Mākslas izdevums Mākslas izdevums
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Zelta ābele 2021:
Mākslas izdevums

Rakstu krājums “Madernieka stils” iegūst gada balvu nominācijā “Mākslas izdevumi” konkursā "Zelta ābele 2021"

11. martā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā tika paziņoti grāmatu laureāti konkursā “Zelta ābele 2021”, kur nominācijā “Mākslas izdevumi” laurus plūca apjomīgais un bagātīgi ilustrētais Jūlija Madernieka (1870–1955) daiļradei veltītais bilingvālais rakstu krājums “Madernieka stils”. Grāmatas mākslinieks – Mārtiņš Ratniks.

Grāmata “Madernieka stils” piedāvā iespēju iepazīties ar dažādu pētnieku atziņām un atradumiem. Rūta Rinka pievēršas mākslinieka personības stāstam, kā arī apkopo un analizē mazāk pētīto meistara daiļrades šķautni – interjeru un mēbeļu projektus. Inta Pujāte iedziļinās Madernieka grafikas ornamentālajās metamorfozēs, bet Gatis Vanags fokusējas uz burtveidolu fenomenu. Inese Sirica pēta viņa tekstilmetus un “pēc Madernieka” darināto tekstiliju vēsturi, Ilze Martinsone vērtē autora devumu sava laika mākslas un dizaina globālo parādību kontekstā. Savukārt Stella Pelše veidojusi aizraujošu pārskatu par Madernieka spilgto devumu mākslas kritikā.

Pēc meistara aiziešanas mūžībā par Jūlija Madernieka daudzpusīgo daiļradi tapis tikai viens zinātniski pētniecisks izdevums – Ināras Novadnieces monogrāfija “Jūlijs Madernieks”, ko 1982. gadā izdeva apgāds “Zinātne”. Domājot par mākslas un dizaina attīstības ceļiem Latvijā no 20. gadsimta sākuma līdz šodienai, analizējot nacionālās identitātes kodus, meklējot paralēles un analoģijas ar sava laika aktualitātēm citur pasaulē, nozīmīgi ir veidot kompleksu pagātnes mantojuma kopainu. Rakstu krājuma mērķis bija jaunā skatījumā no 21. gadsimta perspektīvas izgaismot dizaina pamatlicēja Jūlija Madernieka daiļradi – šo ļoti svarīgo, bet pilnībā vēl neatklāto Latvijas kultūrvēstures lappusi.

Madernieka vārds, runājot par dekoratīvi lietišķās mākslas un dizaina attīstības ceļiem Latvijā, izskan bieži, taču tikai rūpīgi iedziļinoties viņa atstātajā mantojumā, var aptvert, kādas bezgalīgas dzīles un negaidītus pārsteigumus tas sevī glabā. Var nebeigt apbrīnot, kā viens cilvēks spējis sevī iemiesot tik daudz talantu, redzēt pāri laikam, savienojot pagātni, tagadni un nākotni.

Sastādītājas – Inese Baranovska, Rūta Rinka. Mākslinieks – Mārtiņš Ratniks; Fotogrāfijas – Normunds Brasliņš, Ansis Starks; Tipogrāfija – Jelgavas tipogrāfija; Izdevējs – Latvijas Nacionālais mākslas muzejs; Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs.

Grāmata ir latviešu un angļu valodā, tās apjoms – 399 lappuses. Iespiesta “Jelgavas tipogrāfijā”.

Izdevums tapis, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstam.

Rakstu krājumu var iegādāties, aizpildot rēķina pieprasījuma formu https://forms.gle/3emJSBW6TjFdfDkP6 (cena – 28,00 EUR). Pēc pieprasījuma saņemšanas ar Jums sazināsies muzeja darbinieks. Grāmatu skaits ierobežots.

Izdevums papildināja vērienīgo Latvijas valsts simtgades izstādi “Madernieka stils”, kas 2020. gada nogalē tika atklāta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā (Rīgā, Skārņu ielā 10) un atzīmēja latviešu lietišķās mākslas un dizaina pamatlicēja Jūlija Madernieka 150 gadu jubileju. Grāmata “Madernieka stils” ieguvusi atzinību jau iepriekš – Latvijas sabiedrisko mediju gada balvu “Kilograms kultūras 2020” kategorijā “Mantojums”.

Grāmatu mākslas konkursu “Zelta ābele” katru gadu organizē Latvijas Grāmatizdevēju asociācija, šogad tas norisinājās jau 29. reizi. Konkursā Latvijas izdevēji varēja pieteikt iepriekšējā gada skaistākās izdotās grāmatas. Žūrija vērtēja dizaina koncepciju, tā atbilstību izdevuma saturam, maketu, papīra izvēli un poligrāfisko izpildījumu. Savukārt portālā LSM.lv lasītāji tika aicināti no nominētajām grāmatām izdarīt savu izvēli par 2021. gada skaistāko grāmatu.