12.10.2022. 17.30
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Klasiskās vērtības:
Tekstilfabrikas “Rīgas audums” mantojums

Cikla “Klasiskās vērtības” turpinājumā 12. oktobrī plkst. 17.30 mākslas vēsturniece Mg. art. Anete Piņķe ievadīs veiktajā pētījumā par talantīgā uzņēmēja Roberta Hirša (1895–1972) 1925. gadā izveidoto tekstila ražotni “Rīgas audums”,  kas savulaik ātri kļuva par vadošo modes zīmolu starpkaru Latvijā.

Izmantojot tekstilfabrikas “Rīgas audums” paraugu grāmatas, izsekosim aizraujošajam zīda audumu apdrukas ornamentu ceļam no Parīzes modes namu jaunākajām kolekcijām līdz dāmu apģērbiem Rīgas ielās 20. gadsimta 20.–30. gadu periodā – laikā, kad gatavo apģērbu ražošana vēl nebija ieguvusi masveida raksturu, tāpēc audums kļuva par sinonīmu modei.

Lekcijā atklāsies rūpnieciskā dizaina izstrādes process “Rīgas audums” drukātavā, kas ražotnē pildīja mākslinieciskās darbnīcas lomu, izgaismojot autortiesību izpratni 30. gados, kā arī ieskicējot vairāku latviešu mākslinieku darbību tekstildizaina jomā. Tiks vērtēta fabrikas produkcijas – austo un apdrukāto zīdu, puszīdu un sintētiskās šķiedras – materiālu daudzveidība, analizēta ražotnes 76 gadu pastāvēšanas darbība  dažādos laikposmos – gan  nonākot Latvijas PSR Vieglās rūpniecības ministrijas pakļautībā, gan pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Lekcija veidota, balstoties uz Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja krājumā esošajām audumu paraugu grāmatām,  kuru rakstos pēdas atstājusi laikmeta mode, tehnoloģiskā un industriālā attīstība, mākslinieku radošie meklējumi un eksperimenti.

Par ciklu “Klasiskās vērtības”

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais lekciju cikls “Klasiskās vērtības” aizsākts 2012. gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21. gadsimta skatpunkta. Iepriekšējās sezonas lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā “Mākslas muzeji”.

Aicināts ikviens interesents!


Projekta vadītāja

Agrita Poreizglītības programmu kuratore /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Grafiskais dizains

Eltons Kūns / Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Komunikācija

Ulla Ozollapa, komunikācijas speciāliste /
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs, LNMM

Norises laiks

12. oktobrī plkst. 17.30

Norises vieta

Tiešsaistē, platformā Zoom

Mērķauditorija

Vecāko klašu skolēni, studenti, pieaugušie, pensionāri

Dalības maksa

Bez maksas

Norises valoda

Latviešu

Pasākuma ilgums

Līdz 1h 15 min

Iepriekšēja pieteikšanās

Vietu skaits ierobežots.
Nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās,
izmantojot elektronisko anketu katrai lekcijai atsevišķi.

Lūgums reģistrēt savu dalību laicīgi

Pieteikšanās anketa

Papildu informācija