15.09.2024. - 25.11.2024.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Laura Veļa. Ievainotā atmiņa

No 2024. gada 15. septembra līdz 25. novembrim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Kupola zālē (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) norisināsies Lauras Veļas personālizstāde “Ievainotā atmiņa”.

Izstāde veido telpu diskusijai par Latvijas iedzīvotāju deportāciju izraisītās traumas ietekmi uz mūsdienu sabiedrību. Nosaukums “Ievainotā atmiņa” ir cēlies no divu jēdzienu savienošanas – “sociālā atmiņa” un “ievainojums”.

Sociālā atmiņa – izpratne par vēsturiskiem notikumiem, sociālpolitiskiem procesiem, to interpretācija. Savukārt “ievainojums” dzīvam organismam noved pie izmaiņām, kad vai nu ievainojums veikli sadzīst un paliek nemanām, vai arī paliek rēta. Reizēm ievainojums ir pārāk dziļš, lai organisms spētu turpināt funkcionēt. Ir brīži, kad ievainojumu var viegli noslēpt ar plāksteri – vai nu pilnībā slēpjot savu ievainojumu, vai vēl vairāk demonstrējot to pasaulei. Dažiem ievainojuma nemaz nav, bet plāksteris virsū, lai saņemtu vairāk uzmanības. Ar katru ievainojumu iegūstam gan informāciju, kā labāk tikt galā ar nākamo, gan arī bailes atkal izjust sāpes. Tomēr, lai kāds būtu ievainojuma izmaiņu process, ķermenis nekad nebūs tāds pats kā pirms tā.

Cik lielā mērā varam saistīt fizisku ievainojumu ar garīgo? Savukārt, ja ir ievainota kolektīva atmiņa, kāds ir tās dziedināšanās process – vai šī atmiņa apaug ar rētaudiem vai izveidojas jauna virsma atmiņas telpai? Kā izveidojušās traumas no Padomju Savienībā pieredzētā koloniālisma, un totalitāras valsts formas veido nu jau paaudzi, kas dzīvo postkoloniālā telpā? Kā pagātnē dzimtā pieredzētais caurauž paaudžu paaudzes, izpaužoties ķermeniski un garīgi nākamo paaudžu atmiņā?

Par mākslinieci

Laura Veļa pēta identitātes un sociālās atmiņas jēdzienus, kurus izmanto par idejisko pamatu saviem mākslas darbiem. Laura Veļa ir mācījusies klavierspēli, informācijas tehnoloģijas, attēlu apstrādi un gleznošanu. 2020. gadā absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra studijas glezniecības apakšnozarē un ieguvusi Borisa un Ināras Teterevu stipendiju, kā arī 2021. gadā saņēmusi Ziemeļvalstu un Baltijas Jaunā gleznotāja balvu.


Izstādes kuratore

Agnese Zviedre
Izstāžu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Norises vieta

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
Kupola zāle
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga