Purvīša balvas 2021 laureāte – Amanda Ziemele Purvīša balvas 2021 laureāte – Amanda Ziemele
11.06.2021.

Purvīša balvas 2021 laureāte – Amanda Ziemele

Iegūstot starptautiskās žūrijas visaugstāko novērtējumu, septīto Purvīša balvu saņem māksliniece Amanda Ziemele

Amanda Ziemele tika nominēta un finālā, pēc ekspertu vērtējuma, tika virzīta par personālizstādi “Kvantu matu implanti” Kim? Laikmetīgās mākslas centrā (21.02.–07.04.2019.).

Purvīša balvas 2021 ieguvēju žūrijas vārdā šovakar svinīgā pasākuma laikā paziņoja Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) direktore Māra Lāce, muzeja patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns un žūrijas pārstāvis Ķelnes Mākslas meses radošais direktors Daniels Hags. Līdz ar šo apbalvojumu Amanda Ziemele saņēmusi arī vērienīgo naudas balvu – 28 500 EUR (pirms nodokļu nomaksas). 

Septītās Purvīša balvas laureātu noteica starptautiskā žūrija septiņu cilvēku sastāvā. Lēmumu žūrija pieņēma slēgtā sēdē, izvērtējot visu astoņu finālistu – Skuja Braden, Valda Celma, Kristas un Reiņa Dzudzilo, Kaspara Groševa, Ievas Kraules-Kūnas un Elīnas Vītolas, Rasas un Raita Šmitu, Aija Zariņas, Amandas Ziemeles – darbus kopējā izstādē Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā.

“Šis ir izvērsts un pamatots vairākuma lēmums, pārliecinoši argumentēts vairākuma viedoklis. Žūrijas locekļi īpaši izcēla visu mākslas darbu augsto kvalitāti un daudzveidību. Tomēr uzvarētājs ir viens, un šogad tā ir jauna un spilgta māksliniece Amanda Ziemele. Žūrija atzina, ka Amanda piedāvā izteikti laikmetīgu darbu. Māksliniece radījusi atvērtu telpu visiem, kur nekā nav par daudz, nedz arī kas iztrūkst; tā sniedz zināmu brīvības izjūtu visiem un visam. Eksperti izteica domu, ka šis darbs nav radīts nedz ar mērķi, lai iekļautos mākslas tirgū, nedz paliktu mūžībā – tas dzimis kā nenovēršama iekšēja nepieciešamība,” stāsta žūrijas priekšsēdētāja, LNMM direktore Māra Lāce.

Purvīša balvas laureātu izvēlējās starptautiskā žūrija septiņu profesionāļu sastāvā: LNMM direktore Māra Lāce; Purvīša balvas patrons, SIA “Alfor” valdes priekšsēdētājs Jānis Zuzāns; kurators, ilggadējs Minsteres skulptūru projekta radošais direktors un viens no dibinātājiem Kaspers Kēnigs; Ķelnes Mākslas meses radošais direktors Daniels Hags; Krievijas galeriju asociācijas viens no valdes locekļiem, galerijas “Pop/Off/Art” dibinātājs, mākslas vēsturnieks un kurators Sergejs Popovs; mākslas kolekcionāre, “SAM Art Projects” (Parīze) dibinātāja Sandra Egediša; kurators, “Kestner Gesellschaft” (Hanovere) direktors Adams Budaks

Purvīša balvas 2021 kandidātu darbu izstāde apmeklētājiem Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenās ēkas Lielajā zālē un 3. stāva vestibilā būs atvērta līdz 8. augustam. Izstādes kuratore ir Daiga Rudzāte. Izstādes dizainu veidojis Martins Vizbulis. 

Šogad otro reizi Purvīša balvas vēsturē tika pasniegts apbalvojums par mūža ieguldījumu, ko saņēma māksliniece Maija Tabaka (1939). “Maijai Tabakai piemīt neierobežots iztēles lauks, tas ir viens no viņas unikalitātes pīlāriem. Viņas gleznās fantāzijas, sapņi, atmiņas kļūst par realitāti tāpat kā Federiko Fellīni filmās, patiesā realitāte ir izdoma, jo objektīvas atmiņas neeksistē, tās iespējamas tikai subjektīvas, tieši tāpat kā katra indivīda fantāzijas,” tā Purvīša balvas 2021 katalogā raksta mākslas zinātniece, galerijas “Daugava” vadītāja Anda Treija. Līdz ar godalgu Maija Tabaka saņem arī naudas prēmiju – 10 000 EUR (pēc nodokļu nomaksas).

No 28. maija līdz 9. jūnijam portālā “Delfi” norisinājās Purvīša balvas 2021 publikas balsojums, ļaujot skatītājiem noteikt savu simpātiju no žūrijas izvirzītajiem astoņiem finālistiem. “Delfi” Kultūras nodaļas redaktore Nora Rieksta balvu pasniedza mākslinieču duetam Skuja Braden, kuru projekts “Samsāra” bija ieguvis lielāko skatītāju atzinību.

Lai nodrošinātu nepārtrauktu Latvijas vizuālās mākslas jaunrades izvērtēšanu, jau tagad darbu uzsākusi astotās Purvīša balvas ekspertu grupa, kurā no šī gada 1. janvāra līdz 2022. gada decembra beigām, regulāri izvirzot nominantus apbalvojumam, strādā LNMM izstāžu kuratore Līna Birzaka-Priekule, kuratore un Kim? Laikmetīgās mākslas centra Programmas direktore Zane Onckule, kuratore un mākslas zinātniece, LMA Maģistrantūras vadītāja Antra Priede, mākslas kritiķis Vilnis Vējš, filozofs Igors Gubenko.

Par Purvīša balvu

Purvīša balva ir lielākā un prestižākā balva vizuālās mākslas jomā Latvijā. Tā dibināta 2008. gada sākumā un tiek pasniegta reizi divos gados. Pirmo Purvīša balvu 2009. gadā saņēma Katrīna Neiburga par videodarbu “Solitude”. Par otrās Purvīša balvas laureātu 2011. gadā kļuva mākslinieks Kristaps Ģelzis par personālizstādi “Varbūt”. Trešo Purvīša balvu 2013. gadā ieguva Andris Eglītis par personālizstādi “Zemes darbi”. Ceturtā Purvīša balva 2015. gadā tika piešķirta Miķelim Fišeram par personālizstādi “Netaisnība”. Purvīša balvu 2017 pasniedza mākslinieku kolektīvam – Krišam SalmanimAnnai Salmanei un Kristapam Pētersonam – par izstādi “Dziesma”. Sesto Purvīša balvu 2019. gadā saņēma māksliniece Ieva Epnere par personālizstādi “Dzīvo atmiņu jūra”. Par septītās Purvīša balvas laureāti 2021. gadā kļuvusi māksliniece Amanda Ziemele par personālizstādi “Kvantu matu implanti”.

Purvīša balvas konkursu vizuālajā mākslā organizē Latvijas Nacionālais mākslas muzejs sadarbībā ar muzeja patronu SIA “Alfor” un SIA “Kultūras projektu aģentūra INDIE”. Purvīša balvas īstenošanā līdzdarbojas aģentūra “P.R.A.E. Sabiedriskās attiecības” un biedrība “Mākslas platforma”.

Projekta patrons: SIA “Alfor