PURVĪTIS PURVĪTIS
27.05.2022. 11.00
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Pastaiga medijiem:
PURVĪTIS

Piektdien, 2022. gada 27. maijā, plkst. 11.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina mediju pārstāvjus uz preses pastaigu izstādē “PURVĪTIS”.

Iepriekšēja reģistrācija:
https://bit.ly/PURVITIS-mediji līdz 26.05.2022. plkst. 17.00
Dalībnieku reģistrācija uz vietas: plkst. 10.30–11.00

Nacionālās ainavu glezniecības izveidotājs un vērienīgākais modernizētājs Vilhelms Purvītis (1872–1945) ir atzīts par vienu no galvenajām personībām Latvijas 20. gadsimta pirmās puses vizuālajā mākslā. Eiropeiskā latviešu klasiķa vārds Latvijas mākslas vēsturē un sabiedrības priekšstatos ir kļuvis par vienu no nacionālās identitātes simboliem. Gleznotāja radīto dzimtās ziemeļnieciskās dabas koptēlu, tāpat kā klasiski komponēto Latvijas ideālo ainavu gadalaiku mijā, mēdz uztvert kā nacionālās ainavas kanonu.

Purvītis pelna īpašu ievērību kā augstākās mākslas izglītības idejas īstenotājs un kultūrpolitikas līdzveidotājs neatkarīgajā Latvijas valstī, kā pirmais Latvijas Mākslas akadēmijas rektors un Dabasskatu meistardarbnīcas vadītājs un vienlaikus – prestižā Rīgas pilsētas mākslas muzeja (tag. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, LNMM) direktors, nacionālās mākslas kolekcijas veidotājs un reprezentatīvu starptautisko izstāžu rīkotājs.

Izcilajam latviešu ainavistam veltītā jubilejas retrospekcija, aptverot dažādu daiļrades periodu darbu izlasi no vairākām muzeju un privātkolekcijām, būs skatāma LNMM galvenās ēkas Lielajā zālē no 28. maija līdz 9. oktobrim.

Ar 2021. gada novembrī UNESCO Ģenerālās konferences 41. sesijā pieņemtu lēmumu Vilhelma Purvīša 150. jubileja ir iekļauta UNESCO svinamo dienu kalendārā 2022. gadā.

Mediju pastaigā piedalīsies:

  • Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore;
  • Dr. art. Aija Brasliņa, izstādes “PURVĪTIS” kuratore, LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja, glezniecības kolekcijas glabātāja (18. gs. – 20. gs. 1. puse);
  • Sandra Krastiņa, izstādes māksliniece.

Pēc ievada uzrunām klātesošie kopā ar izstādes veidotājiem dosies iepazīties ar ekspozīciju. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Lai vienotos par interviju norisi citā dienā, lūgums sazināties ar LNMM komunikācijas speciālisti Luīzi Mizgu, zvanot pa mobilo tālruni (+371) 28 365 425 vai rakstot uz e-pastu .

5_gl-913_07960005.JPG
Vilhelms Purvītis. Pavasarī (Ziedonis). Ap 1933–1934. Kartons, eļļa. LNMM kolekcija. Foto: Normunds Brasliņš

Norises vieta

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenā ēka
Lielā izstāžu zāle (-2. stāvā)
Jaņa Rozentāla laukums 1, Rīga

Norises valoda

Latviešu

Norises ilgums

60 līdz 90 minūtes

Izstādi atbalsta

Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, SIA “GroGlass”, SIA “Attēls R”, AS “Riga Wood Baltic”, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs

Izstādes kuratore

Dr. art. Aija Brasliņa, Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja, glezniecības kolekcijas glabātāja (18. gs. – 20. gs. 1. puse) / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Zinātniskā konsultante

Dr. art. Kristiāna Ābele, Mākslas vēstures institūta vadošā pētniece / Latvijas Mākslas akadēmija

Projekta vadītāja

Ieva Kalnača, Projektu vadības nodaļas vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes māksliniece

Sandra Krastiņa

Grafiskais dizains un video

Mārtiņš Ratniks

Saistītās izstādes