26.09.2023.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs atklāj jauno sezonu lekciju ciklam "Klasiskās vērtības"

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Skārņu ielā 10, Rīgā) turpina apmeklētāju iecienīto ciklu "Klasiskās vērtības" un jaunajā sezonā piedāvā četras lekcijas, no 2023. gada 28. septembra līdz 14. decembrim aicinot klātienē izzināt aizraujošus mākslas vēstures faktus un interpretācijas.

"Patiesībā māksla atspoguļo nevis dzīvi, bet skatītāju."
Oskars Vailds


28. septembrī plkst. 17.30

"Klasisko vērtību" jauno sezonu ievadīs mākslas zinātniece Mg. art. Agnese Tambaka, rosinot ieskatīties 20. gadsimta sākuma Rīgas vēsturisko namu kāpņu telpās un vestibilos un uzzināt to noslēpumus. Lektore balstīsies materiālā par vairāk nekā 250 arhitektūras objektiem, kas aiz slēgtām durvīm slēpj košu un krāsainu sienas apdares veidu – glazētas keramikas flīzes.


12. oktobrī plkst. 17.30

Mākslas vēsturniece Mg. art. Dārta Grudule iepazīstinās ar pētījumu par vēsturisko rūpnīcu "Dzintars", "Straume" un "Staburadze" vizuālo identitāti. Caur trīs rūpnīcu piemēriem tiks veidots stāsts par ceļu no poētiska ilustratīvisma 20. gadsimta 50. gados līdz datortehnoloģiju ienākšanas sekmētiem dažādi vērtējamiem eksperimentiem pagājušā gadsimta izskaņā. Vizuālo identitāšu autori nereti paliek aiz kadra, tāpēc Grudules pētījums, kas pirmoreiz tika prezentēts 2021. gadā kā maģistra darbs, palīdzēs izgaismot plašākai sabiedrībai mazāk zināmus dizainerus.


16. novembrī plkst. 17.30

Mākslas vēsturniece Mg. art. Ineta Done stāstīs par fotogrāfijas vēsturi arhitektūras kontekstā, akcentējot būtiskākos un interesantākos aspektus. Ar vizuālā materiāla piemēriem lekcijas garumā tiks analizēta melnbaltās fotogrāfijas specifika un monohromā estētika 20. gadsimta 60.–90. gadu fotogrāfu – Laimoņa Stīpnieka, Vladimira Gaiļa, Gvido Kajona, Māras Brašmanes, Egona Spura u.c. – darbos, meklējot paralēles ārzemju fotomeistaru pieredzē.


14. decembrī plkst. 17.30

Cikla noslēgumā mākslas vēsturniece Mg. filol. Anita Vanaga ielūkosies operas "Uguns un nakts" 1911. un 1921. gada izrāžu neparastajā scenogrāfijā, kas savulaik sajūsmināja gan skatītājus, gan kritiķus. Luga tika inscenēta kā opera ar mūziku, dziedājumiem, dejām un speciāli gatavotām dekorācijām. "Viss par daudz neparasts, par daudz ko brīnīties." "Tādas dekorācijas (..) vēl nav uz Rīgas skatuvēm redzētas. Īpatnēji siltas latviskās krāsas, stila varenība, poēzijas pārpilnība, smalkjūtība un oriģinalitāte – tas atstāj lielisku iespaidu. (..) Viņas bij tās, kas izrādi pacēla uz mākslas augstumu." Kā tad izskatījās šo divu leģendāro iestudējumu vizuālie risinājumi, varēs uzzināt lekcijā.

Par ciklu "Klasiskās vērtības"

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais lekciju cikls "Klasiskās vērtības" aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējās sezonas lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā "Mākslas muzeji".

Aicināts ikviens interesents!


Mērķauditorija

Jaunieši, pieaugušie, seniori

Norises valoda

Latviešu

Norises ilgums

90 minūtes

Dalības maksa

5,00 EUR pieaugušajiem
3,00 EUR senioriem, skolēniem, studentiem
Biļetes nopērkamas DMDM kasē

Pieteikšanās

Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama

Papildu informācija

Agrita Pore
T: (+371) 67 830 917
E:

Projekta vadītāja

Agrita Pore
izglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
LNMM

Grafiskais dizains

Eltons Kūns /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Komunikācija

Laura Brokāne
komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
LNMM
T: (+371) 27 491 279
E:

Atbalsta

Jaunumu vēstkopa

Iknedēļas mākslas muzeju jaunumu saņemšana e-pastā

Norises vieta

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Skārņu iela 10, Rīga