Preses relīzes

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz jaunajām tiešsaistes lekcijām ciklā “Klasiskās vērtības”

Norises laiks 14.09.2022. - 21.12.2022.
Publicēts 30.08.2022.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz jaunajām tiešsaistes lekcijām ciklā “Klasiskās vērtības” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz jaunajām tiešsaistes lekcijām ciklā “Klasiskās vērtības”

Turpinot šķirstīt dizaina vēstures lappuses, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina uz apmeklētāju iecienīto bezmaksas izzinošu lekciju ciklu “Klasiskās vērtības”, kas norisināsies tiešsaistes platformā Zoom no 2022. gada 14. septembra līdz 21. decembrim. Šajā sezonā interesenti iepazīs 18. gadsimta stikla amatniecības un 19.–20. gadsimta rūpnieciskā dizaina vēsturi, meklējot kopsaucējus ar klasiskās un mūsdienu mākslas un dizaina attīstības tendencēs Latvijā un pasaulē.

“Klasisko vērtību” 2022. gada rudens/ziemas sesijā paredzētas četras lekcijas, kurās nozares speciālisti sniegs ieskatu savos jaunākajos pētījumos, atklājot iepriekš nezināmas kopsakarības un faktus, mākslas un dizaina izpausmes Latvijas kultūrtelpā, aplūkojot tās plašākā kontekstā. Stāstījumus papildinās bagātīgs vizuālais materiāls no dažādiem vēstures arhīviem.

“Klasisko vērtību” jauno sezonu 14. septembrī plkst. 17.30 atklās Arhitektūras muzeja direktore, mākslas vēsturniece Mg. art. Ilze Martinsone, runājot par postmodernisma vēsmām 20. gadsimta 80. gadu Latvijas arhitektūrā un dizainā. Šī virziena izteiksmes līdzekļi kalpo kā antitēze visam, ko sludināja modernisms – forma un vēstījums ir svarīgāks par funkciju, vēstures citāti ir brīvi izmantojami, īstu materiālu vietā var apzināti lietot imitācijas utt. Latviešu arhitekti gaisā virmojošās neatkarības idejas tiecās paust ar vietējā piederībā meklētiem risinājumiem. Kādi tie bija – noskaidrosim lekcijā.

Reģistrācija pasākumam šeit.

Cikla turpinājumā 12. oktobrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Mg. art. Anete Piņķe ievadīs veiktajā pētījumā par talantīgā uzņēmēja Roberta Hirša (1895–1972) 1925. gadā izveidoto tekstila ražotni “Rīgas audums”,  kas savulaik ātri kļuva par vadošo modes zīmolu starpkaru Latvijā. Izmantojot slavenās tekstilfabrikas paraugu grāmatas, izsekosim aizraujošajam zīda audumu apdrukas ornamentu ceļam no Parīzes modes namu jaunākajām kolekcijām līdz dāmu apģērbiem Rīgas ielās 20. gadsimta 20.–30. gadu periodā – laikā, kad gatavo apģērbu ražošana vēl nebija ieguvusi masveida raksturu, tāpēc audums kļuva par sinonīmu modei.

Reģistrācija pasākumam šeit.

16. novembrī plkst. 17.30 Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietniece krājuma darbā Mg. hist. Anita Meinarte iedvesmos atskatīties uz bīdermeiera laikmetu starp 1815. gadu un 19. gadsimta 40. gadu beigām, kad augstu tika vērtētas patriarhālās attiecības ģimenē un mājīgs mājoklis, kas sniedza patvērumu pēc ikdienas rūpēm. Bīdermeiers ir ne tikai mākslas stils, kas izpaudās lietišķajā mākslā, interjerā, glezniecībā un grafikā, tās ir cilvēku attiecības, dzīves forma un pilsoniskās sabiedrības centieni, kas tolaik veidojās un krāšņi uzplauka vācu zemēs. Latvijas piederība vācvalodīgai kultūrtelpai, virkne sociālo un kultūrvēsturisko aspektu noteica bīdermeiera ietekmi interjeru izveidē, lokālajā mēbeļu galdniecībā un tēlotājā mākslā 19. gadsimta pirmajā pusē, kam arī būs veltīts lektores stāsts.

Reģistrācija pasākumam šeit.

Cikla noslēgumā 21. decembrī plkst. 17.30 Rundāles pils galvenā krājuma glabātāja un krājuma nodaļas vadītāja, dizaina un arhitektūras kritiķe, kuratore, žurnāliste Kristīne Budže pievērsīsies līdz šim maz zināmajai  stikla lustru vēsturei. Pirmās lustras, kurām vismaz daļa dekoru bija izgatavota no stikla, datējamas ar 17. gadsimtu, bet augstāko attīstības posmu stikla lustras piedzīvoja 18. gadsimtā, kad pilnveidojās stikla apstrādes tehnikas un dažādojās tā izmantojums. Lekcija sniegs daudzpusīgu priekšstatu par šo interesanto šķautni amatniecības vēsturē gan pasaulē, gan Latvijā, parādot saglabājušos 18. gadsimta stikla lustru piemērus no nelielām Latvijas lauku baznīcām.

Reģistrācija pasākumam šeit.

Par ciklu “Klasiskās vērtības”

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais lekciju cikls “Klasiskās vērtības” aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējās sezonas lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā “Mākslas muzeji”.

Aicināts ikviens interesents!

Mērķauditorija:
Vecāko klašu skolēni, studenti, pieaugušie, pensionāri

Pasākuma ilgums:
Līdz 1h 15 min

Dalības maksa:
Bez maksas

Iepriekšēja pieteikšanās:
Vietu skaits ierobežots.

Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās,
izmantojot elektronisko anketu katrai lekcijai atsevišķi.
Lūgums reģistrēt savu dalību laicīgi.

Projekta vadītāja:
Agrita Pore, izglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: (+371) 67 830 917,
E:

Grafiskais dizains:
Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Komunikācija:
Ulla Ozollapa, komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: (+371) 67 222 235, GSM: (+371) 20 224 211,
E: