14.12.2023.

Pirmo reizi Versaļas pilī eksponēti darbi no Latvijas mākslas kolekcijām

No 2023. gada 14. novembra līdz 2024. gada 17. martam Versaļas pilī (Francija) notiek izstāde “Orass Vernē”, kurā apskatāmas divas gleznas no Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA krājuma. Šī ir pirmā reize, kad darbi no Latvijas mākslas kolekcijām eksponēti Versaļas pilī.

Izstāde veltīta ievērojamajam franču gleznotājam Emīlam Žanam Orasam Vernē (Émile Jean-Horace Vernet, 1789–1863). Francijas karaļa Luija Filipa I (Louis-Philippe I) valdīšanas laikā mākslinieks 13 gadu periodā radījis daudzus iespaidīgus darbus Versaļas pils (Château de Versailles) vēsturiskajām galerijām, padarot to par mājvietu lielākajai viņa darbu kolekcijai mūsdienās. Vairāk nekā 200 darbu retrospekcija sniedz iespēju atklāt izcilus šedevrus – ne tikai gleznas, bet arī skices un zīmējumus, kas atspoguļo meistara daiļrades attīstību.

No Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma uz Versaļu deponētas divas gleznas: agrīnais darbs “Anželikas nolaupīšana” (1820), kas iekļauts ekspozīcijas sadaļā par literāro romantismu, un jau brieduma gados tapusī “Kabīlu bēgšana Alžīrijā” (1839), kas saistīta ar Francijas armijas kauju vēsturi.

Glezna “Anželikas nolaupīšana” šīs izstādes kontekstā ieguvusi arī apstiprinājumu tam, ka kompozīcijas sižets aizgūts no itāļu renesanses laikmeta dzejnieka un dramaturga Ludoviko Ariosto (Ludovico Ariosto, 1474–1533) poēmas “Orlando Furioso”. Darbā attēlotā dramatiska jaunās sievietes nolaupīšanas aina, ko izteiksmīgi papildina vētrainas jūras skats, padara to par izteiktu romantisma laika glezniecības paraugu.


Papildu informācija

Izstādes norises vieta

Versaļa, Francija