25.11.2023. - 11.02.2024.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Artūrs Virtmanis. Psihopomps: iesācēja ceļvedis viņpusē

No 2023. gada 25. novembra līdz 2024. gada 11. februārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) būs skatāma Artūra Virtmaņa personālizstāde “Psihopomps: iesācēja ceļvedis viņpusē”.

“...iespējams, šī ir visaugstākā tirānijas forma,
kas liek mums spert soļus pa taku,
kuras virziens mums ir nezināms.”
(no Fernandu Pesoa “Nemiera grāmata”)

Ekoloģiskā krīze, karš, pandēmija un nevienlīdzība ir kļuvuši par daļu no normālības. Distopiski pasaules bojāejas scenāriji arvien vairāk kļūst par mūsu realitāti. Jebkura sistēma, atstāta pašplūsmai, laika gaitā tiecās uz haosu: siltuma enerģija izkliedējas, bioloģiskie organismi iet bojā, sabiedrības sabrūk. Vai pastāv kāds, kas varētu mūs ievest šajā jaunajā realitātē, ceļvedis, kas mūs varētu sagatavot pārmaiņām?

Izstāde “Psihopomps: iesācēja ceļvedis viņpusē” sniedz iespēju ieraudzīt katastrofu kā izrādi (spectacle), kur drūmais un melanholiskais saplūst ar sapņaino un ekstātisko. Telpa un vide kā mākslas objekts un performatīvs notikums ļauj skatītājam piedzīvot uzburtas apokalipses ainas kā patiesi īstas un vienlaikus izbaudīt tās estētiski kā vērotājam no malas. Ar savu klātbūtni apmeklētājs kļūst par daļu no instalācijas. Projekts neaktualizē kādu konkrētu dabas, vides, tehnoloģisko vai sociāli politisko kataklizmu, bet drīzāk katastrofas ideju kopumā. Izstādi papildina performatīvu intervenču programma, kuru mērķis ir aktivizēt telpisko instalāciju.

Par mākslinieku

Artūrs Virtmanis (1971) studējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļā, eksperimentējis ar kino, papīra arhitektūru, procesuālo mākslu, performanci, tēlniecību, glezniecību un grafiku. Piedalījies neskaitamās izstādēs un ar skatuves dizainu saistītos projektos ASV, Latvijā, Igaunijā, Dānijā, Somijā, Krievijā, Itālijā, Francijā, Lielbritānijā, Ķīnā un Arābu Emirātos. Latvijā autora darbi tikuši nominēti Purvīša balvai, Latvijas Sabiedrisko mediju gada balvai “Kilograms kultūras”. Mākslinieks ir saņēmis Rīgas pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departamenta gada balvu “Baltais zvirbulis”.

Strādājot ar tādām tēmām kā entropija, melanholija, mesiānisms un utopija, Artūrs Virtmanis rada trauslas lielformāta instalācijas, kurās apvienojas ogles zīmējumi un multimediāli telpas inscenējuma elementi. Viņa veidotajām instalācijām raksturīgs filozofisks poētiskums, kā arī intensīvs vizuālais un metaforiskais piesātinājums.


Izstādes kuratore

Agnese Zviedre
izstāžu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izglītības programmas kuratore

Elza Ēķe
Izglītības programmu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Video režija, horeogrāfija, performance

Daniela Vētra

Skaņa

Toms Auniņš

Skaņu režisore

Elīna Karaseva

Diriģente

Agnese Levinska

Koris

Gustavs Daugulis, Kārlis Graudiņš, Oskars Grinčpons, Reinis Janbergs, Kārlis Lukaševics, Olafs Podāns, Francis Romanvoskis, Mārcis Romulāns, Viesturs Rulietis, Markuss Stanks, Patriks Strads, Dāvids Šagarovs, Rodrigo Zubs, Ričards Romanovs

Tehniskais risinājums

Antons Ugrjumovs

Video

Krišs Apšenieks

Video specefekti

Pēteris Tenisons

Producente

Anna Kalnā

Horeogrāfi

Sintija Skrabe, Poļina Filippova, Lauris Limbergs, Rūdis Vilsons, Anastasija Čornaja, Anna Marija Puķe, Artūrs Nīgalis, Mārtiņš Emīls Aržanovskis, Mārīte Supe

Teksta redaktors

Kārlis Vērdiņš

Īpašs paldies

Agitai Rimšēvičai, Pēterim Brīniņam, Olgai Žitluhinai, Ilutai Lapiņai-Arājai

Atbalsta

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
Kupola zāle (5. stāvā)
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga