Izstāde “Ārpus rāmjiem. Leisa, Tabaka, Rožanskaite” Igaunijas Mākslas muzejā Izstāde “Ārpus rāmjiem. Leisa, Tabaka, Rožanskaite” Igaunijas Mākslas muzejā
15.12.2023.

Izstāde “Ārpus rāmjiem. Leisa, Tabaka, Rožanskaite” Igaunijas Mākslas muzejā

No 2023. gada 29. septembra līdz 2024. gada 25. februārim Igaunijas Mākslas muzejā Tallinā norisinās izstāde “Ārpus rāmjiem. Leisa, Tabaka, Rožanskaite” (“Unframed: Leis, Tabaka, Rožanskaitė”), kurā piedalās viena no mūsdienu ievērojamākajām latviešu gleznotājām Maija Tabaka ar darbiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma.

Izstādē Igaunijas Mākslas muzejā (Eesti Kunstimuuseum) apvienota trīs Baltijas mākslinieču – Malles Leisas (Malle Leis, 1940–2017), Maijas Noras Tabakas (1939) un Marijas Terēzes Rožanskaites (Marija Teresė Rožanskaitė, 1933–2007) – 1970.–1980. gadu radošā darbība vēlīnā padomju periodā. Šo autoru darbu motīvi ir atšķirīgi, tomēr tās vieno postmoderna attieksme pret glezniecības formālajiem uzdevumiem un nekonvencionāla sevis pašu un laikabiedru esības reprezentācija.

Leisa, Tabaka un Rožanskaite bija izcilas mākslinieces padomju okupētajā Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. Izglītība, ko viņas ieguva mākslas augstskolās Tallinā, Rīgā un Viļņā 20. gadsimta 50. un 60. gados, pēc saviem ideoloģiskajiem un estētiskajiem principiem bija līdzīga, taču drīz vien gleznotājas izgāja ārpus nospraustām robežām: ne vienmēr tieši pretojoties toreizējiem mākslas diskursiem, bet gan operējot ar tiem veidos, kas mainīja un izpludināja šķietami tiešo motīvu nozīmes.

Izstādē Maijas Tabakas daiļrade pārstāvēta ar darbiem no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas.


Izstādes norises vieta

Tallina, Igaunija

Papildu informācija