Jaņa Rozentāla gleznas “Arkādija” restaurācija Jaņa Rozentāla gleznas “Arkādija” restaurācija
18.02.2021.

Jaņa Rozentāla gleznas “Arkādija” restaurācija

Līdz ar izstādi “Janis Rozentāls (1866–1916). Māksla un tehnika”, kas norisinājās no 2016. gada 13. augusta līdz 30. oktobrim, muzeja apmeklētājus pēc restaurācijas atkal priecē pazīstamais Jaņa Rozentāla darbs “Arkādija”.

Arkādija. 1910
Audekls, eļļa; 137 x 210 cm

Restauratore-vecmeistare Guna Kreislere

Gleznas kopskats pirms restaurācijas.

Jaņa Rozentāla glezna “Arkādija” ilgstoši bija priecējusi skatītājus muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, taču tai bija nepieciešama nopietna restaurācija. Iepriekšējās restaurācijas laikā nebija veikta pietiekama grunts un krāsas slāņa stiprināšana. Gleznai bija izteikti grunts un krāsas slāņa plaisājumi un lūzumi – krakelūras, kas bija lielākā problēma un izaicinājums restaurācijas procesā. Šie lūzumi bija radušies, gleznu, pirms tās nonākšanas muzeja kolekcijā, transportējot rullī, satītā veidā.

Gleznas fragmenti pirms restaurācijas ar izteiktu grunts un krāsas slāņa krakelūru.

Restaurācijas process

Grunts un krāsas slānis tika stiprināts pa visu gleznas laukumu, izmantojot želatīna tipa trušādas līmi un zīdpapīru. Šī procesa rezultātā grunts slānis piesātinājās ar līmi un gleznas virsmai tika izlīdzināta deformācija.

Grunts un krāsas slāņa stiprināšanas process.

Lielās izteiktās plaisas tika līmētas katra atsevišķi ar sintētisku līmi. Tās tika plastificētas (padarītas mīkstākas), salīmētas un piepaceltās plaisu malas nogludinātas.

Izteikto plaisu līmēšanas process.

Nākamais restaurācijas procesa solis bija netīrumu uzslāņojuma noņemšana. Jaņa Rozentāla grunts un krāsu slāņa zuduma vietas tika aizpildītas ar restaurācijas grunti.

Restaurācijas grunts iepildīšana Jaņa Rozentāla glezniecības zuduma vietās.

Gleznas fragmenti pēc krakelūras (plaisājuma) salīmēšanas un restaurācijas grunts iepildīšanas.

Tālāk sekoja lakas slāņa reģenerācija. Minētais process atdzīvināja autora laku un padarīja to spožāku. Nākamais solis bija gleznas tonēšana Jaņa Rozentāla glezniecības zuduma vietās un iepriekšējās restaurācijas laikā veikto tonējumu koriģēšana.

Tonējuma koriģēšana Jaņa Rozentāla glezniecības zuduma vietās.

Gleznas fragmenti pēc restaurācijas.

Gleznas kopskats pēc restaurācijas.