14.12.2024. - 23.02.2025.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Latvijas kolekcija

Kā muzeji piedalās nacionālu valstu naratīvu veidošanā, un kā to dara mākslinieki? Kā kolekciju veidošana savijas ar kultūras diplomātiju un valstu politiku?

1939. gadā Malmes Mākslas muzejam kā dāvinājums tika nodota Latvijas mākslas kolekcija, kura muzeja telpās bija pastāvīgi apskatāma līdz 1958. gadam. Kolekcijā ir atrodamas ainavas, portreti, klusās dabas, kara ainas un scenogrāfiju skices, galvenokārt no 20. gadsimta 30. gadiem.

Kolekcija bija iecerēta kā tā laika Latvijas laikmetīgās mākslas izlase un 47 mākslas darbu kopums iemieso noskaņu, kurā caur mākslu tiek meklētas atbildes uz jautājumu par Latvijas identitāti. Darbu kopums iezīmē Latvijas dabu un kultūru cildinošas idejas, kas raksturīgas prezidenta Kārļa Ulmaņa autoritārā režīma kultūrpolitikai. Izstāde pievēršas plašākiem jautājumiem, kas saistīti ar nacionālismu un nacionālas valsts veidošanu Baltijas reģionā, tajā pašā laikā tiek atzīts šo nelielo valstu trauslums un tā loma kā pretmets imperiālismam.

Malmes mākslas muzeja izstādes telpa
Publicity photo of exhibition

Izstāde “Latvijas kolekcija”, kas sākotnēji bija skatāma Malmes Mākslas muzejā, pirmo reizi kopš 50. gadiem pilnībā prezentēja Latvijas mākslinieku darbu kolekciju, kura tika izstādīta dialogā ar mūsdienu māksliniekiem. Izstādes jaunie darbi izceļ nepamanītos naratīvus kolekcijā un aplūko jaunus veidus kā piekļūt vēsturiskai kolekcijai kā nospiedumam laikā.

No jauna veidotie mūsdienu mākslinieku darbi pēc izstādes kļuva par daļu no Malmes Mākslas muzeja pastāvīgās mākslas kolekcijas, un kalpo kā esošās Latvijas kolekcijas paplašinājumi un interpretācijas, paverot nākotnes kuratoriem, māksliniekiem un apmeklētājiem ieskatu tajā, kā tā tika uztverta 2022. gadā. Šādā veidā kolekcijas veidošanas process paplašinās gan laikā, gan sniedzas pāri Latvijas nacionālās valsts robežām.


Izstādē piedalās mākslinieki:
Ieva Epnere, Ieva Kraule-Kūna, Santjago Mostins (Santiago Mostyn) un Susanna Jablonska (Susanna Jablonski), Makda Embaje (Makda Embaie), Lada Nakonečna (Lada Nakonechna), Jānuss Samma (Jaanus Samma), Asbjerns Skous (Asbjørn Skou) un Anastasija Sosunova (Anastasia Sosunova)

Mākslinieki “Latvijas mākslas kolekcijā” Malmes Mākslas muzejā:
Jānis Aižēns, Augusts Annuss, Arturs Apinis, Jēkabs Apinis, Kārlis Baltgailis, Jānis Cielavs, Jānis Cīrulis, Elza Druja, Erna Dzelme-Bērziņa, Eduards Dzenis, Otomija Freiberga, Jāzeps Grosvalds, Arvīds Gusārs, Eduards Kalniņš, Kārlis Krauze, Valdemārs Krastiņš, Jānis Kuga, Ludolfs Liberts, Milda Liepiņa, Jānis Liepiņš, Jūlijs Madernieks, Marija Induse-Muceniece, Oskars Norītis, Jānis Plēpis, Janis Rozentāls, Pēteris Rožlapa, Arijs Skride, Oto Skulme, Uga Skulme, Jānis Šternbergs, Arvīds Štrauss, Niklāvs Strunke, Erasts Šveics, Leo Svemps, Zelma Tālberga, Jānis Tīdemanis, Valdemārs Tone, Konrāds Ubāns, Johans Valters (Johann Walter), Vilis Vasariņš, Ernests Veilands, Sigismunds Vidbergs, Vilhelms Purvītis, Kārlis Zāle, Teodors Zaļkalns, Rihards Zariņš


Izstādes kuratores

Inga Lāce
Lote Lēvholma (Lotte Løvholm)

Izstādes arhitekte

Līva Kreislere

Grafiskā dizainere

Rūta Jumīte

Fotogrāfe

Helene Toresdotter

Organizatori

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Malmes Mākslas muzejs

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka /
4. stāva izstāžu zāles
Kupola zāle (5. stāvā)
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Atbalsta