07.11.2023.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs dāvinājumā saņēmis 12 Romana Sutas trauku skices

“Nākotnes Atbalsta fonds” dāvina Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejam 12 Romana Sutas trauku skices, papildinot muzeja krājumu ar līdz šim neredzētiem un neeksponētiem mākslas darbiem.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejam (SBM) sadarbība ar labdarības “Nākotnes Atbalsta fondu” jau ir ilgstoša – fonda dāvinājumi ne pirmo reizi papildina muzeja kolekciju.

Oktobrī SBM saņēmis ievērojamā Latvijas mākslinieka, klasiskā modernisma pārstāvja Romana Sutas (1896–1944) 12 skices porcelāna un keramikas traukiem (vāzēm, šķīvjiem) un figūrām. Ilgus gadus šie meti, kas ir izpildīti akvareļa, tušas un guašas tehnikā, glabājās porcelāna mākslinieces, tēlnieces Rimmas Pancehovskas (1928–2023) kolekcijā. Viņas tēvs Jāzeps Pancehovskis (1900–1952) bija meistars, formu veidotājs AS “M. S. Kuzņecovs” porcelāna, fajansa un māla izstrādājumu fabrikā, ar kuru Romans Suta sadarbojās 20. gadsimta 30. gados. Darba procesā tapis apjomīgs metu materiāls, un liels Sutas skiču kopums nonāca Pancehovsku ģimenē.

Blakus izcilajam darbnīcas “Baltars” mākslas porcelānam augstu vērtējams Romana Sutas mākslinieciskais ieguldījums Kuzņecova fabrikas produkcijā – porcelāna trauku formu un dekoru piedāvājumos, kā arī dekoratīvajā keramikā. Suta bija viens no aktīvākajiem rūpnīcas māksliniekiem, kurš mēģināja apvienot modernisma stilistiku ar Art Deco elementiem un tautisko tematiku, bieži vien viņa tautumeitas apveltītas ar madonnu vai grieķu dievietes Artemīdas vaibstiem. Tāpat Romanu Sutu ietekmēja Austrumu māksla, Persijas miniatūras, par ko viņš pats arī stāstījis saviem skolēniem nodarbībās.

Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja jaunieguvumi atklāj māksliniekam raksturīgos sižetus – tautiskos un neoklasiskos motīvus, kad viņš izmantoja sengrieķu vāžu formas un adaptēja zīmējumu Art Deco stilizācijai. Iepriekš SBM krājumā šāda veida trauku meti nebija pārstāvēti. Būtiski atzīmēt, ka uz atsevišķām skiču lapām redzami mazie fabrikas spiedogi ar datumu un ziņojumu, ka apgleznojuma projekts pieņemts ražošanā.

Atsaucoties Latvijas Nacionālā mākslas muzeja interesei un lūgumam, “Nākotnes Atbalsta fonds” iegādājās un pasniedza Romana Sutas 12 mākslas darbu izlasi kā dāvanu SBM 15. dzimšanas dienā, un tas ir lielākais fonda dāvinājums R. Sutas un A. Beļcovas muzejam. Tuvākajos gados muzejs plāno sarīkot Romana Sutas porcelāna un keramikas trauku skiču izstādi, kurā būs iespēja ieraudzīt arī šos eksponātus.


Papildu informācija

Dr. art. Nataļja Jevsejeva
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzeja vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 288 800
E: