Preses relīzes

Irānas kvēpināmais trauks. Izstāde ciklā “Āzijas mākslas stāsti”

Norises laiks 31.05.2022. - 28.08.2022.
Publicēts 25.05.2022.
Irānas kvēpināmais trauks. Izstāde ciklā “Āzijas mākslas stāsti” Irānas kvēpināmais trauks. Izstāde ciklā “Āzijas mākslas stāsti”

No 2022. gada 31. maija līdz 28. augustam Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA (Doma laukumā 6, Rīgā) ciklā “Āzijas mākslas stāsti” tiek piedāvāta viena priekšmeta izstāde, kas iepazīstina ar Irānas kvēpināmo trauku.

Irānas metālapstrādes tradīcijas cieši saistītas ar islāmu, un to sākums meklējams persiešu Sasanīdu dinastijas laikā (224–651), kad meistari pārņēma un attīstīja romiešu, bizantiešu un Vidusāzijas priekšmetu paraugus. Islāma metālapstrādes paņēmienus visbiežāk saista tieši ar Irānas teritoriju, jo tur atrodas metālrūdas ieguves vietas.

Izstādītais Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas aromātu un vīraka kvēpināmais trauks pēc izgatavošanas tehnikas un dekoratīvo motīvu pēctecības pieder Irānas metāla 19. un 20. gadsimta izstrādājumiem, kas reflektē iepriekš nostiprinātās tradīcijas Rietumu ceļotāju tirgum. Ekspozīcijā redzamais stāsts ļauj tuvāk iepazīt uz priekšmeta attēlotos ornamentus un to nozīmi. Trauka noformējumā vērojama tradicionālu dekoru pārmantojamība: ģeometrisks ornaments – aplis, floras un faunas elementi, kā arī dzīvnieki, kas parādīti kā cilvēki, un cilvēki. Eksponētais aromātu un vīraka kvēpināmais trauks ar savu 19. gadsimta simboliem un motīviem bagāto ornamentu liecina par Dienvidrietumāzijas metālapstrādes vēsturi un tradīcijām.

Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu cikls “Āzijas mākslas stāsti” rosina atklāt un izprast noteiktu mākslas darbu sižetus, tehnikas, funkcijas, to filozofisko, reliģisko, estētisko un kontekstuālo nozīmi. Āzijas māksla vienmēr ir fascinējusi Rietumu skatītāju ar savu neparastumu, formas un funkcijas dažādību un tikai Āzijas kultūrām raksturīgo estētisko uztveri. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Āzijas mākslas kolekcijā glabājas vairāki tūkstoši mākslas darbu no tuvākām un tālākām Āzijas zemēm, taču Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA Āzijas mākslas galerijā parādīta tikai daļa no tiem. Cikla ietvaros, eksponējot vienu mākslas darbu vai priekšmetu grupu, mēs atklājam šos neparastos stāstus, kas bieži paliek nepamanīti.

Atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds

Priekšmeta pētniecība:
Zane Lūse, Ārzemju mākslas departamenta krājuma darba vadītāja / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstāžu cikla “Āzijas mākslas stāsti” projekta vadītāja:
Kristīne Milere, Mākslas muzeja RĪGAS BIRŽA izstāžu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 60 001 344, E:


Saistītās izstādes

Irānas kvēpināmais trauks Irānas kvēpināmais trauks
31.05.2022. - 28.08.2022.
Mākslas muzejs RĪGAS BIRŽA
Izstāde ciklā “Āzijas mākslas stāsti”