11.03.2024.

Iespēja pieteikties Aijas Jurjānes stipendijas konkursam

Līdz ar Aijas Jurjānes darbu izstādes “Karalienes virtuves” atklāšanu Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, ir iespēja pieteikties ikgadējā Aijas Jurjānes stipendijas konkursā.

Līdz 2024. gada 8. aprīlim pretendenti aicināti iesniegt piecus vizuālās mākslas darbus, kas demonstrē autora rokrakstu un pārstāv tēmu “Ģimene”, brīvi izvēloties žanru (klusā daba, portrets, ainava, figurāla kompozīcija u.c.) un tehniku (akvarelis, guaša, akrils, eļla, zīmulis, ogle, tuša, flomāsters, krītiņi u.c.), kā arī pamatni (papīrs, kartons, audekls u.c.). Darbu atlase var tikt veikta gan no skolas programmas ietvaros īstenotajiem, gan arī brīvajā laikā radītajiem autordarbiem.

Līdzās tiem iesniedzama arī neliela eseja (300-500 rakstu zīmes) par noteikto tēmu, kā arī fotogrāfijas. Iesniegto attēlu klāstā jāpievieno arī labi pārredzams visu piecu darbu kopskats. Stipendijas saņemšanas gadījumā būs jāuzrāda darbu oriģināli. Darbu digitālas fotogrāfijas un eseja tiek iesniegta šeit.

Stipendijas konkurss notiek vienā kārtā un uz to var pretendēt profesionālās vidējās izglītības audzēkņi, kuri mācās 1.-4. kursā kādā no Mākslas un Dizaina izglītības programmām, Latvijas valsts pilsoņi. Stipendija tiek piešķirta vienam no pretendentiem konkursa kārtībā.

Stipendiju iegūs autors ar augstvērtīgi izpildītu darbu, kas pārliecinoši īstenots, pārvaldot gan mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus dažādās tehnikās, gan demonstrējot oriģinālu un spilgtu rokrakstu tēmas saturiskajā izpausmē. Tāpat tiks vērtēta spēja verbāli komentēt savu mākslinieciskās dziņas motivāciju esejas formā.

Stipendijas mērķis ir iemūžināt Aijas Jurjānes vārdu, atbalstot tās vērtības, kuras māksliniece pārstāvējusi un attīstījusi visas savas radošās darbības laikā, veicinot augstvērtīgu mākslas izglītību un jaunu radošu personību veidošanos. Stipendijas konkursa uzdevums ir sekmēt individuāla mākslas skatījuma radošu attīstību.

Žūrijas locekļi:

Kristīne Jurjāne, Ieva Jurjāne, Pāvils Jurjāns.


Par stipendiju

Aijas Jurjānes stipendija iedibināta un tiek piešķirta, sākot ar 2022. gadu. Aija Jurjāne pieder mākslinieku paaudzei, kas ienāca izstāžu zālēs padomju laikā — divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos gados. Mākslinieces darbu motīvi, kas sākotnēji varēja likties nejauši, gadu gaitā turpinājuši attīstīties un, skatīti jau daudzu gadu griezumā, rada iespaidu par konsekventu un unikālu mākslinieka ceļu — personisku un interesantu.

Ievērību pelna arī Aijas Jurjānes pedagoģiskā darbība Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas skolā četrdesmit gadu garumā, kas vainagojās ar divām mākslinieces sastādītām un uzrakstītām grāmatām “Glezniecība” un “Kompozīcija”. Par konsekventu darbību glezniecībā un oriģinālu rokrakstu liecina izdevniecībā “Neputns” klajā laistā grāmata “Aija Jurjāne. Jaunības avots”.

Māksliniecei aizejot mūžībā, viņas trīs bērni — Kristīne Jurjāne, Ieva Jurjāne un Pāvils Jurjāns nolēmuši iemūžināt viņas piemiņu ikgadējā stipendijā 700 eiro apmērā pēc nodokļu nomaksas.

Stipendijas ieguvējs tiek izsludināts katra gada 18. aprīlī — mākslinieces Aijas Jurjānes dzimšanas dienā.

Konkursa nolikums.


Saistītās izstādes