Preses relīzes

Mediju pastaiga izstādē "Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji"

Norises laiks 15.05.2024.
Publicēts 09.05.2024.

Trešdien, 2024. gada 15. maijā, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina žurnālistus uz mediju pastaigu izstādē “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji”.

2024. gada 15. maijs
plkst. 12.00

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs /
Lielā zāle
Skārņu iela 10, Rīga

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

Atzīmējot Azerbaidžānas un Latvijas diplomātisko attiecību 30. gadadienu, no 16. maija līdz 15. septembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (DMDM) sadarbībā ar Azerbaidžānas vēstniecību Latvijā un publisko akciju sabiedrību “Azerkhalcha” norisināsies unikālas kolekcijas izstāde “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji”. Šī ir pirmā plaša vēriena Azerbaidžānas tekstilmākslas ekspozīcija Rīgā, kas paver padziļinātu ieskatu nacionālo aušanas paņēmienu pārmantojamībā un vienlaikus apliecina, ka šķietami tālais var kļūt tuvs.

Izstādē būs apskatāmi uzņēmuma “Azerkhalcha” darinātie paklāji, kura darbnīcās strādā dažādu paaudžu amatnieki. Azerbaidžānas paklāji ir pazīstami visā pasaulē ar to oriģinālo ornamentu, kompozīciju un krāsu risinājumu. Pavedieni, mezgli, raksti – azerbaidžāņu paklājs nav tikai estētiski baudāms interjera priekšmets, bet veselas tautas mūžs, kas austs gadu tūkstošos.

Paralēli ekspozīcija sniedz priekšstatu par Latvijas un Azerbaidžānas ornamentu līdzībām, atspoguļojot dažādus tautu mijiedarbes aspektus, vēsturiskās sakarības vai kopīgās tēmas, kas ietekmējušas abu valstu kultūru. Godinot latviešu lietišķās mākslas vecmeistaru Jūliju Straumi 150. jubilejā, izstādē integrēti vēl publikai neredzētie mākslinieka darbi, kas tapuši Azerbaidžānas teritorijā, – neatkārtojami paklāju raksti, kurus viņš fiksējis un kolorējis fotogrāfijās savu ekspedīciju laikā.

Mediju pastaigā piedalīsies:

  • Emins Mammadovs (Emin Mammadov), izstādes vieskurators, PAS “Azerkhalcha” valdes priekšsēdētājs – iepazīstinās ar izstādes konceptu un uzņēmuma “Azerkhalcha” darbību, kas ar laikmetīgu pieeju turpina autentisku paklāju aušanas tradīciju;
  • Inese Baranovska, izstādes līdzkuratore, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja – īsi pastāstīs par sadarbību ar Azerbaidžānu, izstādes veidošanas aizkulisēm un pavadošo pasākumu programmu, prezentēs dāvinājumus no SIA “PASHA Holding” un PAS “PASHA bank”;
  • Rūta Rinka, izstādes līdzkuratore, DMDM Tekstilmākslas un ādas mākslas kolekcijas glabātāja – raksturos Jūlija Straumes saikni ar Azerbaidžānas aušanas kultūru un izstādē iekļautajiem darbiem.

Pēc ievada uzrunām klātesošie dosies aplūkot izstādi vieskuratora Emina Mammadova vadībā, kurš komentēs eksponētos Azerbaidžānas paklājus, to tehniku, ornamentus un darināšanas specifiku. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Lai vienotos par interviju norisi citā dienā, lūgums sazināties ar DMDM komunikācijas speciālisti Līvu Kubulnieci, zvanot pa mobilo tālruni (+371) 28 381 129 vai rakstot uz e-pastu .

Par izstādi

Ģenētiskā atmiņa ir sabiedrības kultūras un morāles sastāvdaļa un – izstādes “Atmiņas ģenētiskais kods. Azerbaidžānas paklāji” galvenā vadlīnija. Laika ritējumā savu izpausmi tā rod paklāju aušanas tradīcijās. Pavedieni, mezgli, raksti – azerbaidžāņu paklājs nav tikai estētiski baudāms interjera priekšmets, bet veselas tautas mūžs, kas austs gadu tūkstošos. Azerbaidžānas paklāji ir pazīstami visā pasaulē ar to oriģinālo ornamentu, kompozīciju un krāsu risinājumu.

Pasaules kultūras mantojuma vēsturē paklāju aušanas māksla ir absolūta virsotne, kas rada vienotu domu, saprāta un prāta telpu. Tajā nolasāms naratīvs par leģendām un notikumiem, zaudējumiem un uzvarām, lepnumu par pagātni un cerību par skaistu nākotni. 2010. gadā Azerbaidžānas tradicionālā paklāju aušanas māksla iekļauta UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā.

Publiskā akciju sabiedrība “Azerkhalcha” (“Azərxalça”) ir vienīgā paklāju ražotne Azerbaidžānā, kuras darbnīcās strādā dažādu paaudžu amatnieki, turklāt tikai audējas no lauku apvidiem, kas ir ļoti nozīmīgi reģiona ilgtspējīgai attīstībai. Tās pamatuzdevums ir moderna un dinamiska paklāju aušanas evolūcija, saglabājot gadsimtiem seno arodu.

Uzņēmuma veidotā Rīgas izstādes kolekcija ir mākslinieku un meistarīgu amatnieku kolektīvs darbs, kas balstās uz senču tradīcijām un mūsdienu dizaineru inovatīviem meklējumiem. Paralēli ekspozīcija sniedz priekšstatu par Latvijas un Azerbaidžānas ornamentu līdzībām, atspoguļojot dažādus tautu mijiedarbes aspektus, vēsturiskās sakarības vai kopīgās tēmas, kas ietekmējušas abu valstu kultūru. Paklājos ieaustās saules zīmes, svastikas, dzīvnieku un putnu attēli, to ornamentālā apdare liecina par tradīciju atbalsi, nebeidzamu ticējumu, vērtību un mākslas savstarpējo caurviju.

Papildinot Latvijas un Azerbaidžānas kultūras un vēsturiskās saites, kā arī atzīmējot latviešu lietišķās mākslas vecmeistara Jūlija Straumes (1874–1970) 150. jubileju, izstādē organiski iekļaujas mākslinieka Azerbaidžānas teritorijā apzinātais un pētītais etnogrāfiskais mantojums – neatkārtojami paklāju raksti, kurus viņš fiksējis un kolorējis fotogrāfijās savu ekspedīciju laikā. Jūlija Straumes entuziasms, zināšanas un pieredze veicināja jaunas, līdz tam Latvijā aušanas praksē neizmantotās tjurku paklāju siešanas mezgla tehnikas apgūšanu, kas kļuva iecienīta un populāra 20. gadsimta 30. gados.

Izrādot cieņu meistara ieguldījumam, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) 2. stāva pastāvīgā ekspozīcija papildināta ar publikai vēl neredzētiem darbiem un sagatavotu video stāstu par Jūlija Straumes dzīvi un radošo darbību. Savukārt lekciju cikls “Klasiskās vērtības” ietvers tematisku lasījumu kopumu par mākslinieku – “Laikmeta Straume”.

Pateicoties Azerbaidžānas vēstniecības iniciatīvai, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs ir pagodināts pieņemt dāvinājumu no SIA “PASHA Holding” un publiskās akciju sabiedrības “PASHA bank”. DMDM tekstila kolekciju papildinās trīs mūsdienu dizaina paklāji, kuru idejas autors ir starptautiski atzītais azerbaidžāņu modes mākslinieks Rufats Izmails (Rufat Ismayil). Šie jaundarbi laikmetīgā valodā interpretē savu senču tradicionālos paklāju ornamentus.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs priecājas par iespēju organizēt šo iespaidīgo azerbaidžāņu paklāju kolekcijas izstādi, kas ir pirmā plaša vēriena Azerbaidžānas tekstilmākslas ekspozīcija Rīgā, kura paver padziļinātu ieskatu nacionālo aušanas paņēmienu pārmantojamībā un vienlaikus apliecina, ka šķietami tālais var kļūt tuvs.

Īpaši sagatavotā izglītības un pasākumu programma palīdzēs apmeklētājiem iepazīt Azerbaidžānas kultūras, vēstures un mākslas tradīcijas, novērtējot līdz šim neapjausto saikni ar Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu.

Izstādes vieskurators:
Emins Mammadovs (Emin Mammadov)
publiskās akciju sabiedrības “Azerkhalcha” valdes priekšsēdētājs
Azerbaidžānas Republikas Nopelniem bagātais kultūras darbinieks

Izstādes kuratores:
Inese Baranovska
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 830 900
E:

Rūta Rinka
Tekstilmākslas un ādas mākslas kolekcijas glabātāja /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 830 912
E:

Grafiskais dizains:
Eltons Kūns /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes iekārtojums:
Uldis Timoško /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Modris Esserts /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes koordinēšana un komunikācija:
Inese Baranovska
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Līga Brice
Vecākā speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Līva Kubulniece
Komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 28 381 129
E:

Izglītības programma:
Agrita Pore
Izglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Ivonna Zīle
Izglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs