Preses relīzes

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā: Izstādes “Tikai neraudi!” atklāšanas performances

Norises laiks 14.07.2023.
Publicēts 12.07.2023.
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā: Izstādes “Tikai neraudi!” atklāšanas performances Latvijas Nacionālais mākslas muzejs piedāvā: Izstādes “Tikai neraudi!” atklāšanas performances

Atklājot izstādi “Tikai neraudi! Feministiskie skatījumi Latvijas mākslā: 1965–2023”, piektdien, 2023. gada 14. jūlijā, plkst. 17.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) aicina apmeklēt īpaši sagatavotu performanču programmu, kas norisināsies muzeja parka puses laukumā.

Izstāde “Tikai neraudi! Feministiskie skatījumi Latvijas mākslā: 1965–2023”, kura no 15. jūlija līdz 15. oktobrim notiks Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Lielajā zālē, pievēršas sieviešu mākslinieču veikumam, un tajā eksponēti glezniecības, grafikas, fotogrāfijas, instalāciju un video darbi no 20. gadsimta 60. gadiem līdz šodienai. Atklāšanas vakarā trīs latviešu mākslinieces – Marija Linarte, Mētra Saberova un Anna Maskava – uzstāsies ar performancēm, kurās tiks atspoguļotas dažādas sieviešu identitātes un lomas sabiedrībā.

PERFORMANČU PROGRAMMA

plkst. 17.00
Sieviete – Latvija

Aktrise Marija Linarte lasīs dzejnieka Kārļa Vērdiņa apkopotos Latvijā publicētos tekstus, kas ir par un pret feminismu vērsti izteikumi laika periodā no 1870. gada līdz pat mūsdienām. Tēmas skar visdažādākos jautājumus – vardarbību pret sievieti, mātišķību, izglītības iespējas utt. Lasījumā iekļauti tādi autori kā Karolīne Kronvalde, Jānis Akuraters, Aspazija un citi.

plkst. 18.30
Uztūnē mammu/ ratiņus

Mētras Saberovas performance pirmo reizi tika izpildīta 2017. gadā viņas personālizstādes atklāšanā Tartu Mākslinieku mājā, atsaucoties uz autores 2015. gadā radīto videodarbu. Šajā starplaikā Mētra Saberova ir atklājusi savu kvīru identitāti un joprojām iestājas par brīvprātīgo bezbērnotību kā saprotamu sievietes dzīves izvēli. Par laimi, darbība kvīrās naktsdzīves laukā nav uzlabojusi mākslinieces dejas prasmes, un arī šogad performances neveiklie soļi turpinās norādīt uz neērto sievietes vienādošanu ar mātes lomu.

plkst. 19.00
Izdzimtā

Mākslinieces Annas Maskavas performance notiks Jātnieku alejā (LNMM parka daļā pie Latvijas Mākslas akadēmijas sētas).

Tas tev iz dzimtas. Tu esi izdzimtā. Tā teica man kāda veca, vieda kundze no Latgales mežiem, kad stāstīju viņai par vienu savu sapni, kas ilglaicīgi, gadu no gada atkārtojās. Tikai vēlāk, padziļināti pētot savu dzimtu, es atklāju, ka mana vecvecvecmamma bija dziedniece jeb, kā mēdz teikt, baltā ragana, kura ar buramvārdiem dziedināja gan cilvēkus, gan dzīvniekus. Viņas liktenis un pieredze savdabīgā veidā bija izdzimis manī un ievijies manos sapņos. Savas sieviešu dzimtas līnijas vēsture mani iedvesmoja izzināt, ko sevī īsti ietver sievietes-raganas tēls. “Izdzimtā” ir performance, kas pēta raganas arhetipu, iedziļinoties manas dzimtas sieviešu personīgajā pieredzē un stāstos,” komentē Anna Maskava.

Uz izstādes atklāšanu un performancēm aicināts ikviens interesents!
Dalība ir bez maksas. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Pasākumu atbalsta:
Latvijas Republikas Kultūras ministrija
Valsts kultūrkapitāla fonds
Rīgas dome
SIA “Rīgas meži” daļa “Dārzi un parki”

Pasākuma koordinatore:
Lilita Pudule
izglītības programmu kuratore /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 324 461
E: