Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Divas DMDM izstādes iegūst balvu “Kilograms kultūras 2020”

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas “Kilograms kultūras 2020” pasniegšanas ceremonijā 27. februārī triumfēja kategorijās “Mantojums” un “Vizuālā māksla”.

Lai gan aizvadītais gads kultūrai bijis sarežģīts, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (DMDM) turpināja intensīvi strādāt, meklējot jaunus risinājumus, kā sabiedrībai rādīt muzeja dārgumus arī caur pandēmijas uzceltajām sienām. 2020. gadā DMDM atklāja divas vērienīgas latviešu mākslai un dizainam veltītas izstādes, un abas nokļuva “Kilograms kultūras” finālā kā gada spilgtākie notikumi nozarē. Balvas nominantus izvirzīja kopīga Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un LSM.lv žūrija, bet laureātus izvēlējās skatītāji.

Latvijas lietišķās mākslas un dizaina pamatlicēja Jūlija Madernieka 150 gadu jubilejai veltītā izstāde “Madernieka stils” tika atzīta par uzvarētāju kategorijā MANTOJUMS. DMDM vadītāja Inese Baranovska, saņemot balvu – zeltīto atsvaru, atgādināja, ka tieši 27. februārī pirms 151 gada piedzima izstādes galvenais varonis – Jūlijs Madernieks. “Madernieks turpina dzīvot mūžībai. Paldies visai manai komandai par ļoti izmīļotu, izlolotu projektu.” Ekspozīcija iepazīstina ar mākslinieka daudzveidīgo mantojumu – interjera dizainu, mēbelēm, grāmatu grafiku, ornamentiem, burtveidolu u.c. Kaut arī pašlaik izstāde savus skatītājus gaida aiz slēgtām durvīm, tās norises laiks tiks pagarināts līdz 30. maijam.

Otrs “zelta kilograms” tika izcīnīts kategorijā VIZUĀLĀ MĀKSLA par porcelāna dueta Skuja Braden personālizstādi “Samsāra”, kuras atklāšana iezīmēja pandēmijas un sociālās izolācijas sākumposmu mūsu valstī. Ingūna Skuja un Melisa Breidena, saņemot balvu, īpaši emocionālus pateicības vārdus veltīja DMDM komandai. Mākslinieces uz svinīgo ceremoniju bija ieradušās ar saviem īru seteriem, kuru portretus varēja redzēt arī ekspozīcijā.

Par balvu "Kilograms kultūras"
“Kilograms kultūras” ir sabiedrisko mediju apbalvojums kultūras jomā. Balvu piešķir Latvijas Televīzija, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Šogad balva tika pasniegta jau 10. reizi. Tradīcija aizsākta 2012. gadā, kad balvas tika pasniegtas par spilgtākajiem 2011. gada kultūras notikumiem.

Apbalvojuma žūrijā, kas izvirzīja nominantus sezonālajos balsojumos, darbojās LTV, LR un LSM kultūras jomas profesionāļi – LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Lilita Eglīte, Eva Johansone, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, Latvijas Radio 3 – Klasika direktore Gunda Vaivode, žurnālisti Orests Silabriedis un Liene Jakovļeva, Latvijas Radio 1 žurnālists Toms Treibergs, kā arī portāla LSM.lv kultūras sadaļas redaktore Laila Burāne.