Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs rīko Dizaina domnīcas pedagogiem Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs rīko Dizaina domnīcas pedagogiem
29.04.2022.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs rīko Dizaina domnīcas pedagogiem

2022. gada 5. un 17. maijā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs aicina vispārizglītojošo skolu pedagogus uz neformālās izglītības programmas “Vārds dizainam” bezmaksas praktiskajām domnīcām tiešsaistē, kurās tiks apspriesti dizaina rīki un metodes mācību procesam.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs / tiešsaistē platformā “Zoom”
Pieteikšanās: ej.uz/dizaina_domnica

Dizaina domnīcas piedāvā skolotājiem no visas Latvijas iepazīties ar digitālajiem rīkiem attālinātai mācību stundu vadīšanai un gūt ierosmi jēgpilnu uzdevumu veidošanai mācību priekšmetā “Dizains un tehnoloģijas”. Tiešsaistē kopā ar praktizējošiem profesionāļiem būs iespēja uzlabot gan savu digitālo pratību, gan izpratni par dizainu, atklājot citu pieredzi un izmantotās metodes mācību procesā.

Dizaina domnīca “Jēgpilnu produktu radīšana – praktiski padomi skolu programmai priekšmetā “Dizains un tehnoloģijas”


5. maijā plkst. 14.00–15.30 Dizaina domnīcā Latvijas Mākslas akadēmijas docente un Mākslas izglītības centra “TRĪS KRĀSAS” vadītāja Ilze Vītola dalīsies ar dizaina domāšanas principos balstīta mācību procesa nosacījumiem: kā skolas vidē mācīties apzināties un pētīt cilvēku vajadzības un dizaina problēmas, kā saplānot un nodrošināt darba procesu, kādus materiālus izvēlēties un no kā labāk atteikties. Sarunā tiks uzsvērta arī vērtēšanas loma ne vien, kā ierasts, uzdevumu noslēguma fāzē, bet visā mācīšanās procesā kopumā. Ilze Vītola rosinās pedagogus atcerēties dizaina patieso uzdevumu, kas noformulēts frāzē: “Labs dizains uzlabo cilvēku dzīvi, nevis piesārņo pasauli ar nevajadzīgām lietām”.

Dizaina domnīca “Digitālo produktu dizains ar Tet


17. maijā plkst. 14.00–16.00 Dizaina domnīca ar tehnoloģiju uzņēmuma “Tet” digitālo produktu dizaina lietpratējiem Artūru Vanagu un Edgaru Žildi norisināsies divās daļās. Teorētiskajā daļā tiks izzinātas lietotāju pieredzes dizaina izpētes metodes (darbnīcu veidošana, lietojamības testi), kā arī vizuālā noformējuma nozīme (komponentu izstrāde, krāsu izvēle, kontrastu veidošana), izmantojot industrijā populārāko rīku “Figma”. Nodarbības praktiskajā daļā eksperti kopā ar pedagogiem izmēģinās UX un UI dizainu metodes un rīkus darbībā.

Dalība abās domnīcās ir bez maksas, taču vietu skaits ierobežots, tāpēc aicinām pieteikties savlaicīgi (ej.uz/dizaina_domnica).

Noslēdzoties katrai no domnīcām, pasniedzēji saņems dalības apliecinājumu.

“Vārds dizainam” 9. sezona

2022. gada “Vārds dizainam” programma veltīta dizainam pārmaiņu laikā un norisinās tiešsaistē no marta līdz jūnijam. 9. sezonas saturs aplūko problēmas, ar kurām pandēmijas radīto pārmaiņu rezultātā saskaras dizaina nozare, un to risinājumus. Dizaina lekciju vakaru tēmas ir sadalītas četros blokos: “Skats no malas”, “Digitālais dizains”, “Produktu dizains” un “Pakalpojumu dizains”. Lekcijas vada ietekmīgi nozares profesionāļi un mācībspēki.

Paralēli no aprīļa līdz jūnijam “Vārds dizainam” ietvaros notiek nodarbības “Dizaina skolā”. Tā paredzēta dalībniekiem vecumā no 15 līdz 20 gadiem, kuriem interesē dizains un ir vēlme papildināt zināšanas meistarklasēs kopā ar praktizējošiem profesionāļiem. Darbnīcās klātienē piedalās 15 jaunieši, kuri “Dizaina skolas” noslēgumā iegūs apliecinājumus.

Sekojiet līdzi informācijai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja sociālo tīklu kontos un LNMM mājaslapā!

Par “Vārdu dizainam”

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) neformālās izglītības programma “Vārds dizainam” ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu norisinās kopš 2012. gada ar mērķi popularizēt dizainu, iepazīstināt visplašāko auditoriju ar nozares aktualitātēm un sasniegumiem. Desmit gadu laikā programma pulcējusi vairāk nekā 180 Latvijas dizaineru un jomas profesionāļu, kuri dalījušies pieredzes stāstos, vadījuši dizaina domnīcas pedagogiem, realizējuši dizaina darbnīcas skolēniem un pieaugušajiem.

Iepriekšējo sezonu lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā “Vārds dizainam”, ļaujot tuvāk iepazīt Latvijas dizainerus un viņu nozīmīgākos veikumus dažādos dizaina virzienos – grafikas, produktu, vides un interjera, modes, pakalpojumu u.c. Iemūžinātie stāsti veicina izpratni par Latvijas dizaina attīstību un mijiedarbību ar citām nozarēm.

“Vārds dizainam” paredzēts gan jomas profesionāļiem un dizaina cienītājiem, gan mākslas un dizaina skolu studentiem, pasniedzējiem, kā arī ikvienam, kurš vēlas uzzināt kaut ko vairāk.


Programmu īsteno

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Programmu atbalsta

Valsts kultūrkapitāla fonds

Programmas kuratore

Dārta Dīriņa, izglītības programmu kuratore / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Grafiskais dizains

Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Komunikācija

Ulla Ozollapa, komunikācijas speciāliste / Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM