Preses relīzes

Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā prezentēs jaunu satura projektu “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”

Norises laiks 12.01.2023.
Publicēts 09.01.2023.
Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā prezentēs jaunu satura projektu “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā prezentēs jaunu satura projektu “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”

Ceturtdien, 2023. gada 12. janvārī, plkst. 15.00–16.00 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (Rīgā, Jaņa Rozentāla laukumā 1) sadarbībā ar advokātu biroju “Ellex Kļaviņš” aicina uz jaunā video projekta “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991” atklāšanas pasākumu muzeja bibliotēkā.

No š. g. 3. februāra līdz 2025. gada 12. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas 2. stāva kreisā spārna zālēs būs skatāma jauna ekspozīcija “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991”, kas vēsta par Latvijas laikmetīgās mākslas procesiem sociālpolitisko pārmaiņu laikā.

Izstāde veltīta Latvijas laikmetīgās mākslas avangardiskajai lomai mūsu valstiskās neatkarības atgūšanas periodā, kad Mihaila Gorbačova 1985. gadā iniciētās atklātības un pārbūves politikas iespaidā sabiedrībā, tai skaitā rakstnieku, mūziķu, mākslinieku vidē, aizsākās ievērojami liberalizācijas procesi. Tie iedvesmoja Latvijas sabiedrību un ietekmēja arī politisko lēmumu pieņemšanu. Šis nesenās vēstures laikposms, kad māksla kļuva par pretošanās formu un pārmaiņu veicinātāju, atgādina mums kultūras un radošās brīvības nozīmi.

Sadarbībā ar advokātu biroju “Ellex Kļaviņš” un komunikācijas aģentūru “Fox Consulting” tapusi video interviju sērija ar astoņiem izstādē pārstāvētajiem māksliniekiem un kultūras darbiniekiem: Sandru Krastiņu, Frančesku Kirki, Helēnu Heinrihsoni, Ivaru Poikānu, Andreju Kalnaču, Uldi Briedi, Ingrīdu Drāznieci un rakstnieku Aivaru Kļavi. Intervijās mākslinieki runā par pārmaiņu laika garu un mākslas darbiem, kas atlasīti jaunajai ekspozīcijai. Papildus tam rakstnieks Osvalds Zebris katram autoram veltījis eseju, bet mākslinieks Kristaps Kalns iemūžinājis interviju varoņus fotogrāfijās.

Pasākumā piedalīsies:

  • Māra Lāce, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore;
  • Līga Mervina, advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” vadošā partnere;
  • Līna Birzaka-Priekule, izstādes “Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991” kuratore;
  • Frančeska Kirke, māksliniece, pasākuma īpašā viese.

Video intervijas, kā arī eseju un foto sērijas tapušas pateicoties advokātu biroja “Ellex Kļaviņš” atbalstam. Tās turpina LNMM un advokātu biroja partnerībā īstenotu projektu sēriju, kas 2017. gadā uzsākta kā iniciatīva “Vienas gleznas stāsts” (I – 2017, II – 2019), kam sekojuši projekti “Viena fotogrāfa stāsts” (2019), “Mākslas restaurācija muzejā” (2020) un platforma “Mākslas kolekcija 2020” (2021).

Video pieejami LNMM mājaslapā www.lnmm.lv, YouTube kanālā “Mākslas muzeji”, sociālo tīklu platformās Facebook, Instagram, interneta ziņu portālā “Delfi”, kā arī skatāmi izstādē. Esejas noklausāmas muzeja ekspozīcijā, LNMM Spotify kanālā un mājaslapā.

Projekta galvenais atbalstītājs:
Ellex Kļaviņš

Projekta ideja:
Fox Consulting

Projekta galvenais mediju partneris:
DELFI

Papildu informācija:
Luīze Mizga, komunikācijas speciāliste /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 28 365 425,
E: