Preses relīzes

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs atklāj jauno sezonu lekciju ciklam "Klasiskās vērtības"

Norises laiks 28.09.2023. - 14.12.2023.
Publicēts 26.09.2023.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10, Rīgā) turpina apmeklētāju iecienīto ciklu "Klasiskās vērtības" un jaunajā sezonā piedāvā četras lekcijas, no 2023. gada 28. septembra līdz 14. decembrim aicinot klātienē izzināt aizraujošus mākslas vēstures faktus un interpretācijas.

"Patiesībā māksla atspoguļo nevis dzīvi, bet skatītāju."
Oskars Vailds

"Klasisko vērtību" jauno sezonu 28. septembrī plkst. 17.30 ievadīs mākslas zinātniece Mg. art. Agnese Tambaka, rosinot ieskatīties 20. gadsimta sākuma Rīgas vēsturisko namu kāpņu telpās un vestibilos un uzzināt to noslēpumus. Lektore balstīsies materiālā par vairāk nekā 250 arhitektūras objektiem, kas aiz slēgtām durvīm slēpj košu un krāsainu sienas apdares veidu – glazētas keramikas flīzes.

12. oktobrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Mg. art. Dārta Grudule iepazīstinās ar pētījumu par vēsturisko rūpnīcu "Dzintars", "Straume" un "Staburadze" vizuālo identitāti. Caur trīs rūpnīcu piemēriem tiks veidots stāsts par ceļu no poētiska ilustratīvisma 20. gadsimta 50. gados līdz datortehnoloģiju ienākšanas sekmētiem dažādi vērtējamiem eksperimentiem pagājušā gadsimta izskaņā. Vizuālo identitāšu autori nereti paliek aiz kadra, tāpēc Grudules pētījums, kas pirmoreiz tika prezentēts 2021. gadā kā maģistra darbs, palīdzēs izgaismot plašākai sabiedrībai mazāk zināmus dizainerus.

16. novembrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Mg. art. Ineta Done stāstīs par fotogrāfijas vēsturi arhitektūras kontekstā, akcentējot būtiskākos un interesantākos aspektus. Ar vizuālā materiāla piemēriem lekcijas garumā tiks analizēta melnbaltās fotogrāfijas specifika un monohromā estētika 20. gadsimta 60.–90. gadu fotogrāfu – Laimoņa Stīpnieka, Vladimira Gaiļa, Gvido Kajona, Māras Brašmanes, Egona Spura u.c. – darbos, meklējot paralēles ārzemju fotomeistaru pieredzē.

Cikla noslēgumā 14. decembrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Mg. filol. Anita Vanaga ielūkosies operas "Uguns un nakts" 1911. un 1921. gada izrāžu neparastajā scenogrāfijā, kas savulaik sajūsmināja gan skatītājus, gan kritiķus. Luga tika inscenēta kā opera ar mūziku, dziedājumiem, dejām un speciāli gatavotām dekorācijām. "Viss par daudz neparasts, par daudz ko brīnīties." "Tādas dekorācijas (..) vēl nav uz Rīgas skatuvēm redzētas. Īpatnēji siltas latviskās krāsas, stila varenība, poēzijas pārpilnība, smalkjūtība un oriģinalitāte – tas atstāj lielisku iespaidu. (..) Viņas bij tās, kas izrādi pacēla uz mākslas augstumu." Kā tad izskatījās šo divu leģendāro iestudējumu vizuālie risinājumi, varēs uzzināt lekcijā.

Par ciklu "Klasiskās vērtības"
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais lekciju cikls "Klasiskās vērtības" aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējās sezonas lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā "Mākslas muzeji".

Aicināts ikviens interesents!

Vienas lekcijas cena: pieaugušajiem – 5,00 EUR
pensionāriem, studentiem, skolēniem – 3,00 EUR.
Biļetes nopērkamas DMDM kasē.
Norises ilgums: 90 minūtes
Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Papildu informācija:
T: (+371) 67 830 917
T: (+371) 67 222 235
E:

Projekta vadītāja:
Agrita Pore
izglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
LNMM
T: (+371) 67 830 917
E:

Grafiskais dizains:
Eltons Kūns /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Komunikācija:
Laura Brokāne
komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
LNMM
T: (+371) 27 491 279
E: