Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā: Audio ceļvedis “Klasiskajās vērtībās” vieglajā valodā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā: Audio ceļvedis “Klasiskajās vērtībās” vieglajā valodā
26.05.2022.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs piedāvā: Audio ceļvedis “Klasiskajās vērtībās” vieglajā valodā

Ik gadu 28. maijs Eiropā tiek atzīmēts kā Vieglās valodas diena, kuras mērķis ir veidot sapratni par katra cilvēka tiesībām saņemt pieejamu informāciju un vieglo valodu kā iespēju to nodrošināt. Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs (Rīgā, Skārņu ielā 10) ir pirmais Latvijas muzeju vēsturē, kas piedāvā audiogidu vieglajā valodā.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) kolekcijās atrodas 11 928 vienības, bet zālēs izstādīti vairāk nekā 500 priekšmetu, kas glabā daudzpusīgu ar dizaina vēsturi saistītu informāciju. Šī gada martā atklājot atjaunoto pastāvīgo ekspozīciju 2. stāvā, DMDM sagatavojis digitālo palīgu – audio ceļvedi latviešu, krievu, angļu un vieglajā valodā, kas sniedz apmeklētājiem 31 stāstu par Latvijas profesionālās dekoratīvās mākslas un dizaina “Klasiskajām vērtībām” no 19. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta 60. gadiem, paralēli iepazīstinot ar Latvijas izcilajiem meistariem, piemēram, Jūliju Madernieku, Ansi Cīruli un daudziem citiem un viņu daiļradi.

Mākslas vēstures lappuses papildina ekspertu – ievērojamu Latvijas dizaineru, arhitektu un mākslinieku – komentāri, gan no šodienas skatpunkta vērtējot ēkas – 13. gadsimta mūra celtnes arhitektūru un muzeja krājumā esošos dizaina objektus, gan daloties personīgās atmiņās kā vēsturiska laikposma liecinieki. Interesentiem ir iespēja dzirdēt arhitektu Zaigas Gailes un Reiņa Liepiņa, dizainera Mārtiņa Ratnika, mēbeļu dizainera un uzņēmēja Alda Circeņa, keramiķa un Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzēja Daiņa Pundura, mākslinieces Sandras Krastiņas viedokļus. Vēstījumu papildina ekspozīcijā izvietotie ekrāni – informācijas stacijas – ar līdz šim maz redzētiem arhīvu foto materiāliem, skicēm un mākslas darbu attēliem.Tekstus latviešu valodā ierunājis aktieris Ģirts Krūmiņš, krievu valodā – Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktieris Anatolijs Fečins, angļu valodā – Miks Koljērs. Audiogids ir sagatavots trešajā vieglās valodas sarežģītības līmenī, par kuru vairāk iespējams uzzināt Vieglās valodas aģentūras mājaslapā. Pasaulē plaši lietoto vieglo valodu izstrādā speciālisti, lai informāciju padarītu saprotamu ikvienam – arī cilvēkiem ar vājām valodu zināšanām un intelektuālās uztveres traucējumiem.

vva_limeni_3-1.png

Ceļvedis ir bez maksas pieejams LNMM / DMDM profilā lietotnē SoundCloud. Lai dotos audio pastaigā, ir nepieciešams savs viedtālrunis un austiņas, taču tikpat labi šos stāstus var klausīties mājās vai jebkurā vietā ar interneta pieslēgumu.


Projekta vadītāja

Agrita Pore, izglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Komunikācija

Ulla Ozollapa, komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Projekta darba grupa

Balss: Ģirts Krūmiņš (LV), Anatolijs Fečins (RU),
Miks Koljērs (EN)
Skaņa: Renarts Braufmanis
Teksts, koncepcija: Anete Piņķe
Redaktore: Jolanta Treile
Tulki: Anne Sauka, Lina Ovčiņņikova,
Vieglās valodas aģentūra
Zinātniskie konsultanti: Rūta Rinka, Dace Ļaviņa,
Ieva Zvejniece
Grafiskais dizains: Eltons Kūns
Tehniskie darbi: Kristīne Šica