Muzeju krātuve un SKULPTŪRU MEŽS

Mītpoētiskie tēli

Septiņu granīta skulptūru ekspozīcija iepazīstina ar 20. gadsimta 2. puses mākslas darbiem, kurus veidojuši tēlnieki Laimonis Blumbergs, Ojārs Feldbergs, Lilija Līce, Ojārs Siliņš, Juris Zihmanis un Zenta Zvāra.

Izlasi vienojošais motīvs “Mītpoētiskie tēli” aicina ieskatīties, kā Latvijas folklorai, mitoloģijai, literatūrai un dabai nozīmīgi personāži un parādības atklājas tēlniecībā.

Visi darbi atspoguļo savam laikam raksturīgo akmens tēlniecības tradīciju: vispārinātas, skaidras formas, kas izceļ cietā un ārkārtīgi skaistā materiāla – granīta – īpašības. Katra skulptūra uzlūkojama kā atsevišķs dārgakmens, kas gan vēsta par laikmetu, kurā tas radīts, gan parāda autora rokrakstu un darbā risināto motīvu, gan aicina novērtēt granīta daudzveidīgo dabu un nokrāsas.

Ekspozīcijas mērķis ir mūsdienīgi interpretēt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) kolekcijas darbus pilsētvidē, veicināt mākslas pieejamību un izpratni, daļēji kompensēt mākslas pieredzes nepietiekamību dažādās sabiedrības grupās, kā arī iezīmēt un veicināt Muzeju krātuves ēku un teritoriju kā atvērtu un sabiedrībai pieejamu kultūrvietu.

Ekspozīcijas vizuālās koncepcijas autors ir tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

Ārtelpas tēlniecības ekspozīcija pie Muzeju krātuves Pulka ielā 8 apskatāma bez maksas visu gadu, katru dienu diennakts gaišajā laikā. Individuāliem apmeklējumiem tā ir pieejama arī pandēmijas ierobežojumu apstākļos. Izstādi nākotnē plānots iedzīvināt ar ekskursijām un izglītības programmām dažādām auditorijām.

2021. gadā Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) izsludināja programmu “KultūrElpa”, lai Covid-19 krīzes apstākļos stimulētu un atbalstītu kultūras radošo aktivitāti un nodrošinātu kultūras nozares dzīvotspēju arī šajos kultūrai un sabiedrībai tik nelabvēlīgajos laikos. Programmā tika ieguldīti Kultūras ministrijas budžeta līdzekļi neparedzētiem gadījumiem. Projekts īstenots ar VKKF mērķprogrammas “KultūrElpa” atbalstu.


Ekspozīcijas kuratore

Arta Vārpa, LNMM Tēlniecības un objektu kolekcijas glabātāja
Par sadarbību ekspozīcijas tapšanā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs izsaka pateicību VAS “Valsts nekustamie īpašumi”, kā arī SIA “Alfa Metāls” un Armandam Mārtinsonam personīgi.