Vêtements modèles. Modes arhetipi Vêtements modèles. Modes arhetipi
25.05.2022. - 25.09.2022.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Vêtements modèles. Modes arhetipi

No 2022. gada 25. maija līdz 25. septembrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) būs skatāma izstāde “Vêtements modèles. Modes arhetipi” – nozīmīgākais Latvijā realizētais kultūras projekts sadarbībā ar Francijas Republikas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē.

Izstāde “Vêtements modèles. Modes arhetipi” tapusi sadarbībā ar Eiropas un Vidusjūras reģiona civilizāciju muzeju (Musée des civilisations de l’Europe et de la Méditerranée, Le Mucem) Marseļā (Francija) un Francijas institūtu Latvijā. 2020. gadā ar lieliem panākumiem tā tika uzņemta Marseļā un tagad papildinātā versijā tiek piedāvāta Latvijas sabiedrībai.

Kāpēc bezpiedurkņu krekls, ko sarunvalodā pazīstam kā “maiku”, un zilais franču strādnieku virsvalks kļuvuši par modes industrijas pamatu un iedvesmu? Kā skotu bruncīši jeb kilts un audekla kurpes espadrilles, kas saistītas ar konkrētu ģeogrāfisko reģionu, izplatījušās pa visu zemeslodi un sastopamas teju katrā garderobē? Un pa kādiem ceļiem treniņbiksēm izdevies no sporta zāles iekļūt urbānās kultūras centrā, kā arī iedvesmot augstās modes korifeju Īvu Senlorānu (Yves Saint-Laurent, 1936–2008)?

Izstāde, kas modi uzlūko kā sociālās antropoloģijas fenomenu, ļauj izsekot piecu apģērbu ceļojumam cauri gadsimtiem un modes virzieniem. Nemainot savu sākotnējo dizainu, lenčkrekliņš (tank top), audekla kurpes espadrilles, strādnieku virssvārcis, treniņtērps un skotu kilts apliecina ilgtspēju brīdī, kad šis koncepts tiek pārskatīts. Apģērbs, kas sākotnēji radies noteiktu darba funkciju veikšanai, gadiem ritot, saglabājot materiālus un tehnoloģijas, kļuvis par arhetipu – modeli un pamatu turpmākām interpretācijām. No jauna ieviesti un aprobēti, šie ietērpi atspoguļo sociālo vēsturi, kuras gaitā dažkārt ieguvuši simbolu statusu, ko piesavinājušies gan politiski notikumi, gan sabiedriskas kustības.

No etnogrāfiska skotu tautas tērpa līdz Vivjenai Vestvudai (Vivienne Westwood, 1941) un fast fashion produkcijai. No fabrikas ceha līdz modes nama defilē. Izstādē, kuras centrā ir tekstils, vairāk nekā 200 vienību – kā augstās modes ikonas, tā gatavie apģērbi un apakšveļa – dialogā ar zīmējumiem, grafiku, veciem žurnāliem, arhīva fotogrāfijām un filmām, mūsdienu video klipiem stāsta par modi kā būtisku sociālās dzīves fenomenu. Vienlaikus ekspozīcija izgaismo amatniecības lomu, aktualizē kultūras mantojuma saglabāšanas jautājumus, kā arī akcentē dizaina ilgtspēju.

Izstādi Rīgā papildina analogi eksponāti un arhīvu dokumenti no vietējām atmiņu institūcijām, Latvijas parādības kartējot Eiropas modes un sabiedrības procesos. Viens no leģendāriem rokrakstiem pieder māksliniekam Gustavam Klucim (1895–1938), kurš ar savu daiļradi vēl šodien spēj radīt apbrīnu un apskaidrību. Spožā avangarda pārstāvja darbi papildina ekspozīciju, jo – līdzīgi norisēm modes pasaulē – pārstāv laiku, kas bija neviennozīmīgs, atstājot mākslas un kultūras vēsturē neaizmirstamu nospiedumu.

Izstāde ir starpdisciplinārs izzinošs un izglītojošs projekts, kas veiksmīgi apvieno vairākas kultūras organizācijas Latvijā un Francijā. Tajā līdzdarbojas Latvijas modes dizaineri (MAREUNROL’S, Agnese Narņicka u.c.), Latvijas Mākslas akadēmijas vides un modes mākslas nodaļu studenti. Paralēli izstādei norisināsies radošās darbnīcas, apģērba labošanas meistarklases, vasaras skolas jaunākajai paaudzei, diskusijas par modes dizaina ilgtspēju un vēsturisko materiālu izpētes nozīmi, “Sarunas muzejā”, atvērtās ekskursijas ar izstādes organizatoriem, modes māksliniekiem un ekspertiem.

Partneri:
Latvijā: Francijas institūts Latvijā, Latvijas Mākslas akadēmija, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs, Latvijas Sporta muzejs, Jūrmalas pilsētas muzejs

Francijā: Francijas Nacionālā bibliotēkā (Bibliothèque nationale de France), Médiathèque de l’architecture et du patrimoine, Marseļas muzeju direkcija (Direction des Musées de Marseille), Īva Senlorāna muzejs (Musée Yves Saint-Laurent), Dekoratīvās mākslas, fajansa un modes muzejs Marseļā (Musée des Arts décoratifs, de la Faïence et de la Mode), Nacionālais modernās mākslas muzejs (Musée national d’art moderne / Centre de création industrielle), Vivienne Westwood Limited, privātie kolekcionāri

Izstādi organizē:

Izstādi atbalsta:


Idejas autore un kuratore

Izabella Krampa (Isabelle Crampes),
www.detoujours.com

Rīgas izstādes kuratore

Inese Baranovska,
LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja

Izstādes darba grupa

Austra Stupele /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Rūta Rinka
/
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Dace Ļaviņa
/
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Izstādes scenogrāfija

Martins Vizbulis,
Latvijas Mākslas akadēmijas Vides nodaļas studenti

Izstādes grafiskais dizains

Eltons Kūns /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes izglītības programma

Dārta Dīriņa /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Agrita Pore
/
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Kristīne Šica
/
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Izstādes komunikācija

Ulla Ozollapa,
komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Norises vieta

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Skārņu iela 10, Rīga