19.04.2024.

Aijas Jurjānes stipendija pasniegta māksliniecei Alisei Gailei

2024. gada 18. aprīlī Aijas Jurjānes darbu izstādē “Karalienes virtuves” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā tika pasniegta trešā Aijas Jurjānes stipendija, ko saņēma māksliniece Alise Gaile. Notikuma diena bija zīmīga - pieminot Aijas Jurjānes 80. dzimšanas dienu.

Tāpat žūrija pasniedza astoņiem pretendentiem veicināšanas balvas – apgāda “Neputns” izdoto monogrāfisko mākslas albumu “Jaunības avots. Aija Jurjāne”.

Saskaņā ar stipendijas nolikumu konkursa dalībniekiem bija jāiesniedz piecus vizuālās mākslas darbus, kas demonstrē autora rokrakstu un pārstāv tēmu “Ģimene”, brīvi izvēloties žanru un tehniku, kā arī pamatni. Papildus tam – eseju par noteikto tēmu un darbu fotogrāfijas.

Par stipendiju

Aijas Jurjānes stipendija iedibināta un tiek piešķirta sākot ar 2022. gadu. Aija Jurjāne pieder mākslinieku paaudzei, kas ienāca izstāžu zālēs padomju laikā — 20. gadsimta 70. gados. Autores darbu motīvi, kas sākotnēji varēja likties nejauši, dzīves laikā turpinājuši attīstīties un, skatīti jau daudzu gadu griezumā, rada iespaidu par konsekventu un unikālu mākslinieka ceļu — personisku un interesantu.

Ievērību pelna arī Aijas Jurjānes pedagoģiskā darbība Jaņa Rozentāla Rīgas Mākslas skolā četrdesmit gadu garumā, kas vainagojās ar divām mākslinieces sastādītām un uzrakstītām grāmatām – “Glezniecība” un “Kompozīcija”. Par neatlaidīgu darbību glezniecībā un oriģinālu rokrakstu liecina izdevniecībā “Neputns” klajā laistā grāmata “Aija Jurjāne. Jaunības avots”.

Māksliniecei aizejot mūžībā, viņas trīs bērni – Kristīne Jurjāne, Ieva Jurjāne un Pāvils Jurjāns – nolēmuši iemūžināt viņas piemiņu ikgadējā stipendijā 700 EUR apmērā pēc nodokļu nomaksas.