25.03.2017. - 16.07.2017.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

PRADO 12 RAKSTURI

No 2017. gada 25. marta līdz 16. jūlijam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Vecrīgā) pirmo reizi Baltijas reģionā būs eksponēta izstāde “PRADO 12 raksturi” – pasaules slavenu mākslinieku divpadsmit meistardarbi, kas Spānijas lielākajā muzejā PRADO gadsimtiem priecējuši miljoniem skatītāju. Šī izstāde ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu dāvana Latvijas valsts simtgadei.

Spānijas lepnums PRADO ir viens no izcilākajiem Eiropas muzejiem ar gandrīz 200 gadu ilgu vēsturi. Apjomīgais krājums, kas radies uz karaļnama kolekciju bāzes, caur mākslas prizmu atspoguļo dinamiskiem notikumiem bagāto Spānijas vēsturi. Sākotnēji, pēc karaļa Ferdinanda VII iniciatīvas, PRADO tika veidots kā nacionālās mākslas muzejs, taču laika gaitā spāņu mākslas kolekcijas tika papildinātas ar daudziem nozīmīgiem citu Rietumeiropas skolu darbiem. Tādēļ blakus spāņu nacionālajai mākslai muzeja ekspozīcijās var iepazīt flāmu, holandiešu, franču, itāļu, vācu kultūru, ļaujot izsekot atšķirībām un mijiedarbībai dažādu gadsimtu kontekstā.

“16.–19. gadsimta meistardarbu izstāde “PRADO 12 raksturi” koncentrēti atsedz muzeja kolekcijas vēsturi un specifiku, kurā nenoliedzami dominē krāsās un formās izteiksmīgā spāņu māksla, ko no ģeogrāfiskā aspekta pašsaprotami bagātina vēsturiski saistīto kultūras telpu klātbūtne – flāmu, franču, itāļu māksla. Kopā šīs skolas veido kolekcijas dominanti,” stāsta izstādes koncepcijas autore un kuratore, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja Daiga Upeniece.

Vienlaicīgi divpadsmit raksturi atklājas ļoti sievišķīgā veidā, jo ekspozīcijai atlasīti 12 sieviešu portreti vai žanra gleznas ar reliģisku un alegorisku saturu, kas demonstrē tēmas plašo traktējuma iespēju, portretējamo personu sociālo stāvokli vai parāda sievieti kā simbolu varai, elegancei, skaistumam, mātišķumam, dievbijībai vai vieglprātībai. Šie pretmeti vai līdzības izvijas cauri gadsimtiem, kas katrs nāk ar citu skaistuma ideālu, modi un izpratni par dzīves baudīšanas attiecībām pret tikumību. Atbilstoši projekta idejai ekspozīciju veido 12 sadaļas: “Pirmssākums, Ieva”, “Dvēseles pazudinātāja”, “Mūžam mainīgā”, “Valdniece”, “Noslēpumainā”, “Ciniķe”, “Māte”, “Mīļotā”, “Sieviete-drāma”, “Pašpārliecinātā”, “Izsmalcinātā”, “Bezvainīgā, dvēseles glābēja”.

Paralēli PRADO kolekcijas 12 raksturiem apmeklētāji ieraudzīs krājumā esošo mākslas stilu daudzveidību – sākot no augstās renesanses un manierisma, krāšņi reprezentējot spāņu un flāmu baroka laiku, rokoko un nonākot līdz pat 19. gadsimta reālisma paraugiem.

Un visbeidzot – tie ir 12 pasaules slavu guvuši meistari, kuru gleznas cauri gadsimtiem fascinējušas miljoniem skatītāju. Izstādes komplekts ietver Paolo Veronēzes (Paolo Veronese, 1528–1588), Pītera Paula Rubensa (Peter Paul Rubens, 1577–1640), Antonisa fan Deika (Anthony van Dyck, 1599–1641), Bartolomē Estebana Muriljo (Bartolomé Esteban Murillo, 1617–1682), Fransisko de Goijas (Francisco José de Goya y Lucientes, 1746–1828) un citu ievērojamu Rietumeiropas glezniecības klasiķu radītos sieviešu portretus, kas glabājas PRADO Nacionālā muzeja krājumā Madridē.

“PRADO 12 raksturi” ir jaunākais un arī apjomīgākais Borisa un Ināras Teterevu fonda un Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA kopprojekts, kas turpina veiksmīgo sadarbību, kuras ietvaros jau tikuši realizēti tādi vērienīgi projekti kā “Rīgas gondola” (2012), 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta pirmās puses franču mākslas izstāde “Provansas valdzinājums” (2015), kā arī vairāki Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas programmas “TÊTE-À-TÊTE” pasākumi.

PRADO Nacionālā muzeja kolekcijas izstāde Rīgā ir mecenātu Borisa un Ināras Teterevu īpašais dāvinājums Latvijas valsts simtgadei, un tā ideju ir izlolojis Boriss Teterevs. Izstādes patronese ir Latvijas Republikas eksprezidente un Madrides kluba prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA pateicas PRADO muzejam par atsaucību un auglīgo sadarbību, kas ir vainagojusies ar mūsu pirmo kopprojektu, kā arī mecenātiem Inārai un Borisam Tetereviem par iniciatīvu un nesavtīgo atbalstu Latvijas kultūras projektiem.

IZSTĀDES  KURATORE:
Daiga Upeniece, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA vadītāja