Indija – tradīciju zeme Indija – tradīciju zeme
14.01.2023. - 08.04.2023.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA

Indija – tradīciju zeme

No 2023. gada 14. janvāra līdz 8. aprīlim Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) piedāvā izstādi “Indija – tradīciju zeme”.

Indija ir viena no vecākajām civilizācijām pasaulē, kuras kultūras mantojums balstās gadsimtiem ilgā vēsturē. Tas ir daudzveidīgs, tradīcijām un dažādām reliģijām bagāts, no paaudzes paaudzē saglabājot arī senās amatniecības prasmes.

Izstādes aktualitāti iezīmē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) Indijas mākslas kolekcijas izpēte – apzināta tās veidošanās vēsture, pārskatīta ar Indijas mākslu saistītā terminoloģija un, sadarbojoties ar Indijas pētniecības institūciju Eka Archiving Services Ņūdelī, veikta kolekcijas pilnīga kontekstualizācija.

Interese par Indijas kultūru, literatūru, filozofiju, ētiku un reliģiskajām praksēm Latvijā parādījās 20. gadsimta pirmajā trešdaļā. Sākotnēji muzeja kolekcija bija neliela. Šobrīd, līdz ar vācbaltu diplomāta Karla Kēlera (Karl Köhler, 1942–2022) pēdējo gadu dāvinājumiem, LNMM krājumā ir vairāk nekā 500 darbi. Tā kļuvusi par lielāko Indijas mākslas kolekciju Baltijā.

Māksla un amatniecība ir klātesoša visos indiešu dzīves un kultūras aspektos – cilvēku mājokļos, reliģiskās ceremonijās un rituālos, apģērbos un aksesuāros, lietās, kas saistās ar brīvā laika pavadīšanu un ceļošanu. Indijas mājoklis apvieno gandrīz visu izstādē redzamo – atšķirīgā dizainā un tehnikās darinātas tekstilijas, virtuves piederumus, viesistabu iekārtojumam raksturīgos tējas trauku komplektus, ūdens krūkas un dekoratīvos priekšmetus.

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Indijas kolekcijas reliģiskie un rituālie priekšmeti galvenokārt saistīti ar hinduismu. Liela daļa no tiem ir dievību atveidi, kas izgatavoti individuālām vai mājās praktizētām lūgšanām, amuleti un rituālu trauki.

Atbilstošs apģērbs un aksesuāri ir neatņemama ikdienas un svētku, reliģisku ceremoniju, kā arī dažādu izrāžu sastāvdaļa. Pateicoties ģeogrāfiskajai situācijai, kultūras un reliģiskajai daudzveidībai, katram reģionam ir savi īpaši krāsu salikumi, auduma, materiālu, apģērbu, rotu, apavu un somu darināšanas paražas.

Izstādē eksponēti ap 260 muzeja kolekcijas darbi, sniedzot ieskatu plašajā Indijas kultūras mantojumā. Ikviens no šiem priekšmetiem ir sarežģīts mākslas darbs ar izsmalcinātu ornamentu, motīviem un dizainu, kura izgatavošanas tradīcijas tiek pārmantotas.


Projekta vadītāja un izstādes kuratore

Kristīne Milere, LNMM / Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore

Izstādes kuratore

Baiba Uburģe, LNMM Ārzemju dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātāja 

Kolekcijas pētniecība

Eka Archiving Services Pvt. Ltd., New Delhi (www.ekaresources.com). Īpašs paldies Pramodam Kumaram KG (Pramod Kumar KG), Anitai Džeikobsai Koši (Anita Jacob Koshy)un Aišvarjai A. Kiritai (Aishwarya A. Kirit).

Izstādes scenogrāfija

Māris Ruskulis

Grafiskais dizains

Kristīne Jansone

Restaurācija un konservācija

Una Kastanovska, Tabita Lapiņa, Elza Lapiņa, Iveta Priede, Rasma Lezdiņa, Aina Gailiša, Inita Smila, Nataļja Kurganova, Inita Ēmane, Indra Tuņa, Anna Kozorovicka, Inta Tiltiņa 

Gleznu un grafikas noformējums

Arvils Vilkaušs

Izstādes uzbūve

Rūdolfs Cunskis, Aivars Priedītis, Gatis Rudzītis, Armands Medveckis, Vitālijs Seslavinskis, Vjačeslavs Kadigrobs

Izstādes izglītības programma

Vita Ozoliņa, Arta Pipcāne, Anna Emsiņa, Grieta Sīpola

Norises vieta

Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA /
Lielā izstāžu zāle
Doma laukums 6, Rīga

Saistītās preses relīzes