Mūžībā devies izcilais scenogrāfs Andris Freibergs Mūžībā devies izcilais scenogrāfs Andris Freibergs
18.10.2022.

Mūžībā devies izcilais scenogrāfs Andris Freibergs

Mūžībā devies izcilais latviešu scenogrāfs un pedagogs Andris Freibergs (1938-2022).

Viņš veidojis scenogrāfijas vairāk nekā 200 iestudējumiem, bijis Latvijas Nacionālā operas un baleta teātra galvenais mākslinieks (1992-2019), kā arī Drāmas (tagad – Nacionālā) teātra mākslinieks-inscenētājs (1965–1973) un Jaunatnes teātra galvenais mākslinieks (1973–1992).

Latvijas skatuves māksla nav iedomājama bez Andra Freiberga klātbūtnes, viņa ieguldījums scenogrāfijas attīstībā ir neatsverams. Viņš ir bijis līdzās tās radikālajām pārmaiņām 70.–80. gados no stāstošas un realitāti atainojošas scenogrāfijas uz scenogrāfiju, kura ir līdzdalīga izrādes jēgas un satura veidošanā, kļūstot par vienotu un tajā pašā laikā pašpietiekamu mākslas darbu.

2019. gadā “Arsenāla” Radošajā darbnīcā bija skatāma viena no pēdējām izcilajām Andra Freiberga izstādēm – “136 kāpieni”, kuras katalogā mākslinieks rakstīja:

Kāpnes kā kalns, kas ved augšup un tūlīt jau ļauj kāpt arī lejā – kam lemts kāpt uz augšu, kam uz leju iet, kam pa zemi rāpot, kam lidot ļauts.”

Andris Freibergs turpina lidot savos darbos un mūsu atmiņās.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izsaka līdzjūtību visiem Andra Freiberga tuviniekiem, skolniekiem un viņa mākslas darbu skatītājiem.