Preses relīzes

Mediju pastaiga modes zīmola FYODOR GOLAN izstādē “Sadursmes harmonija”

Norises laiks 13.06.2024.
Publicēts 07.06.2024.

Ceturtdien, 2024. gada 13. jūnijā, plkst. 12.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina žurnālistus uz mediju pastaigu modes zīmola FYODOR GOLAN retrospektīvajā izstādē “Sadursmes harmonija”, kas notiks Muzeju krātuvē (Pulka ielā 8, Rīgā).

Muzeju krātuve / publiskā zona, Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcija “Skulptūru mežs”
Pulka iela 8, Rīga

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

Zīmols FYODOR GOLAN, ko 2009. gadā Londonā dibināja dizaineri Fjodors Podgornijs no Latvijas un Golans Frīdmans no Izraēlas, guva plašu atzinību un rezonansi modes industrijā un starptautiskajos medijos, pateicoties dueta laikmetīgi barokālajai estētikai.

Izstāde “Sadursmes harmonija”, kura no š.g. 14. jūnija līdz 1. septembrim norisināsies Muzeju krātuves telpās, ir zīmola pirmā retrospekcija. Tā iepazīstina ar FYODOR GOLAN bagātīgo veikumu no 2009. līdz 2022. gadam caur Fjodora Podgornija personīgo skatījumu un pieredzi, apliecinot Latvijas klātbūtni globālā mūsdienu dizaina un modes procesos. Ietverot vairāk nekā 120 tērpus un aksesuārus, projekts pievēršas modes zīmola ideju transformācijām un izgaismo tā evolūciju no luksusa vakartērpu radīšanas līdz ilgtspējīgu tehnoloģiju integrēšanai inovatīvā apģērbu dizainā, kā arī Fjodora pēdējo gadu sadarbību ar Kristīni Opolais, Margaritu un Kristīni Balanas, Kristu Dzudzilo un citām Latvijas un pasaules kultūras personībām.

Mediju pastaigā piedalīsies:

  • Fjodors Podgornijs, mākslinieks, izstādes idejas autors – stāstīs par modes zīmolu FYODOR GOLAN, izceļot spilgtākos notikumus dueta pastāvēšanas laikā, komentēs ekspozīcijā iekļautos darbus;
  • Aleksejs Beļeckis, izstādes kurators – sniegs ieskatu projekta koncepcijā;
  • Igors Gubenko, filozofs, publicists, izstādes tekstu autors – raksturos ekspozīcijas tematiskos laukus un aktualitāti;
  • Kitija Vasiļjeva, izstādes producente – pamatos projekta nozīmību Latvijas laikmetīgajā kultūrtelpā un Rīgas pilsētvidē;
  • Jānis Andersons, izstādes scenogrāfs, vizuālās identitātes autors – paskaidros telpas noformējuma ideju.

Pasākumu moderēs projekta vadītāja LNMM Mare Heimrāte-Patačīni.

Pēc neliela ievada Muzeju krātuves foajē klātesošie kopā ar mākslinieku un izstādes komandu dosies iepazīties ar ekspozīciju ar vairākiem pieturas punktiem. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Lai vienotos par interviju norisi citā dienā, lūgums sazināties ar LNMM Ārzemju mākslas departamenta ekspozīcijas kuratori Muzeju krātuvē Mari Heimrāti-Patačīni, zvanot pa tālruni (+371) 67 357 525 vai rakstot uz e-pastu .

Par izstādi

Zīmolu FYODOR GOLAN 2009. gadā Londonā izveidoja jauno dizaineru pāris – Fjodors Podgornijs no Latvijas un Golans Frīdmans no Izraēlas. Dueta ekspresīvie tērpi ieguva ievērojamu rezonansi modes industrijā un starptautiskajos medijos, piesaistot gan slavenību uzmanību, gan plašu klientu loku visā pasaulē.

