Ārzemju numismātikas kolekcija Ārzemju numismātikas kolekcija
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Ārzemju numismātikas kolekcija

Numismātikas kolekcija ir unikāla ar divām īpašām grupām – antīkajām monētām un beļģu medaļām. Kolekcijā ir monētas no Senās Grieķijas un Romas, Beļģijas, Anglijas, Itālijas, Vācijas, Ungārijas, Bulgārijas, Moldovas, Gruzijas, Krievijas u.c.

Antīko monētu grupā ietilpst gan Senās Grieķijas, gan Romas republikas un impērijas monētas no 6. gadsimta pirms mūsu ēras līdz 4. gadsimtam mūsu ērā. Kolekcijā ir Tibērija, Kaligulas, Nerona, Trajāna, Marka Aurēlija u. c. valdnieku laika monētas. Antīko monētu kolekciju 1964. gadā muzejs saņēma no Latvijas Universitātes Filoloģijas un filozofijas fakultātes Mākslas kabineta, ko ap 1921. gadu bija izveidojis profesors Ernests Felsbergs (1866–1928).

Kolekcijā īpašu vietu ieņem beļģu medaļu grupa. Šo medaļu kolekciju, tāpat kā pārējo beļģu mākslas kolekciju, veidojis Latvijas sūtnis Beļģijā Jānis Lazdiņš (1875–1953). J. Lazdiņš šīs medaļas saņēmis kā dāvinājumus no pašiem māksliniekiem vai privātkolekcijām, bet 1934. gadā tās nodevis muzejam. Beļģu medaļas un plaketes datējamas ar 19. gadsimtu līdz pat 20. gadsimta 30. gadu sākumam. Medaļas ļauj izsekot šīs mākslas attīstībai Beļģijā gadsimta garumā. Kolekcijā pārstāvēti galvenokārt Antverpenes un Briseles mākslinieku darbi. Latviešu skatītājam īpaši interesantas ir Latvijā, Asaros, dzimušā un Beļģijā strādājušā tēlnieka Augusta Bijas (1872–1957) darinātās medaļas un plaketes.