Kilograms kultūras 2022 Kilograms kultūras 2022
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Latvijas sabiedrisko mediju GADA BALVA:
Kilograms kultūras 2022

17. februārī tiešraidē apbalvoti Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā "Kilograms kultūras 2022" laureāti. Par aizvadītā gada spožāko kultūras notikumu skatītāji un klausītāji atzina izstādi un monogrāfiju “PURVĪTIS”.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstādes "PURVĪTIS” kuratore bija Aija Brasliņa, izdevniecībā "Neputns” izdotās monogrāfijas sastādītāja – Laima Slava.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce uzrunā sacīja:

Paldies mūsu skatītājiem. Purvītis ir simbols, tā ir identitāte, lai arī kāda tā katram no mums būtu. Un Purvītis diemžēl ir arī tas vārds, pie kura mēs varam runāt par jēdzienu – karš.

Izstādes kuratore Aija Brasliņa norādīja:

Šis “Kilograms kultūras” ir skaists vainagojums Purvīša jubilejas gada finālam. Paldies Vilhelmam Purvītim par to, ko viņš mums ir atstājis. Mēs balsojam par izcilu personību Latvijas mākslā – par to, ko mums nozīmē radošā mantojuma neaizstājamība. "Tas neizprotamais ir tas dievišķais mākslā!" Paldies visiem iesaistītajiem!

Grāmatas sastādītāja Laima Slava atzīmēja:

Es tikai varu piebilst, ka izstāde ir beigusies, bet grāmata paliek. Un grāmata – tas vienmēr ir kopdarbs, kurā pats svarīgākais ir īstā komanda. Paldies par brīnišķīgo sadarbību!

Lai gan gadu gaitā ir sakrājies lielāks skaits šim izcilajam gleznotājam veltītu izdevumu, tomēr jāatzīst, ka līdz šim neviens no tiem nespēj sniegt patiešām vispusīgu un vizuāli kvalitatīvu ieskatu viņa dzīvē un daiļradē. Šo robu aizpildīt meistara 150. jubilejas noskaņās tiecas jaunais izdevums – monogrāfija "Purvītis", kas ietver apjomīgu viņa darbu albumu ar LNMM direktores Māras Lāces ievadu un dr. art. Kristiānas Ābeles padziļinātu un jaunām atklāsmēm bagātu pētījumu “Ainava ar gleznotāju” par Vilhelma Purvīša dzīvi un darbību mākslā.

“Vilhelma Purvīša gleznotās ainavas liek apklust, skatīties, caururbt audeklu, meditēt, apbrīnot un atcerēties visu, ko ikdienā skatījušas mūsu acis, esot Latvijas dabā. Plašā, rūpīgi izsvērtā jubilejas izstāde un pamatīgā monogrāfija dod pilnīgu aptvērumu un izpratni par meistarīgā 20. gadsimta Latvijas mākslas klasiķa dzīvi un daiļradi, par viņa nozīmi mūsu valsts mākslas attīstībā un arī par Latvijas vietu Eiropas mākslas kopainā aizvadītā gadsimta sākumā,” notikumu raksturoja balvas “Kilograms kultūras” žūrija.

anniv_150_purvitis_blue_lav-01.png

Kilograms kultūras 2022” nominantus, kā ierasts, izvirzīja žūrija, bet uzvarētājus balsojumā izvēlējās skatītāji un klausītāji.

Kilograms kultūras” žūrijā darbojās LTV, LR un LSM kultūras jomas profesionāļi – LTV Kultūras raidījumu redakcijas vadītāja Ieva Rozentāle, žurnālistes Lilita Eglīte, Anete Ašmane-Vilsone, Daira Āboliņa un Henrieta Verhoustinska, LTV raidījuma "Kultūrdeva" producents un mūzikas žurnālists Kaspars Zaviļeiskis, LR3 Klasika” direktore Gunda Vaivode un žurnālisti Orests Silabriedis, Liene Jakovļeva, LR1 žurnālists Toms Treibergs, kā arī portāla LSM.lv kultūras sadaļas redaktore Laila Burāne.

Kilograms kultūras 2022” laureātiem naudas balvu nodrošina Nākotnes atbalsta fonds.