Izstāde “Sadursmes harmonija” iepazīstina ar FYODOR GOLAN bagātīgo veikumu no 2009. līdz 2022. gadam caur Fjodora Podgornija personīgo skatījumu un pieredzi, apliecinot Latvijas klātbūtni globālā laikmetīgā dizaina un modes procesos. Ietverot vairāk nekā 120 tērpus un aksesuārus, projekts pievēršas modes zīmola estētikas transformācijām un izgaismo tā evolūciju no luksusa vakartērpu radīšanas līdz ilgtspējīgu tehnoloģiju integrēšanai inovatīvā apģērbu dizainā, kā arī Fjodora pēdējo gadu sadarbību ar Kristīni Opolais, Margaritu un Kristīni Balanas, Kristu Dzudzilo un citām Latvijas kultūras personībām.

Izstādes koncepta pamatā ir priekšstats par sadursmes harmoniju – dinamisku spēku, kura avots ir šķietami nesavienojamu elementu – personību, ideju, formu, krāsu, faktūru – radoša kolīzija zīmola mākslinieciskajā stratēģijā, kas veido FYODOR GOLAN īpašo rokrakstu. Fjodora un Golana pieeju raksturo pastāvīga saķere ar aktuālajiem modes industrijas, laikmetīgā dizaina un globālās sabiedrības procesiem, pārinterpretējot gan pagātnes kultūras faktus, gan mūsu acu priekšā dzimstošas tendences.

Zīmola kolekcijas, kas no 2012. līdz 2020. gadam prezentētas Londonas modes nedēļā, reflektē par tēmām, kuras rezonē ar pasaulē notiekošo un nosaka izstādes tematisko struktūru: “Digitālā romantika” ataino mīlestības metamorfozes sociālo tīklu laikmetā, “Ārkārtas stāvoklis” aktualizē klimata krīzes radītos izaicinājumus, “Līdzsvara akts” vēsta par iekšējās harmonijas meklējumiem modes industrijas epicentrā un uzbur laikmetīgu sakrālo estētiku ārpus tradicionālo reliģiju ieloka.

Izstādes centrālajā daļā Muzeju krātuves Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcijā “Skulptūru mežs” FYODOR GOLAN spožākie vakartērpi mijiedarbojas ar Rietumu mākslas vēsturē svarīgākajiem tēlniecības darbiem, veidojot radošo spriedzi starp mākslas kanonu un laikmetīgās modes vibrāciju.

Izstādes daudzos pavedienus savelk kopā Fjodora Podgornija risinātais dialogs ar mākslas darbiem un priekšmetiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un citu Latvijas muzeju krājumiem, rūpīgi kūrētajā asociāciju tīklā apkopojot iespaidus, artefaktus un paņēmienus, kas ir veicinājuši FYODOR GOLAN maksimālistiskās pieejas tapšanu un attīstību, jaunatklājot arī dizainera saikni ar Latvijas kultūras mantojumu.

Par FYODOR GOLAN

FYODOR GOLAN ir Londonas modes zīmols, ko 2009. gadā izveidojuši dizaineri Fjodors Podgornijs (Latvija) un Golans Frīdmans (Golan Frydman, Izraēla). 2011. gada septembrī duets vinnēja prestižo “Fashion Fringe Award” konkursu, izpelnoties pasaules modes profesionāļu atzinību un saņemot atbalstu turpmākai darbībai. Zīmola kolekcijas izrādītas Londonas, Berlīnes, Singapūras un Šanhajas modes nedēļā, kā arī “Fashion in Motion” skašu sērijā Viktorijas un Alberta muzejā Londonā. Dizaineru veikums atspoguļots “Vogue”, “Garage”, “Dazed”, “Financial Times” un citos starptautiskos preses izdevumos. FYODOR GOLAN tērpus iecienījušas Madonna, Rianna, Dženifera Lopesa, Ariana Grande un citas pasaules zvaigznes, kā arī virkne Latvijas kultūras personību.