Preses relīzes

Baltā nakts 2023: Tekstilmākslas triennāle QUO VADIS?

Sestdien, 2023. gada 9. septembrī, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10) un Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6) piedalīsies mūsdienu kultūras forumā “Baltā nakts”, no plkst. 18.00 līdz 23.00 piedāvājot bez maksas apskatīt 7. Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles galveno izstādi QUO VADIS?.

Mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts” Rīgā norisināsies jau 18. reizi, aicinot šīgada projektos ne tikai meklēt apslēptās patiesības – noslēpumus, zemtekstus, pretrunas, bet arī kritiski izvērtēt sabiedrībā un globāli aktuālas tēmas.

Līdzīgu jautājumu – “Kurp ejam?” (lat. Quo vadis?) – uzdod 7. Rīgas Starptautiskās tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāles dalībnieki – 79 autori no 30 valstīm – visas Eiropas, Kanādas, ASV, Japānas, Brazīlijas, Kostarikas, Dienvidāfrikas, Taivānas u.c., kuri savos darbos pievēršas gan mākslas un nozares evolūcijai mūsdienās, gan vairākām ģeopolitiskām un sociālām problēmām, reflektējot par sevi konkrētajā laikā un telpā.

7. Rīgas Starptautiskā tekstilmākslas un šķiedras mākslas triennāle ir ievērojams kultūras notikums, ko veido plaša izstāžu programma. Vērienīga galvenā izstāde vēl tikai līdz 17. septembrim ir skatāma divās norises vietās – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) un Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (MMRB). Abās ekspozīcijās darbi strukturēti tematiski. Izstādē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ietverti objekti, kas aplūko dažādus ekoloģijas, sievietes pasaules un mākslas attīstības aspektus. Savukārt Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA redzamo objektu autori runā par bēgļu problēmu, kara traumām, vientulības izjūtām Covid-19 pandēmijas periodā un ļoti personīgiem notikumiem, kas atstājuši dziļus nospiedumus.

Projekta vadītāja un DMDM ekspozīcijas kuratore Velta Raudzepa stāsta: “Iemiesojot gan visdziļākās iekšējās sajūtas, gan attieksmi pret mūsdienu norisēm pasaulē, mākslinieciskajā un tehnisko inovāciju ziņā triennāle patiešām izceļas ar iespaidīgu amplitūdu. Tas ir kā ceļš no pārbaudītām vērtībām līdz neparastiem, zinātnē pamatotiem izaicinājumiem un nozaru pārklāšanās aspektiem: kur videotekstils ietiecas dokumentālajā kino, tekstilmāksla pārtop tekstilanimācijā, kur micēlijs zinātnisko pētījumu rezultātā pāraug tekstilnozares materiālā, kur līdzās smalkiem gobelēniem eksistē interese par plašu rokdarbu tehniku spektru utt.”

“Baltās nakts” laikā apmeklētājiem tiek sniegta iespēja iepazīties ar izstādi abos muzejos bez maksas.

Par Balto nakti
“Baltās nakts” (fr. Nuit Blanche) tradīcija aizsākās Parīzē 2002. gadā. Vēlāk Parīzei pievienojās Brisele, Madride, Rīga un Roma, izveidojot kopīgu sadarbības tīklu “Eiropas Baltās naktis” (“Nuits Blanches Europe”). Tagad akcijā piedalās pilsētas ne tikai Eiropā, bet arī Kanādā, ASV, Japānā un citviet. Rīgā projekts tiek īstenots kopš 2006. gada.

Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” idejas pamatā ir pilsētas atvēršana laikmetīgās mākslas aktivitātēm vienas nakts garumā, piedāvājot aizraujošu kultūras programmu. Norises mērķis ir motivēt sabiedrību atklāt mūsdienu kultūras daudzveidību un raisīt plašāku interesi par kultūras notikumiem, izpausmēm un pārmaiņām. Forums notiek gan kultūrai un mākslai paredzētās vietās, gan neierastā vidē, veicinot kultūras jēdziena uztveres robežu paplašināšanu.

“Baltās nakts 2023” pasākumi ar kopējo tēmu “Apslēptās patiesības” notiks no 9. septembra plkst. 12.00 līdz 10. septembra plkst. 2.00 dažādās apkaimēs – Rīgas centrā, Vecrīgā, Pārdaugavā, Pļavniekos, Teikā, Brasā, Vecmīlgrāvī un Sarkandaugavā, piedāvājot dažādu žanru koncertus, performances, izstādes, dejas ar cirka elementiem un pat lielformāta murāļa izveidi Tallinas kvartālā.

Visos “Baltās nakts” pasākumos ieeja bez maksas.

Nāciet pie mums! Būsim priecīgi Jūs redzēt!