Preses relīzes

Sadursmes harmonija. Modes zīmola FYODOR GOLAN retrospektīvā izstāde

Norises laiks 14.06.2024. - 01.09.2024.
Publicēts 11.04.2024.

No 2024. gada 14. jūnija līdz 1. septembrim Muzeju krātuves telpās (Pulka ielā 8, Rīgā) Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā starptautiski atzītā laikmetīgās modes zīmola FYODOR GOLAN pirmo retrospekciju “Sadursmes harmonija”.

2024. gada 14. jūnijs – 1. septembris

Muzeju krātuve / publiskā zona
Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcija “Skulptūru mežs”
Pulka iela 8, Rīga

Zīmolu FYODOR GOLAN 2009. gadā Londonā izveidoja jauno dizaineru pāris – Fjodors Podgornijs no Latvijas un Golans Frīdmans no Izraēlas. Dueta ekspresīvie tērpi ieguva ievērojamu rezonansi modes industrijā un starptautiskajos medijos, piesaistot gan slavenību uzmanību, gan plašu klientu loku visā pasaulē.

Izstāde “Sadursmes harmonija” iepazīstina ar FYODOR GOLAN bagātīgo veikumu no 2009. līdz 2022. gadam caur Fjodora Podgornija personīgo skatījumu un pieredzi, apliecinot Latvijas klātbūtni globālā laikmetīgā dizaina un modes procesos. Ietverot vairāk nekā 120 tērpus un aksesuārus, projekts pievēršas modes zīmola estētikas transformācijām un izgaismo tā evolūciju no luksusa vakartērpu radīšanas līdz ilgtspējīgu tehnoloģiju integrēšanai inovatīvā apģērbu dizainā, kā arī Fjodora pēdējo gadu sadarbību ar Kristīni Opolais, Margaritu un Kristīni Balanas, Kristu Dzudzilo un citām Latvijas kultūras personībām.

Izstādes koncepta pamatā ir priekšstats par sadursmes harmoniju – dinamisku spēku, kura avots ir šķietami nesavienojamu elementu – personību, ideju, formu, krāsu, faktūru – radoša kolīzija zīmola mākslinieciskajā stratēģijā, kas veido FYODOR GOLAN īpašo rokrakstu. Fjodora un Golana pieeju raksturo pastāvīga saķere ar aktuālajiem modes industrijas, laikmetīgā dizaina un globālās sabiedrības procesiem, pārinterpretējot gan pagātnes kultūras faktus, gan mūsu acu priekšā dzimstošas tendences.

Zīmola kolekcijas, kas no 2012. līdz 2020. gadam prezentētas Londonas modes nedēļā, reflektē par tēmām, kuras rezonē ar pasaulē notiekošo un nosaka izstādes tematisko struktūru: “Digitālā romantika” ataino mīlestības metamorfozes sociālo tīklu laikmetā, “Ārkārtas stāvoklis” aktualizē klimata krīzes radītos izaicinājumus, “Līdzsvara akts” vēsta par iekšējās harmonijas meklējumiem modes industrijas epicentrā un uzbur laikmetīgu sakrālo estētiku ārpus tradicionālo reliģiju ieloka.

Izstādes centrālajā daļā Muzeju krātuves Antīkās un renesanses tēlniecības nolējumu ekspozīcijā “Skulptūru mežs” FYODOR GOLAN spožākie vakartērpi mijiedarbojas ar Rietumu mākslas vēsturē svarīgākajiem tēlniecības darbiem, veidojot radošo spriedzi starp mākslas kanonu un laikmetīgās modes vibrāciju.

Izstādes daudzos pavedienus savelk kopā Fjodora Podgornija risinātais dialogs ar mākslas darbiem un priekšmetiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un citu Latvijas muzeju krājumiem, rūpīgi kūrētajā asociāciju tīklā apkopojot iespaidus, artefaktus un paņēmienus, kas ir veicinājuši FYODOR GOLAN maksimālistiskās pieejas tapšanu un attīstību, jaunatklājot arī dizainera saikni ar Latvijas kultūras mantojumu.

Izstādes norisi pavada plaša publiskā programma ar dažādu paaudžu modes profesionāļu, mākslinieku un pētnieku virzītām diskusijām, darbnīcām un performatīviem notikumiem.

Par FYODOR GOLAN

FYODOR GOLAN ir Londonas modes zīmols, ko 2009. gadā izveidojuši dizaineri Fjodors Podgornijs (Latvija) un Golans Frīdmans (Golan Frydman, Izraēla). 2011. gada septembrī duets vinnēja prestižo “Fashion Fringe Award” konkursu, izpelnoties pasaules modes profesionāļu atzinību un saņemot atbalstu turpmākai darbībai. Zīmola kolekcijas izrādītas Londonas, Berlīnes, Singapūras un Šanhajas modes nedēļā, kā arī “Fashion in Motion” skašu sērijā Viktorijas un Alberta muzejā Londonā. Dizaineru veikums atspoguļots “Vogue”, “Garage”, “Dazed”, “Financial Times” un citos starptautiskos preses izdevumos. FYODOR GOLAN tērpus iecienījušas Madonna, Rianna, Dženifera Lopesa, Ariana Grande un citas pasaules zvaigznes, kā arī virkne Latvijas kultūras personību.

Izstādi atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds
TC “Spice”
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments
“KALVE”
“Lielbāta”

Sadarbības partneri:
Rakstniecības un mūzikas muzejs
VAS “Valsts nekustamie īpašumi”
Clear Channel Latvia
Shade
“Skaistāk Print House”

Izstādes idejas autors:
Fjodors Podgornijs

Radošā producente:
Kitija Vasiļjeva

Izstādes kurators:
Aleksejs Beļeckis

Projekta vadītāja LNMM:
Mare Heimrāte-Patačīni
Ārzemju mākslas departamenta ekspozīcijas kuratore Muzeju krātuvē /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 357 525
E:

Projekta vadītāja Rakstniecības un mūzikas muzeja sadaļā:
Katrīna Kūkoja

Izstādes teksti:
Igors Gubenko

Scenogrāfija un grafiskais dizains:
Jānis Andersons

Izstādes uzbūve:
Form Art Lab
Colores Print

Fotogrāfija un video projekcijas:
Sandijs Ruļuks

Video rediģēšana un montāža:
Mersedese Margoite

Izstādes skaņu celiņš:
Sabinē (Sabina Inojatova)

Gaismu dizains:
Romāns Medvedevs (“Gaismu cehs”)

Tērpu tehniķe:
Emīlija Svikle

Sociālie mediji:
Eduards Grizāns

Izstādes norises komanda:
Daniela Skvorcova
Elia Lasmane
Elizabete Lipska
Maira Kūla
Amanda Kastanovska
Jekaterina Gerasimova