mākslas muzejs — vadošā valsts nacionālās mākslas kolekcija Ukrainā. Latvijas gaiļa pamatā ir pazīstamā latviešu mūsdienu mākslinieka Ginta Gabrāna darbs. Viņa darbi ir eksponēti muzejos visā pasaulē. Turpmāk viens no tiem reprezentēs ne tikai Latvijas mākslu, bet arī Ukrainas un Latvijas kultūras mantojuma vienotību un abu valstu sadarbību.

“Pieņemot šo dāvanu, mēs, pirmkārt, sagaidām sakaru nostiprināšanos ar Ukrainu kā brīvās pasaules daļu. Apvienojot abu valstu kultūras simbolus, mēs runājam par kopīgu nākotni un dialogu. NFT padara to iespējamu pilnīgi jaunā līmenī. Pateicoties META HISTORY projektam, mēs redzam, kā mākslu var prezentēt jebkur, jebkurā laikā un uzrunāt ikvienu, kas saprot tās valodu”, atzīst Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāve.

“Priecājos iesaistīties projektā, kas pēta mākslas iespējas virtuālajā pasaulē, lai atbalstītu brīvību, saglabātu kultūras mantojumu un atdzīvinātu Ukrainu. Māksla vienmēr ir bijusi balss, kas runā par būtisko. META HISTORY projektā mēs redzam, kā tā spēj glābt dzīvības, nacionālās vērtības un patiesību. Es uzskatu, ka ir pagodinājums būt vienam no tiem māksliniekiem, kuru darbs palīdz šim projektam nodot savu vēstījumu cilvēkiem visā pasaulē”, – Gints Gabrāns, latviešu mākslinieks, kura darbs izmantots, veidojot NFT.

Atbalstot šo ideju, prominenti pasaules muzeji parāda, ka ukraiņu kultūrai ir nozīmīga vieta pasaulē un ukraiņu tautai – starp citām brīvajām tautām. NFT, kuri kopā veido kolekciju “Incredible Rooster”, tiks ievietoti muzeju tīmekļa vietnēs, lai pievērstu mākslas interesentu uzmanību Ukrainas cīņas simbolam. Noklikšķinot uz eksponāta attēla, atveras lapa, kurā redzama NFT izstāde un informācija par to, kā palīdz META HISTORY – lielākais NFT labdarības projekts Ukrainā.

Pirmo divu muzeju dāvanu saņemšanā piedalījās Ukrainas kultūras un informācijas politikas ministrs Oleksandrs Tkačenko (Oleksandr Tkachenko), Latvijas Republikas Kultūras ministrs Nauris Puntulis, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce, Ukrainas Nacionālā mākslas muzeja direktore Jūlija Litvineca (Yulia Lytvynets) un projekta komanda. Dalībnieki diskutēja par sadarbības nozīmi un valstu sakaru stiprināšanu, kā arī to, kā NFT var kļūt par efektīvāko instrumentu starpkultūru saplūšanai metatelpā.

“META HISTORY projektam ir potenciāls kļūt par tiltu starp Ukrainas un pasaules kultūru, spēcīgu instrumentu, ar kura palīdzību atspoguļot patiesību un radīt ieguvumu valstij. Tāpēc ceram uz vislielāko projekta atbalstu Ukrainā. Vēlamies, lai nākotnē mūs reprezentētu Valsts prezidents un Valsts pirmā lēdija. Tādējādi projekts gūtu maksimālu atbalstu un savāktu rekordlielus ziedojumus labdarības mērķiem”, - VK, muzeja META HISTORY dibinātājs.