Preses relīzes

Mediju pastaiga Rotu mākslas biedrības izstādē “Skārien-jūtīgs”

Norises laiks 07.02.2024.
Publicēts 26.01.2024.

Trešdien, 2024. gada 7. februārī, plkst. 12.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) aicina žurnālistus uz mediju pastaigu Rotu mākslas biedrības izstādē “Skārien-jūtīgs”.

2024. gada 7. februāris
plkst. 12.00

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / Lielā zāle
Skārņu iela 10, Rīga

Dalībnieku reģistrācija: plkst. 11.30–12.00

Vērienīgā ekspozīcijā, kas iekārtota Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) Lielajā zālē, no 8. februāra līdz 21. aprīlim būs aplūkojama Rotu mākslas biedrības 23 mākslinieku oriģinālo jaundarbu izlase, kurā apmeklētāji varēs novērtēt gan vairāku paaudžu un mākslinieku rokrakstu plašo amplitūdu, gan nozares attīstību un pēctecību.

Projekta neparastais formāts fokusējas uz rotu uztveres atklāsmi arī no lietotāju puses. Caur stāstiem par katra dizainera radošo pieredzi, brīdi, kad rota satiekas ar īpašnieku, un viņu tālākajām attiecībām skatītājam tiek piedāvāta iespēja izjust rotas pievilcības maģisko spēku, apbrīnot mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu daudzveidību, iepazīt rotu specifiku un dažādo materiālu sinerģiju.

Mediju pastaigā piedalīsies:

  • Inese Baranovska, LNMM / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja – runās par sadarbību ar Rotu mākslas biedrību un informēs par izstādes pavadošo pasākumu programmu;
  • Zane Vilka un Ginta Grūbe, izstādes kuratores, mākslinieces, Rotu mākslas biedrības pārstāves – raksturos projekta konceptu, kā arī rotu mākslinieku izteiksmes diapazonu darbu idejās, formveidē un materiālu izvēlē;
  • Ilze Ķēniņa, izstādes scenogrāfe – pastāstīs par ekspozīcijas iekārtojumu un uzbūvi.

Tikšanās moderēs DMDM vadītāja Inese Baranovska.

Pēc ievada uzrunām klātesošie dosies aplūkot izstādi izvērstā ekskursijā kopā ar kuratorēm Zani Vilku un Gintu Grūbi, kuras sniegs komentārus ekspozīcijas iekārtojumam un katra mākslinieka veikumam, izceļot būtiskākos akcentus. Pastaigas laikā žurnālisti varēs uzdot jautājumus, fotografēt un filmēt. Noslēgumā būs iespēja individuāli intervēt projekta īstenošanā iesaistītās personas.

Lai vienotos par interviju norisi citā dienā, lūgums sazināties ar DMDM komunikācijas speciālisti Līvu Kubulnieci, zvanot pa mobilo tālruni (+371) 28 381 129 vai rakstot uz e-pastu .

Par izstādi

Izstādes ideja balstās stāstos par cilvēkiem, viņu izvēlētajām rotām un darbu autoriem. Arī projekta nosaukums raksturo rotas dabu – būt saskarē ar cilvēku. Ekspozīcijā skatāmi mākslinieku oriģinālie jaundarbi, stāsti par katra dizainera radošo pieredzi un brīdi, kad rota satiekas ar īpašnieku. Apmeklētājiem tiek piedāvāta iespēja vērot rotas pievilcības maģisko spēku, mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu daudzveidību, iepazīt rotu specifiku un dažādo materiālu sinerģiju.

Mākslinieki darinājuši rotas ārstiem, diplomātiem, filologiem, gleznotājiem, pasniedzējiem, studentiem, sev, radiniekiem, kolēģiem. Tāpēc līdztekus autordarbiem ekspozīcijā redzami fotogrāfa Mārtiņa Cīruļa veidotie portreti, kuros atspoguļojas rotu un to valkātāju vizuālais dialogs. Papildus Pēteris Pāss radījis skaņu instalāciju, kas iekļauj rotu tapšanas procesa audio fragmentus, elektroniskās mūzikas elementus un verbāli atklāj rotu nēsātāju domas un emocijas par rotaslietas nozīmi savā ikdienā.

Vērtīga projekta sastāvdaļa ir pašu mākslinieku komentāri izstādes objektiem, sniedzot padziļinātu ieskatu radošajā darbā. Piemēram, Annas Faniginas gaisīgās kompozīcijas veltītas klasiskās filoloģijas profesorei Ilzei Rūmniecei: “Daudzi dzejoļu fragmenti ir Ilzes ieteikti, un tos esmu iegravējusi uz caurspīdīgu akmeņu lauskām, kas iemieso tās senās sajūtas, noskaņas, idejas un noslēpumus, kā tālu zvaigžņu gaisma turpina dot lādiņu mūsu dvēselei vēl pēc vairākām tūkstošgadēm”.

Mākslinieces Mārītes Rudzātes veidotā kaklarota “nepanESAMĪBA” satur konceptuālo vēstījumu “memento mori” jeb “atceries par nāvi”: “Doma par savu neesamību mūsdienu cilvēkam ir nepanesama, tai pašā laikā apzināta dzīve ietver skaidru un skaudru mirstīguma apziņu un, iespējams, tieši tā dara eksistenci jēgpilnāku”.

Par iedvesmas avotu rotu kolekcijai “112” dizainere Daria Svirel saka: “Rotaslietas ir atmiņas. Tāds ir arī manas kolekcijas stāsts – man piedzimstot, tētis mammai uzdāvināja auskarus, tomēr pēc kāda laika tie pazuda. Tad brālis antikvariātā atrada tādus pašus, un tā tie piedzima no jauna un tagad pieder man. Tas ir tik skaisti! Man radās vēlme veidot darbus, kas stāstītu par patieso un svarīgo, par dārgām atmiņām”.

Projekta neparastais formāts, kas fokusējas uz rotu uztveres atklāsmi arī no lietotāju puses, rosinās izpratnes veidošanu par jauniem eksperimentāliem mākslinieciskajiem paņēmieniem un kopējo jomas evolūcijas virzību Latvijā. Speciāli sagatavotais izstādes katalogs un muzeja izglītojošā programma palīdzēs bagātināt auditorijas priekšstatu par aktuālajām tendencēm rotu dizainā, veicinot dialogu un diskusijas sabiedrībā.

Paredzot plašu skatītāju interesi, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs uz izstādes periodu ievieš papildu pagarināto darba laiku: bez trešdienām arī piektdienās būs iespēja apmeklēt muzeju no plkst. 11.00 līdz 19.00.

Par Rotu mākslas biedrību

Rotu mākslas biedrība darbojas kopš 2018. gada. Tās mērķos ietilpst gan kopīgu izstāžu organizēšana, gan informācijas uzkrāšana un glabāšana, gan apņemšanās popularizēt rotu mākslu vietējā un starptautiskā mērogā. Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā ir līdz šim apjomīgākā biedrības kopskate.

Izstādē piedalās Rotu mākslas biedrības dalībnieki:
Māris Auniņš, Jānis Brants, Valdis Brože, Vladislavs Čistjakovs, Anna Fanigina, Ginta Grūbe, Aleksandra Federika Krastiņa, Andris Lauders, Guntis Lauders, Una Mikuda, Rasma Pušpure, Pēteris Ripa, Mārīte Rudzāte, Anita Savicka, Laura Selecka, Gints Strēlis, Jelizaveta Suska, Daria Svirel, Māris Šustiņš, Paula Treimane, Zane Vilka, Jānis Vilks, Maija Vītola-Zitmane

Izstādi atbalsta:
Valsts kultūrkapitāla fonds
Arctic Paper Baltic States

Izstādes kuratores:
Ginta Grūbe
Zane Vilka /
Rotu mākslas biedrība

Izstādes scenogrāfija:
Ilze Ķēniņa

Izstādes fotogrāfijas:
Mārtiņš Cīrulis

Skaņas instalācija:
Pēteris Pāss

Grafiskais dizains:
Eltons Kūns /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Izstādes iekārtojums:
Uldis Timoško
Modris Esserts /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Izstādes koordinēšana un komunikācija:
Inese Baranovska
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja /
Latvijas Nacionālais mākslas muzejs
T: (+371) 67 830 900
E:

Līga Brice
vecākā speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Līva Kubulniece
komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM
T: (+371) 28 381 129
E:

Izglītības un pasākumu programma:
Kortnija Māra Gurtlava /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Anete Koknēviča-Kalderauska /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM


Saistītās izstādes

Meitene ar rotu kaklarotu Meitene ar rotu kaklarotu
08.02.2024. - 21.04.2024.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs
Rotu mākslas biedrības izstāde