Valdas Podkalnes māksla Nīderlandes muzejā – prestižā keramikas centrā Tiendschuur Tegelenā Valdas Podkalnes māksla Nīderlandes muzejā – prestižā keramikas centrā Tiendschuur Tegelenā
28.12.2023.

Valdas Podkalnes māksla Nīderlandes muzejā – prestižā keramikas centrā Tiendschuur Tegelenā

Vēl tikai līdz nākamā gada 14. janvārim muzejā atvērta starptautiska mēroga izstāde “Building with Clay”, kurā Latviju ar desmit darbu kolekciju parstāv dizainere un keramiķe Valda Podkalne.

Dalībai izstādē uzaicinājumus saņēma tikai 12 plašāk pazīstami mākslinieki, kas katrs reprezentē savu valsti – arī Nīderlandi, Vāciju, Ungāriju, Beļģiju un Spāniju.

Izstādes ievads vēsta par eksponēto priekšmetu daudzveidību, taču vērību visvairāk piesaistīs slavenu mākslinieku veidotie laikmetīgās keramikas darbi, kas fokusēti uz cilvēka darbā radīto arhitektonisko konstrukciju ilglaicību vai īslaicību laika dimensijās, izmantojot keramikas materiāla izteiksmes iespējas. Viņu "būvētajos" jeb konstruētajos darbos nolasāmas tēlainas asociācijas, kas sabalsojas ar arhitektūras celtniecības principiem un tās atsevišķiem elementiem. Mākslinieki patiešām rada arhitektoniskus objektus, vai arī veido ģeometrisku elementu krāvumus, taču kopumā akcentēta doma par keramikas kā celtniecības materiāla tēlniecisko pievilcību.

Valdas Podkalnes veidotie mākslas objekti ir robusti – tie, var teikt, ir haotiski ģeometrisku formu slāņojumi ar brīnišķīgām faktūrām, kas atsauc atmiņā sen zudušas celtnes – gadiem vientuļas, cilvēku pamestas, skumjas raisošas – gluži kā ēku drupas pēc kara, zemestrīces vai plūdu postījumiem. Taču vienlaikus tas ir īpatnējs, satraucošs skaistums, kas liek ilgstoši pētīt, reflektēt un nenovērst skatienu. Laikam ritot, visas būves izzūd un nenovēršami kļūst par putekļiem, taču nemitīgajā dabas apritē šīs sīkās māla daļinas palu upju ūdeņi aiznes, un tās nogulst jaunos māla slāņos nākotnes arhitektūrai.

Porcelāns, ko šobrīd izmantoju, man šķiet vispiemērotākais, ar ko diferencēti un daudzšķautņaini īstenot savu iedomāto formu pārtapšanu materiālā. Arvien biežāk manus dzīves attīstības procesus caurvij doma, ka nekas nav nemainīgs un mūžīgs,

saka pati māksliniece.

Valda Podkalne ir viena no vadošajām Latvijas keramiķēm, kas guvusi atzinību un balvas izstādēs gan Latvijā, gan ārzemēs. Viņas daiļrade radusi arī atspoguļojumu starptautiskajā keramikas mākslai veltītajā žurnālā New Ceramics.

Valdas Podkalnes makslu aicinām aplūkot Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja 3. stāva pamatekspozīcijā “Dizaina process”.